Zklámání Thajců: Král poprvé za 62 let nepřednesl projev

Bangkok - Thajský král Pchúmipchon Adundét dnes kvůli nemoci poprvé za 62 let své vlády nepřednesl tradiční řeč k národu v předvečer svých narozenin. Veřejnost přitom proslov monarchy, kterému v pátek bude 81 let, netrpělivě očekávala především v souvislosti s vlnou nepokojů. Ty vyústily až v osmidenní blokádu dvou bangkockých letišť a v pád vlády.

Místo krále vystoupil v krátkém rozhlasovém a televizním přenosu jeho syn, korunní princ Macha Vadžiralongčorn. Jménem svého otce poděkoval Thajcům za blahopřání k narozeninám a popřál jim hodně zdraví. Vadžiralongčornova sestra, princezna Macha Čakrí Sirindchorn, poté veřejnosti oznámila, že král svůj projev zrušil kvůli zánětu hrtanu, jeho stav ale není vážný.

Thajci čekali radu, jak dál

Řada Thajců od krále očekávala radu, na kterou stranu se postavit v současné politické krizi. Adundét ve svých předchozích projevech obvykle vyzýval k národní jednotě, jeho výroky o potřebě „čisté vlády“ však byly vykládány jako skryté útoky proti bývalému premiérovi Tchaksinu Šinavatrovi. Toho v roce 2006 připravil vojenský puč o moc a soud mu zakázal politickou činnost, strana jeho příznivců ale ovládla parlament po posledních volbách roce 2007.

Adundétovým jménem se v uplynulých měsících zaštiťovali protivládní demonstranti, kteří od srpna okupovali pozemky úřadu vlády a od 25. listopadu i dvě největší letiště v thajské metropoli. Demonstranti mimo jiného obviňovali vládu, že chce zavést republiku a svrhnout krále, kterého řada Thajců uctívá jako poloboha. Představitelé vlády nicméně podobná tvrzení kategoricky odmítali.

Demonstranti ukončili své protesty ve středu, den poté, co ústavní soud rozpustil tři vládní strany kvůli volebním podvodům a jejich předákům, včetně premiéra Somčaje Vongsavata, zakázal na pět let účast v politice. Provoz bangkockých letišť se po osmidenní blokádě pozvolna obnovuje.