Zákon má whistleblowerům dát ochranu a také je odlišit od udavačů

7 minut
TI: Mírný posun již nastal ve státní správě díky vyhláškám
Zdroj: ČT24

Oznámit korupci by zanedlouho nemuselo znamenat ohrožení pracovního místa. Vláda připravuje zákon o whistleblowingu, který má oznamovatelům zaručit ochranu. Podle Transparency International je zákon jediný způsob, jak oznamování korupce lidem skutečně umožnit a minimalizovat rizika odvety od zaměstnavatelů. Pro inspiraci přitom nemusí čeští legislativci chodit daleko, obdobný zákon platí od začátku roku na Slovensku.

Ten, kdo se dozví o tom, že se jeho zaměstnavatel chová nezákonně, je dnes postaven před zásadní otázku: Udat ho a učinit zadost svědomí, nebo si udržet pracovní místo? Podle průzkumů Transparency International je právě tato volba významnou překážkou proti účinnému boji s korupcí.

„V konkrétních případech je jistá zdrženlivost ze strany jednotlivců, aby  (…) nelegální jednání nahlásili. Velká část lidí se obává odvetných opatření,“ shrnul Petr Leyer z právní poradny TI.

Jak upozornil, ve státní správě se situace již změnila, protože zaměstnance začala chránit podzákonná opatření. Pro ostatní vláda začala připravovat zákon. Situace v okolních zemích ale ukazuje, že takový zákon již dávno mohl platit. Od začátku roku ho má i Slovensko, kde pravidla pamatují na ochranu zaměstnanců v různých situacích.

Slovenský zákon umožňuje pozastavit platnost výpovědi

Spolupracovník slovenské TI Pavel Nechal upřesnil, že zákon na ochranu oznamovatelů zná tři způsoby, jak whistleblowerovi zajistit pracovní místo i po ohlášení nezákonného chování zaměstnavatele. Jednak se může zaměstnavatel v případě pracovněprávního postihu obrátit na inspektorát práce, který účinnost výpovědi či jiného „trestu“ pozastaví, s delším časovým odstupem je poté možné soudit se. U nejzávažnějších případů potom zákon počítá s předběžnou ochranou, kdy vůči oznamovateli nelze uskutečnit žádný pracovněprávní úkon bez souhlasu inspektorátu práce.

Slovenský zákon také klade povinnosti zaměstnavatelům, kteří mají alespoň 50 zaměstnanců, a státní správě. Musí u nich fungovat vnitřní informační systém, například e-mailová schránka, kam mohou zaměstnanci posílat podněty. Každým se potom musí zaměstnavatel do 90 dnů zabývat.

Babiš zákon podporuje, za klíčové ale považuje i jiné

Téma whistleblowingu otevřela již v úterý také mezinárodní konference o korupci, která proběhla v Praze. Za vládu na ní vystoupil ministr financí Andrej Babiš. Ten příslušný zákon podpořil. „Máme plno příkladů, že po našich spoluobčanech, kteří mají odvahu ukázat na korupci, potom jde státní správa a mají obrovské problémy,“ uvedl na konferenci.

Je ale přesvědčen, že pro zmírnění korupčního prostředí v Česku jsou stejně důležité i další zákony – o hazardu či prokazování původu majetku.

Ne udavač, ale whistleblower (nebo oznamovatel)

Od připravované obdoby tohoto zákona v Česku očekává Petr Leyer také změnu vnímání whistleblowingu jednoduchým způsobem – jeho pojmenováním. Dnes má leckdo s oznamováním korupce či jiného nelegálního jednání spojeno slovo „udavačství“. „Je patrný trend k pozitivnímu vnímání whistleblowingu obecně. Ale v konkrétních případech je pořád jistá zdrženlivost ze strany jednotlivců, aby whistleblowera hodnotili pozitivně,“ podotkl Leyer.

Whistleblowing je označení pro situaci, kdy zaměstnanci státní správy nebo velkých firem upozorní na trestné nebo podezřelé jednání, o kterém se dozvěděli jen díky svému postavení a interním informacím. Zákon může určit, jaká oznamovateli po dobu kauzy náleží míra ochrany. Whistleblowing může podle TI zachraňovat životy, životní prostředí a šetřit veřejné finance. Transparency International chce whistleblowing podpořit prostřednictvím kampaně nazvané Zapískej.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zadrželi muže v kauze výhrůžek školám. Vyvolalo to napětí mezi Českem a Slovenskem

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a s největší pravděpodobností byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Tuto skutečnost však slovenská policie zamlčela, což podle Denníku N zaskočilo české kriminalisty, kteří měli na vyšetřování dominantní podíl.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Stát bude nově reprezentovat jednotná vizuální identita

Vláda ve středu schválila novou vizuální identitou státních organizací. Nový jednotný styl má sloučit dosavadní různorodou škálu log a grafik. Podle podkladů pro jednání kabinetu má umožnit také lépe čelit podvodníkům, kteří se vydávají za představitele některé státní organizace, a přinést rovněž úspory oproti dosavadnímu stavu při obměně grafického stylu. Charakteristickým rysem bude bílá silueta českého lva na červeném pozadí. Cena metodiky a návrhu stylu se podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) vešla do tří milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Jihozápad Česka zasáhly bouřky

Jihozápadní částí Česka začaly ve středu večer procházet bouřky. Okolo 21. hodiny Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) registroval nejsilněji bouřkovou aktivitu v Plzeňském kraji. Pro oblast Karlovarského a Plzeňského kraje a pro část Středočeského a Jihočeského kraje platila od 16:00 do 22:00 výstraha.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 7 hhodinami

Nebourejte most na Výtoni, doporučuje Praze UNESCO

Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) doporučil Praze nebourat železniční most na Výtoni. Varuje také před další výstavbou výškových budov na Pankráci. Vyplývá to z rozhodnutí, které v Paříži výbor přijal na závěr svého 47. zasedání.
před 9 hhodinami

Babišovy výroky o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, řekl Fiala

Výroky předsedy ANO Andreje Babiše o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, rušit ji by byla obrovská chyba, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na Babišův rozhovor pro agenturu Reuters, ve kterém řekl, že by vláda pod vedením ANO v případě vítězství v podzimních volbách českou muniční iniciativu zrušila. Podobně na Babiše na síti X reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Předškolní vzdělávání jako důležitý pilíř. Obce se chystají na novou povinnost

Dětské skupiny a předškolní vzdělávání obecně nejsou jen o „hlídání“ malých dětí, ale také pilíři, na kterých lze stavět po zbytek života, shodují se odborníci. Česko však stále patří k zemím s nejhorší dostupností dětských zařízení. Situaci mají pomoci zlepšit dotace ministerstva práce a sociálních věcí, které nyní putují obcím na zřízení dětských skupin. Obce totiž od roku 2026 čeká nová povinnost – zajistit péči o tříleté děti, pokud je nepřijme mateřská školka.
před 12 hhodinami

Obrana nakoupí balistické přilby a příslušenství za 1,5 miliardy

Ministerstvo obrany nakoupí 14 600 ochranných balistických přileb s příslušenstvím za 1,54 miliardy korun bez DPH. Smlouvu by měl úřad podepsat do konce října letošního roku, dodání přileb očekává do konce října 2026. O zakázce realizované prostřednictvím agentury NATO Support and Procurement Agency (NSPA) ministerstvo informovalo vládu.
před 13 hhodinami
Načítání...