Zaskočilo mě, že se bojuje v našem kulturním okruhu, uvedl zpravodaj Szántó

27 minut
Interview ČT24 s Jakubem Szántó
Zdroj: ČT24

Za takřka 25 let pohybu ve válečných oblastech jsem takhle velkou, takhle plošnou destrukci jako na Ukrajině viděl jen jednou, a to bylo na bojištích v severním Iráku, na místech, která se podařilo osvobodit z rukou Islámského státu. Tak zhodnotil v Interview ČT24 své zkušenosti z rusko-ukrajinské války zahraniční zpravodaj ČT Jakub Szántó. Ukrajinu navštívil během čtyřměsíčních bojů třikrát.

Pro současný vývoj na bojišti, kdy obránci Severodoněcku dostali v pátek rozkaz se stáhnout a válčí se o Lysyčansk, je důležité, jak je to v souladu s plány ukrajinského velení, domnívá se Szántó.

Připomněl, že k pádu Severodoněcku, dalšího velkého města, dochází po šesti týdnech destrukce. „Jestli bylo plánem ukrajinského velení nechat Rusy vykrvácet, tak je to celkem úspěšný plán, protože tam mají obrovské ztráty,“ konstatoval.

Zároveň však bude důležité, aby se ukrajinským veteránským jednotkám podařilo stáhnout. Tedy aby tyto de facto nejlepší jednotky, které Ukrajina má, nepadly do zajetí a mohly dál bojovat.

Zároveň pak Szántó ze své zpravodajské činnosti přímo na místě připomněl, že na jihu země se nyní Ukrajincům daří zatlačovat Rusy k Chersonu, což jejich morálku posiluje. Jak vojáků, tak civilistů.  

Náš svět se otřásl

Přes značné zkušenosti z různých válečných oblastí tyto boje zpravodaje ČT v něčem zaskočily. Na rozdíl od Aghánistánu, Iráku či Sýrie, které jsou daleko, „je Ukrajina náš kulturní okruh.“  

Připomněl, že mnoho Ukrajinců příšlo do Česka již před válkou. „Žijí tady a my je známe. Žijí podobným způsobem jako my.“ Otřásl se tak podle něho svět, o kterém jsme věřili, že v něm platí určitá pravidla. 

Potřeba jsou hlavně zbraně. Válka bude dlouhá

Ukrajinci podle zpravodaje potřebují v prvé řadě od Západu zbraně. „Jídlo mají, v tomto ohledu je Ukrajina schopna se o sebe postarat.“ Ze zbraní zmínil dalekonosné dělostřelecké systémy, které by Ukrajincům umožnily „odtlačit lidi“, kteří střílí na jejich města. Až je bude země mít, může se jí to podařit. 

Důležité jsou pro Ukrajince i další symboly, vítězství v Eurovizi či také čtvrteční udělení kandidátského statusu. Szántó ovšem dodal, že v tomto směru je čeká zklamání, až budou roky plnit náročné kapitoly jako podmínku pro vstup země do Evropské unie.  

Zpravodaj odhaduje, že válka bude dlouhá. Nevíme totiž, co si Rusko redefinovalo jako své vítězství poté, co se mu nepodařilo bleskové obsazení Kyjeva a sesazení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. 

U Ukrajiny je to podle něj jasné, osvobodit své území na úroveň 23. února, než začala tato válka. „Vypadá to, že válka bude trvat ještě hodně dlouho.“

Byli horší než německý wehrmacht

Ze své práce na Ukrajině vzpomněl například na 78letou pamětnici. Ta stejně jako za druhé světové války, ani nyní neodešla ze své vesnice, kde žila. Vesnici tehdy obsadili Němci, které pak vyhnali Ukrajinci a Rusové v Rudé armádě, a nyní ji obsadili Rusové, kteří už také odešli. 

Němci podle této pamětnice, když ves obsadili, tak ji dál neničili a lidi nechali být. Naopak Rusové ničili tuto vesnici takovým způsobem, jakým to wehrmacht nikdy nedělal, zmínil zpravodaj zkušenosti této seniorky. 

