Granátové jablko na Botticelliho obrazu kopíruje anatomii srdce

Italský renesanční malíř Sandro Botticelli zachytil na jednom ze svých obrazů v granátovém jablku anatomii srdce. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil tým pod vedením chirurga a odborníka na lékařství v umění Davida Lazzeriho v časopise věnovaném kardiovaskulární a hrudní chirurgii.

Granátové jablko drží v ruce dítě na obraze madony se šesti anděly (Madonna della melagrana), který visí ve florentské galerii Uffizi. Botticelliho podle badatelů inspiroval další renesanční génius Leonardo da Vinci, který se lidskou anatomií zabýval. 

Obraz vznikl kolem roku 1485. Granátové jablko, které dítě drží, symbolizuje Kristovo utrpení.  Oproti dřívějším Botticelliho dílům působí postavy neživotně a strnule. Autor obraz, který má kruhový tvar, namaloval temperou na dřevo. 

Botticelliho granátové jablko
Zdroj: Botticelliho granátové jablko

Sandro Botticelli je jednou z klíčových postav florentské renesance. Jeho umění z něj udělalo ikonu zlatého věku vlády šlechtického rodu Medicejských.

Mezi jeho nejslavnější díla patří Zrození Venuše, Klanění tří králů nebo Primavera (Jaro), na němž Botticelli zachytil louku se stromy, na které je devět postav z antické mytologie.  V tomto obraze autor podle Lazzeriho namaloval ve stromoví nad postavou ve středu kompozice pro změnu plíce.

Primavera
Zdroj: Wikimedia Commmons/Sandro Botticelli

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Táta, máma – a druhá máma. Děti se třemi biologickými rodiči se rodí bez genetické nemoci

Asi jedno dítě ze dvou set se rodí s genetickou poruchou mitochondrií, která se dědí po matce. Britští vědci našli způsob, jak problém vyřešit – vyžaduje ale dalšího genetického rodiče. Dětí s kombinací DNA tří lidí už je osm a brzy se narodí další.
14:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kočky spí častěji na levém boku. Vědci věří v evoluční důvody

Spánek na levém boku by kočkám mohl pomáhat přežít v nebezpečných podmínkách, ale také po probuzení ze spánku reagovat rychleji na blížící se kořist. Popsala to nová studie, která vyšla v recenzovaném žurnálu.
před 7 hhodinami

Sluneční exploze vytvořila na tváři hvězdy obří jizvu

Před dvěma dny, 15. července, se na levé části Slunce vytvořil masivní filament. Tento oblak hustšího a chladnějšího plazmatu byl tak silný, že na povrchu hvězdy vytvořil jasně viditelný kaňon, který připomínal jizvu na tváři.
před 13 hhodinami

Ultrazpracované potraviny způsobují řadu problémů. Chemii „nasávají“ i ze strojů

Chipsy, hamburgery, slazené nápoje, ale i spousta dalších průmyslově zpracovaných potravin může způsobovat řadu civilizačních chorob a také významně přispívat k obezitě. Vědci v řadě nových studií popisují nejen dopady, ale také příčiny toho, proč je tento druh potravy tak zdraví škodlivý.
před 16 hhodinami

Před osmdesáti lety vyšlo slunce dvakrát: Oppenheimer odpálil první atomovou zbraň

Získat atomovou pumu se za druhé světové války pokoušeli Němci i Japonci, první pokusný jaderný výbuch se ale uskutečnil až 16. července 1945 v poušti u amerického městečka Alamogordo v Novém Mexiku. Byl výsledkem přísně tajného americko-britského projektu Manhattan, který v USA probíhal už od roku 1942.
včeraAktualizovánovčera v 14:29

Ani stopa po problémech. Obří dánská studie zkoumala riziko hliníku ve vakcínách

Z minulých desetiletí existuje spousta důkazů o bezpečnosti vakcín. Vzhledem k nové vlně obav z očkování ale přicházejí i nové studie. Jedna z nich nyní rodiče uklidňuje – hrozby spojované s hliníkem v očkovacích látkách jsou dle ní nesmyslné.
včera v 11:50

Uherské Hradiště opakovaně ničily povodně. Archeologové zkoumali jeho odolnost

Uherské Hradiště bylo rušnou obchodní křižovatkou už před velkomoravským obdobím, které ho proslavilo nejvíc. Archeologové zjistili, že zde lidé žili a obchodovali už na přelomu 7. a 8. století. Vyplývá to z analýzy sedimentů a takzvaných pohřbených půd, odkrytých v městské zástavbě nedaleko původních břehů řeky Moravy.
včera v 11:24

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
15. 7. 2025
Načítání...