Češi mohou vybírat název pro exoplanetu. Cimrman ani Smažený sýr to nebude

Od 16 hodin a 10 minut mohou Češi znovu vybírat název pro českou exoplanetu. Zúčastnit se může každý, a to prostřednictvím formuláře na webu Pojmenuj exoplanetu. Vybírat je možné z devíti finálních možností, které vzešly z více než 1700 zaslaných návrhů. Název se hledá pro hvězdu XO-5 v souhvězdí Rysa a planetu, která ji obíhá. Vítězný název oznámí Mezinárodní astronomická unie v polovině prosince.

Každý stát získal od Mezinárodní astronomické unie (IAU) možnost pojmenovat jeden konkrétní hvězdný systém takzvaných exoplanet, tedy planet obíhajících jinou hvězdu, než je naše Slunce. Česká republika vybírá jméno pro hvězdu s katalogovým jménem XO-5, která se nachází v souhvězdí Rysa, a planetu s označením XO-5b. 

Návrhy se podle pravidel IAU neměly týkat žijících osob nebo osobností, které zemřely před méně než 100 lety. Vyloučena byla i slova vymyšlená anebo podobná už existujícím astronomickým názvům.

Seznam devíti finalistů, z nichž je možné vybrat jméno „české exoplanety“:

Návrhy jmen pro „českou“ exoplanetu
Zdroj: NASA

Okurkový salát ani Smažený sýr neprošly

Pracovníci akademie věd museli protřídit asi 1700 došlých návrhů. „Seznam kandidátů se rázem snížil na přibližně 250 návrhů. Ty jsme roztřídili do několika kategorií a odstranili jsme návrhy, které byly nevhodné, například Smažený sýr a Okurkový salát,“ říká Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR, která předsedá komisi pro výběr jména exoplanety.

Největší kámen úrazu byl podle ní seznam již existujících jmen planetek neboli asteroidů. „Spoustu zaslaných návrhů jsme museli vyškrtnout právě proto, že už byly dříve použity pro asteroidy, například Amos, Dvořák nebo Smetana,“ dodává.

Největší počet návrhů obsahoval Járu Cimrmana. „To nás nepřekvapilo. Museli jsme je ale odmítnout, protože podle Cimrmana se už jmenuje asteroid.“

Hlasování skončí začátkem listopadu

Hlasovat o finálních kandidátech je možné na formuláři na webu www.pojmenujexoplanetu.cz od 16. října do 3. listopadu. Výsledky oznámí Akademie věd ČR poté, co výsledky uvolní Mezinárodní astronomická unie. Předpokládaná doba oznámení všech jmen hvězd a planet v této celosvětové kampani je polovina prosince 2019.

Společně s hlasováním o jménu exoplanety organizuje Středisko společných činností AV ČR soutěž pro žáky a studenty základních a středních škol. Soutěžící v rámci ní mohou kreslit obrázky nebo psát povídku s tematikou „české exoplanety“, respektive navrhovaných kandidátských jmen.