Zaměstnanci čínského konzulátu v Houstonu prý pálili dokumenty. USA se ho rozhodly uzavřít

USA se rozhodly uzavřít čínský konzulát v texaském velkoměstě Houstonu, aby „ochránily americké duševní vlastnictví a americké důvěrné informace“. Oznámila to mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová a později potvrdil ministr zahraničí Mike Pompeo. O rozhodnutí už předtím informovala čínská vláda, která americký krok označila za provokaci a porušení mezinárodního práva. Zaměstnanci konzulátu údajně na dvoře pálili dokumenty.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin upřesnil, že USA v úterý nečekaně požádaly o uzavření konzulátu a přerušení všech jeho aktivit. Wang také uvedl, že tento krok je podle Číny „šokující a neoprávněný a poškodí americko-čínské vztahy“. USA podle čínského ministerstva daly konzulátu na ukončení činnosti lhůtu tři dny.

Mluvčí amerického ministerstva Ortagusová podle Reuters sdělila, že USA nebudou tolerovat ohrožování americké suverenity ze strany Číny a zastrašování amerických občanů. Prezident Donald Trump podle mluvčí trvá na principech rovnosti a vzájemnosti v americko-čínských vztazích.

Poradkyně Bílého domu Kellyanne Conwayová k dotazu týkajícímu se zavření konzulátu řekla, že prezident Trump stále není spokojený s tím, jak Čína postupovala v otázce koronaviru, který zabil přes 140 tisíc Američanů. „Myslím, že dal jasně najevo, že není spokojený s Čínou –⁠ s tím, jak nechala uniknout virus do této země a do celého světa s minimem informací, poctivosti a otevřenosti ze své strany. Dosud nemáme z Číny informace, pořád nevíme nic o počtu případů, úmrtí a tak dále,“ prohlásila Conwayová. 

Pompeo, který je v Dánsku, řekl, že administrativa zakročila, aby zastavila dlouhodobé vykrádání intelektuálního vlastnictví. „Prezident Trump řekl: ,Stačí, nedovolíme, aby to pokračovalo',“ prohlásil ministr. „Jasně jsme formulovali, jaké chování od čínské komunistické strany očekáváme. Když to neudělají, zasáhneme, abychom ochránili americký národ, naši národní bezpečnost, hospodářství a pracovní místa,“ dodal Pompeo.

Senátor Rubio: Konzulát byl centrem „masivní špionážní operace“

Specifický důvod, proč byl vybrán právě konzulát v Houstonu, Pompeo neposkytl. Nastínil ho však republikánský senátor Marco Rubio, který stojí v čele senátního výboru pro zpravodajské služby, když řekl, že právě tento konzulát byl centrem „masivní špionážní operace“.

List The New York Times citoval amerického diplomata pro východní Asii Davida Stilwella, podle nějž byl úřad v Houstonu „epicentrem“ úsilí čínské armády pokročit v bojové připravenosti vysíláním studentů na americké univerzity.

„Učinili jsme praktický krok, abychom jim v tom zabránili,“ prohlásil Stilwell. Podle něj byli generální konzul a dva další diplomaté přistiženi při podezřelé činnosti na houstonském letišti. Doprovázeli prý cestující až do nástupního prostoru a společnost Air China měla dokumenty, na nichž byla nesprávná data narození těchto diplomatů. Čínské velvyslanectví ve Washingtonu informace nechalo bez komentáře.

Agentura AP citovala člena administrativy, který řekl, že se USA rozhodly neotevřít znovu svůj konzulát v čínském Wu-chanu, odkud se loni virus začal šířit. Americký úřad tam byl uzavřen v lednu a zdroj AP sdělil, že Čína pravděpodobně chtěla nařídit uzávěru jako odvetu za Houston.

Požár na dvoře konzulátu

Zprávy přímo z Houstonu hovoří o tom, že u konzulátu byly po oznámení vidět plameny. Svědci podle deníku Houston Chronicle viděli, jak lidé na dvoře u budovy pálí dokumenty v nádobách, které vypadají jako odpadkové koše na papír.

O požáru informovali už v úterý večer policisté i hasiči z texaského Houstonu. Do budovy, nad kterou mají Číňané svrchovanost, nevstoupili. Místní média tvrdí, že hasiči chtěli zasáhnout, ale nedostali povolení do objektu vstoupit.

Podle údajů na internetových stránkách čínského velvyslanectví v USA se na americkém území nachází kromě ambasády ve Washingtonu pět konzulátů, a to v New Yorku, Chicagu, San Franciscu, Los Angeles a Houstonu.

Čínská diplomacie krátce po americkém rozhodnutí uzavřít konzulát v Houstonu oznámila, že se čínské velvyslanectví ve Washingtonu stalo terčem výhrůžek pumovým útokem a smrtí. Podle čínského ministerstva zahraničí za to může americká vláda a její „očerňující a nenávistná kampaň“.