Zpráva Wiesenthalova centra: pochvala Německu, kritika Česka

Jeruzalém - Počet vyšetřování nacistických zločinů se za poslední rok zvýšil, i když od pádu třetí říše uplynulo už 66 let. Oznámilo to ve své výroční zprávě Centrum Simona Wiesenthala. Vůbec poprvé také získalo nejvyšší stupeň hodnocení Německo za svůj přístup k vyšetřování nacistických zločinů a je v tomto ohledu aktivnější než Spojené státy. Naopak Česko si vysloužilo kritiku, protože prý vůbec na dotazník centra nereaguje.

Jak ubíhá čas od spáchání zločinů holocaustu, vypadá to, že šance na úspěšné stíhání nacistických zločinců rychle ubývá, ale opak je pravdou, konstatuje slavné centrum lovců uprchlých nacistů. Podle výroční zprávy v období od dubna 2009 do března 2010 bylo po celém světě vyšetřováno 852 případů. Oproti rokům 2008 až 2009 je to o 146 případů víc. Poprvé se do kategorie A zemí, které nejlépe spolupracují, dostalo po bok Spojených států Německo. Středisko srovnalo přístup k hledání nacistů ve 14 zemích, které po válce poskytly azyl válečným zločincům. Díky aktivitě Německa bylo v uvedeném období možné vynést dva rozsudky a vznést tři obvinění. Vyšetřování bylo zahájeno proti více než stovce podezřelých.

Efraim Zuroff, ředitel Centra Simona Wiesenthala, Jeruzalém:

„V politice německého vyšetřování došlo k velké změně. Před spravedlnost jsou ochotní poslat kohokoli, kdo se podle důkazů dopustil válečných zločinů.“

Nahrávám video

Jestliže Německo si za šestinásobný nárůst vyšetřovaní bývalých nacistů vysloužilo chválu, Česko naopak kritiku. Objevilo se v kategorii X po boku Běloruska, Rumunska nebo Francie. Je velmi neslušné, že Česká republika nám neodpověděla. Ta známka X znamená, že jsme nedostali žádnou odpověď, konstatoval ředitel jeruzalémského Centra Simona Wiesenthala Efraim Zuroff. Informace požadovali po české ambasádě v Tel Avivu. Ta se ale brání, že žádost nedostala. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář uvedl, že na českého velvyslance v Izraeli se s dotazníkem  nikdo neobrátil: ani osobně ani písemně a ani neurgoval odpověď.

Centrum také změnilo seznam nejhledanějších nacistů. Z prvního místa vypadl John Demjanjuk, s nímž probíhá soud v Mnichově kvůli podílu na smrti 27 000 Židů. Nahradil ho Sándor Képiró, který je obviněný z hromadné vraždy nejméně 1 200 civilistů v Srbsku v roce 1942. Po válce uprchl do Argentiny a Wiesenthalovo centrum v roce 2006 zjistilo, že je naživu a žije v Budapešti.

Postup Maďarska v Képiróvě případě považuje centrum za největší neúspěch. Zpráva také vyznívá kriticky vůči devíti jiným státům. Sýrie například podle ní odmítá podezřelé osoby vyšetřovat z ideologických důvodů, Norsko nebo Švédsko zase z důvodů právních. Austrálie, Kanada, Estonsko, Maďarsko, Litva nebo Ukrajina sice pátrání vedou v teoretické rovině, avšak bez větších praktických výsledků. Polsko bylo podle zprávy úspěšné pouze minimálně a mělo by vyvinout větší úsilí. Jako nedostatečné hodnotí centrum výsledky dosažené v Rakousku, Belgii, Dánsku, Británii a v Nizozemsku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán pozastavuje jednání s USA kvůli izraelským útokům v Libanonu

Teherán podle íránských médií pozastavuje vyjednávání s USA, dokud Izrael nezastaví vojenské akce v Libanonu a Gaze. Íránské námořnictvo zároveň oznámilo kompletní blokádu Hormuzského průlivu i úžiny Bab al-Mandab.
16:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Maďarská vláda podnikne kroky k odvolání prezidenta, oznámil Magyar

