Zemětřesení v Indonésii má již 268 obětí

Počet obětí pondělního zemětřesení na indonéském ostrově Jáva stoupl na 268 a 151 lidí se stále pohřešuje. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na indonéský úřad pro řešení katastrof. Dalších tisíc lidí utrpělo zranění. Konzulární odbor indonéského ministerstva zahraničí oficiálně potvrdil, že mezi zraněnými nejsou žádní cizinci, sdělila mluvčí české diplomacie Mariana Wernerová.

Zemětřesení o síle 5,6 stupně zasáhlo v pondělí indonéskou provincii Západní Jáva. Ohnisko zemětřesení bylo v hloubce deseti kilometrů pod městem Cianjur, které leží asi 75 kilometrů jihovýchodně od metropole Jakarty.

Mezi mrtvými je velké množství dětí, které zahynuly ve školách, jež se při otřesech půdy zřítily. Zranění se podle Reuters shromažďovali na nemocničním parkovišti, kde dostávali infuze. Záchranáři v úterý v troskách budov pokračovali v pátrání po obětech a možných přeživších katastrofy. Práce komplikují sesuvy půdy a hornatý terén. Problémem jsou také poškozené silnice.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí v úterý uvedla, že podle informací úřadů z Indonésie nejsou mezi zraněnými cizinci. V pondělí s odkazem na stejný zdroj řekla, že podle prozatímních informací nebyl mezi oběťmi žádný cizinec.

Přesuny tisíců lidí

Úřad pro řešení katastrof oznámil, že poškozeno bylo 22 tisíc domů a 58 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou. Město Cianjur bylo zdevastováno a nejméně jednu vesnici pohřbil sesuv půdy. Do Cianjuru se vydal indonéský prezident Joko Widodo.

Zemětřesení nebylo extrémně silné, ale vycházelo z malé hloubky, a tak způsobilo rozsáhlé škody. K neštěstí přispěla na mnoha místech i chatrná konstrukce budov.

Indonésie, kterou tvoří 17 tisíc ostrovů a ostrůvků a obývá ji 270 milionů lidí, leží na rozhraní tří velkých tektonických desek a zemětřesení jsou v této oblasti častá. V lednu 2021 si otřesy o síle 6,2 stupně na ostrově Sulawesi vyžádaly více než sto mrtvých.

Úterní zemětřesení u Šalamounových ostrovů

V úterý udeřilo zemětřesení také u Šalamounových ostrovů. Mělo sílu 7,0 stupně, poškodilo budovy a způsobilo přerušení dodávek elektřiny v hlavním městě Honiaře. Žádné oběti ani zranění nejsou podle Reuters hlášeni. Na letišti byla uzavřena část terminálu kvůli poničenému stropu.

Epicentrum zemětřesení bylo v oceánu asi 56 kilometrů jihozápadně od Honiary, uvedla americká geologická služba USGS. Meteorologická služba Šalamounových ostrovů sdělila, že tsunami nehrozí. Řada lidí ale v obavách z nebezpečných vln vyběhla z domů a kanceláří a vydala se na výše položená místa. 

Stejně jako Indonésie, i Šalamounovy ostrovy leží na styku kontinentálních desek. Rozkládají se severovýchodně od Austrálie, tvoří je více než 200 obydlených ostrovů s celkovým počtem asi 700 tisíc obyvatel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Emiráty tiše prohloubily vojenské vazby na Izrael

Spojené arabské emiráty (SAE) v posledních letech spolupracovaly s Izraelem spíše diskrétně, aby nevyvolaly pobouření v arabském světě. Blízkovýchodní krize teď vedla k prohloubení vojenských vztahů, které dává židovský stát okázale najevo. Izrael poskytl zemi systém Železná kopule (Iron Dome) a další moderní zbraně klíčové pro obranu před íránskými útoky. Pakt Abú Dhabí s Jeruzalémem se nelíbí Teheránu ani státům Perského zálivu v čele se Saúdskou Arábií. Podle expertů Emiráty jednají pragmaticky.
před 1 hhodinou

