Z Berlína do stovky zemí světa. Transparency International bojuje proti korupci už čtvrt století

Mezinárodní nevládní organizaceTransparency International (TI),  bojující proti korupci, slaví 25 let existence. Kromě každoročně zveřejňovaného žebříčku zemí podle míry korupce se věnuje třeba i právnímu poradenství nebo prosazování protikorupčních zákonů. Dnes působí ve více než stovce zemí světa. Od roku 1998 má pobočku i v České republice.

Transparency International vznikla 4. května 1993 jako nezisková organizace v německé metropoli Berlíně. Jejím spoluzakladatelem a prvním předsedou je Peter Eigen, bývalý ředitel Světové banky ve východní Africe. Organizaci spolu s ním zakládali také vládní představitelé, obchodníci a odborníci na problémy třetího světa.

V současnosti působí ve 116 zemích světa včetně České republiky. Od roku 1995 zveřejňuje takzvaný Index vnímání korupce, který je mezinárodně uznávaným nástrojem pro porovnání míry korupce ve většině zemí světa. Korupci přitom organizace definuje jako „zneužití postavení k vlastnímu prospěchu“.

Index vnímání korupce
Zdroj: Transparency International

Žebříček Transparency International sestavuje na základě výsledků průzkumů mezi experty. Sto bodů se rovná státu bez korupce. Takového hodnocení za loňský rok žádná ze 180 zkoumaných zemí nedosáhla. První místo obsadil Nový Zéland, následovaný Dánskem, Finskem, Norskem a Švýcarskem. Všechny země tradičně figurují na čele tabulky.

Naopak mezi zeměmi, které jej uzavírají, byla loni Sýrie, Jižní Súdán a Somálsko. Česká republika obsadila 42. místo.

Nejen hodnocení korupce, ale i ochrana „oznamovatelů“

Transparency International prosazuje také ochranu takzvaných whistleblowerů, tedy těch, kteří díky své práci, postavení a interním informacím oznámí podezření na korupci. Při upozorňování na porušení unijních pravidel hospodářské soutěže, firemního zdaňování či nakládání s evropskými fondy chce vysokou ochranu whistleblowerům zajistit i Evropská komise.

Podle žebříčku Global Go To Think Tank z roku 2016 je Transparency International devátou nejvlivnější think-tank organizací na světě, tedy organizací zabývající se intenzivním výzkumem a řešením různých problémů zejména v oblasti technologií a sociální nebo politické strategie.

V Česku TI působí dvacet let

Česká pobočka Transparency International vznikla jako občanské sdružení v červnu 1998 na základě registrace ministerstvem vnitra. Stala se tak 65. národní pobočkou této mezinárodní organizace. Posledních deset let je jejím ředitelem David Ondráčka, před ním stála v čele české pobočky současná pražská primátorka Adriana Krnáčová. 

Organizace má za cíl sledovat stav korupce v Česku a aktivně přispívat k jejímu omezování. Od roku 2002 se zaměřuje i na předvolební kampaně. U stran a hnutí zjišťuje strukturu příjmů a výdajů, údaje o transparentních účtech, složení volebních štábů, spolupráci s agenturami nebo nakládání s dary. Hodnotí ale zejména to, jestli jsou informace přístupné voličům.

V jejím hledáčku je v Česku také oblast financování sportu, a to i na lokální úrovni, odkud jde do sportu až dvakrát více peněz než z ministerstva.