Rusové mají komplex méněcennosti vůči Západu

V rozhovoru se Szántó zamyšlel i nad postojem Rusů. V nich je obrovská nedůvěra a obrovský komplex méněcennosti směrem k Západu, řekl. A to už od doby cara Petra Velikého.

Ve své kulturní paměti podle něj mají, že jediným způsobem, jak dosáhnout, aby si jich Západ vážil, je pomocí síly. 

Propaganda pak rozvíjí kult vítězství ve Velké vlastenecké válce. A lidé podporují válku, která je jim prezentována jako obranná za udržení ruských zájmů. 

Být reaktivní a flexibilní

Szántó hovořil rovněž o vlastní žurnalistické práci na Ukrajině i v jiných válečných oblastech. „Novinařina v těchto zónách musí být velice reaktivní, flexibilní, je to nesmírně náročné na psychiku,“ řekl s tím, že za den udělá mnoho rozhodnutí. 

„Půjdeme doleva, nebo doprava, vyslyšíme varování, že do té vesnice nemáme jít, protože se tam bombarduje, nebo tam naopak pojedeme, abychom zjistili situaci, “ uvedl jako příklad. 

Zpravodaj tedy ví jen mlhavě, kam ten den dojede, kde bude spát, kdy budou živé vstupy pro televizi. To všechno velmi psychicky vyčerpává. A v případě práce na Ukrajině o to víc, že vidí, jak se život v relativně normální zemi, přes její různé dřívější problémy, najednou strašně změnil. 

Snášet toto vypětí mu pomáhá zejména rodina a její tolerance.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko je bez proudu, zastavily se vlaky i metro

Celé pevninské Španělsko postihl kolem 12:30 výpadek proudu, zastavilo se metro v Madridu či Barceloně a přerušen byl provoz na železnici v různých částech země. Informují o tom tamní média. Příčina blackoutu není známa a zatím není ani jasné, kolik lidí je dotčeno. Výpadky proudu zaznamenali také v Portugalsku, jehož vláda nevyloučila kybernetický útok, a v některých částech Francie. Podle deníku El País nebyly postiženy Kanárské a Baleárské ostrovy.
13:48Aktualizovánopřed 8 mminutami

Volba nového papeže začne 7. května

Volba nové hlavy katolické církve začne 7. května, rozhodla v pondělí generální kongregace kardinálů, potvrdil to vatikánský mluvčí Matteo Brunii. Takzvané konkláve vybere nástupce Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let a v sobotu byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě.
před 1 hhodinou

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice zadržela 25 lidí

Francouzská policie ráno podnikla po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Policisté zadrželi 25 lidí, informovala agentura AFP. Zatčené ze zásahu, který začal v šest hodin ráno, ohlásila AFP z pařížského regionu, Marseille, Lyonu a Bordeaux.
08:10Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 3 hhodinami

Prokuratura obvinila podezřelého z útoku ve Vancouveru z vraždy

Kanadská prokuratura obvinila z několikanásobné vraždy muže, který v sobotu ve Vancouveru najel autem do davu na pouličním filipínském festivalu, čímž zabil jedenáct lidí a více než dvacet dalších zranil. Podle vyšetřovatelů je možné, že proti němu vznesou další obvinění, napsala agentura AP. Terorismus jako motiv činu policie už v neděli vyloučila, uvedla ale, že muže znala z minulosti kvůli jeho psychickým problémům.
07:39Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Orbánova vláda čelí obvinění z nelegálních dotací pro provládní média, píší FT

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána čelí obvinění z nelegálních dotací ve výši více než jedné miliardy eur (25 miliard korun) pro provládní média, píší Financial Times (FT). Obvinění dle listu dále navyšuje obavy, že státní podpora je využívána k posílení moci maďarského vůdce. Dvě tamní média – list Magyar Hang (Maďarský hlas) a ještě další, který si přál zůstat v anonymitě – FT potvrdily, že v pondělí v této souvislosti podají stížnost Evropské komisi.
před 3 hhodinami

KLDR poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Vládce Kremlu Vladimir Putin vyjádřil vděčnost vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi za účast vojáků KLDR v bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva hlásí, že její armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj však v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci v Kurské a Bělgorodské oblasti dál bojují.
05:52Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 4 hhodinami
Načítání...