Úřady v jižní Kalifornii nařídily evakuaci tisícům lidí kvůli lesnímu požáru

Úřady v jižní Kalifornii kvůli požáru porostu nařídily evakuaci tisícům lidí, informuje agentura AP, podle níž požár ohrožuje domy v oblasti Simi Valley.
před 1 hhodinou

Tři muži zahynuli při střelbě v mešitě v San Diegu. Oba útočníci jsou po smrti

Střelba v mešitě v San Diegu v Kalifornii si vyžádala tři mrtvé muže a oba náctiletí podezřelí jsou po smrti, uvedla podle agentury AP policie. Agentura Reuters rovněž s odvoláním na policii píše o pěti mrtvých.
00:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

„Nám všechno blokují a SBU si létá.“ V Rusku sílí obavy z ukrajinských dronů

V Rusku narůstá nervozita z ukrajinských dronů dlouhého doletu. Někteří Moskvané vyjadřují obavy nebo nespokojenost s chováním úřadů po nedělním ukrajinském útoku. Během něj přeletělo hranici pět set až tisíc ukrajinských bezpilotních letounů. Rozšiřující se dosah ukrajinských zbraní si uvědomují nejen civilisté, ale i ruské úřady, armáda a klíčové podniky. Na hrozbu dronů se připravují, přestože se nacházejí stovky až tisíce kilometrů od hranic obou zemí.
před 8 hhodinami

VideoPřekročili hloubkový limit. Prokuratura řeší smrt potápěčů na Maledivách

Mezinárodní pátrací tým na Maledivách nalezl těla čtyř italských potápěčů, kteří zahynuli ve čtvrtek spolu s instruktorem. K vyzvednutí pozůstatků budou potřeba další ponory. Těla leží ve třetím segmentu podmořské jeskyně více než šedesát metrů pod hladinou. Příčiny tragédie jsou dál předmětem dohadů. V den ponoru špatné počasí zhoršovalo pod hladinou viditelnost. Tým měl sice povolení k průzkumu Indického oceánu, ale ne do takové hloubky. Případ už vyšetřuje italská prokuratura. Chce zjistit, proč zkušení potápěči, kterými oběti nehody byly, až dvojnásobně překročili místní hloubkový limit ponorů. A proč vstupovali do jeskyně, jejíž průzkum univerzita neplánovala.
před 8 hhodinami

Trump oznámil, že odkládá údery na Írán

Prezident Spojených států Donald Trump v pondělí večer SELČ na své síti Truth Social napsal, že na žádost Kataru, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů odložil nové údery proti Íránu, které byly plánované na úterý. Zároveň bez podrobností napsal, že se nyní konají „vážná jednání“. Poznamenal, že pokud nebude s výslednou dohodou spokojen, podniknou Spojené státy rozsáhlý útok proti islámské republice.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Musk prohrál soudní spor s firmou OpenAI

Americký miliardář Elon Musk utrpěl porážku v soudním sporu se společností OpenAI, která se podle jeho žaloby odchýlila od původně uváděného cíle vyvíjet umělou inteligenci (AI) ku prospěchu lidstva, ne pro zisk. Porota v pondělí po zhruba dvou hodinách dospěla k závěru, že Musk žalobu podal příliš pozdě. Soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová verdikt poroty přijala, napsala agentura AP.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Izrael i palestinští teroristé páchali v Gaze válečné zločiny, uvedl úřad OSN

Izrael během války v Pásmu Gazy hrubě porušil mezinárodní právo a dopustil se i válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Ve své zprávě to uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR). Válečných zločinů se podle něj dopustily i palestinské ozbrojené skupiny při útoku na Izrael 7. října 2023 a poté při zadržování unesených izraelských rukojmí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...