Maďarský premiér Péter Magyar po setkání s prezidentem Tamásem Sulyokem prohlásil, že vláda okamžitě zahájí právní kroky nezbytné k výměně prezidenta. Vládní strana Tisza disponuje v parlamentu ústavní většinou. Magyar označuje Sulyoka, který je ve funkci od roku 2024, za loutku předchozího premiéra Viktora Orbána.
10:40Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nový zákon může otevřít cestu k návratu parthenónských mramorů z Louvru

Nový právní rámec, který ve Francii vstoupil v platnost na začátku května, znovu otevřel otázku navracení kulturního dědictví a vnesl nové okolnosti do debaty kolem parthenónských mramorů uložených v muzeu Louvre.
před 2 hhodinami

Rakouští studenti zvali na přednášku údajného exčlena al-Káidy, vyvolalo to kritiku

Silnou kritiku na rakouské politické scéně vyvolalo rozhodnutí studentů vídeňské univerzity pozvat na přednášku někdejšího údajného člena teroristické organizace al-Káida a bývalého vězně na americké základně Guantánamo Mohamedoua Oulda Slahiho. Napsala to agentura APA, podle níž část politiků pozvánku kritizuje jako neuvěřitelný skandál či prosazování levicové agendy.
před 3 hhodinami

Čína nemůže Česku určovat, s kým se přátelit, řekl Vystrčil na Tchaj-wanu

Čína nemůže České republice říkat, s kým se má přátelit, prohlásil předseda Senátu Miloš Vystrčil na úvod návštěvy Tchaj-wanu. Podle tchajwanské tiskové agentury CNA tak reagoval na prohlášení čínského velvyslanectví v Praze, které Vystrčila obvinilo z vměšování do vnitřních záležitostí Číny. Cesta se koná navzdory tomu, že český kabinet pro ni odmítl poskytnout vládní letoun. Vystrčil s delegací přiletěl na Tchaj-wan přímou komerční linkou.
06:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Osm tisíc. Rusko v květnu poslalo proti Ukrajině dosud nejvíc dronů

Rusko za květen na Ukrajinu vyslalo 8150 dronů s dlouhým doletem. Bylo to nejvíce od začátku plnohodnotné pozemní ruské invaze na Ukrajinu, uvádí agentura AFP ve své analýze, kterou sestavila na základě hlášení zveřejňovaných pravidelně ukrajinskými vzdušnými silami. Ukrajina opakovaně žádá západní spojence, aby podpořili její protivzdušnou obranu.
před 4 hhodinami

Buddhisté oslavili svátek Vesak, den narození Buddhy

Na první květnový úplněk připadá již více než půl století oslava narození, dosažení nirvány i smrti Buddhy Gautamy. Tradice tohoto svátku však sahá přinejmenším do pátého až šestého století. Slaví se především v jihoasijských zemích s výrazným zastoupením buddhistických věřících. V chrámech procesí mnichů a mnišek recitují sútry nebo vykonávají obřad omývání Buddhovy sochy. Věřící pokládají drobné dary a květiny či zapalují vonné svíčky. Důležitý důraz je kladen na dobré skutky, které mají zlepšit karmu jednotlivce i jeho blízkých. Mezi takové činy patří například darování jídla obyvatelům klášterů nebo vypouštění zvířat na svobodu. Lidé se často také zdržují pojídání masa a pití alkoholu.
před 4 hhodinami

Francouzské námořnictvo zadrželo tanker plující z Ruska

Francouzské námořnictvo v Atlantickém oceánu s podporou partnerů zadrželo tanker plující z Ruska, na který byly uvaleny mezinárodní sankce, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron. Plavidlo nazvané Tagor námořnictvo obsadilo v mezinárodních vodách v neděli, Kreml to označil na nezákonné. Podle agentury AFP je to čtvrtý tanker, který Francie takto zastavila. „Naše odhodlání je neochvějné a naprosté,“ dodal Macron.
09:17Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...