Klokani se mohou naučit komunikovat s lidmi, tvrdí nová studie

Klokani se dokážou naučit komunikovat s lidmi podobně, jako to umějí psi. K vyjádření žádosti o pomoc také používají podle nové studie upřený, prosebný pohled.

Vědci ve své studii zkoumali 11 klokanů, kteří žili v zajetí, ale nebyli domestikovaní. Když nebyli schopni otevřít krabičku s potravou, deset z nich na vědce upřeně hledělo.

„Devět klokanů se přitom dívalo střídavě na člověka a nádobu, jako by chtěli pohledem či gestem na příslušný předmět ukázat,“ uvedla Alexandra Greenová, spoluautorka studie, na níž se podíleli experti z univerzity v australském Sydney a z britské Roehamptonské univerzity. „Někteří dokonce k člověku přistoupili, začali ho škrábat na noze a očichávat a pak se vrátili pohledem ke krabičce,“ dodala.

„Vykládáme si to jako formu komunikace, žádost o pomoc,“ řekl agentuře Reuters vedoucí studie Alan McElligott. „Nepředpokládá se, že divoce žijící druhy se takto dokážou chovat. Proto jsou tato zjištění překvapivá,“ dodal.

Výsledky jsou v rozporu s všeobecným přesvědčením, že pouze domácí zvířata jako psi, koně nebo kozy dokážou s lidmi komunikovat, píše se ve studii. Zdá se, že podstatně více zvířat si umí najít způsoby, jak předat lidem určité sdělení, dodává studie.