Vzácný portrét od Botticelliho se prodal za 92,2 milionu dolarů, u tohoto umělce jde o rekordní částku

Portrét od Botticelliho se prodal za 92,2 milionu dolarů (zdroj: ČT24)

Vzácný portrét od italského renesančního malíře Sandra Botticelliho se v dražbě aukční síně Sotheby’s v New Yorku prodal za 92,2 milionu dolarů (více než 1,9 miliardy korun). Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je to dosud nejvyšší částka, za kterou bylo kdy dílo tohoto umělce vydraženo. Botticelli je jednou z klíčových postav florentské renesance. Krása, šarm a elegance jeho obrazů s melancholickým nádechem z něj udělaly ikonu zlatého věku vlády šlechtického rodu Medicejů.

Portrét mladého muže držícího medailon patří ke zhruba desítce dochovaných Botticelliho děl. Na obrazu, který zřejmě pochází z konce 70. či začátku 80. let 15. století, jsou v podstatě dvě díla. Botticelli namaloval vznešeného muže, ale medailon, který figurant drží, je samostatným dílem malíře z takzvané Sienské školy ze 14. století Bartolommea Bulgariniho.

Historikům umění není známo, kdo je mladý muž na obrazu a proč medailon drží. Někteří se však domnívají, že by mohl být spojen s vlivnou rodinou Medicejů. V posledních padesáti letech strávil obraz hodně času zapůjčený v nejvýznačnějších světových muzeích, například v londýnské Národní galerii či v Metropolitním muzeu v New Yorku.

Nejznámější Botticelliho obrazy Zrození Venuše a Primavera (Jaro) jsou k vidění ve florentské galerii Uffizi.

Detail medailonu
Zdroj: Seth Wenig/ČTK/AP

Podle Sotheby’s vydražené dílo patří k nejcennějším a nejvýznamnějším portrétům, jaké se kdy objevily v aukci. Před aukcí se cena portrétu z 15. století odhadovala na 80 milionů dolarů. Aukční síň Sotheby’s přitom očekávala, že se možná prodá za více než 100 milionů dolarů. Aukce se konala telefonicky a on-line. Konečná cena přitom zahrnuje dražební poplatky. Kdo je novým majitelem portrétu, nebylo okamžitě jasné.

Portrét mladého muže s medailonem podle Sotheby’s koupil jeho předchozí majitel na aukci v Británii v roce 1982 za 1,3 milionu dolarů (27,9 milionu korun). Ani tehdy nebyla identita kupce jasná.