Vesmíru na narozeninovém dortu přibude 80 milionů svíček

Paříž - Vesmír je o 80 milionů let starší, než se dosud soudilo. Podle výzkumů, o nichž informovala Evropská kosmická agentura (ESA), se Velký třesk udál před 13,81 miliardami let. Zatím se přitom rámcově uvádělo 13,7 miliardy roků. „Odhalili jsme základní pravdu vesmíru. Nyní je o maličko méně toho, čemu nerozumíme,“ uvedl k novým poznatkům George Esfthathiou z univerzity v Cambridge, který výsledky zkoumání představil.

Pozorovaní, které Evropané učinili pomocí sondy Planck, také ukázalo, že se vesmír rozpíná o něco pomaleji a má o trochu méně temné energie, než vědci mysleli. Jinak ale potvrdilo základní předpoklady o vzniku vesmíru. Podle nich byla na počátku viditelné části vesmíru částice menší než atom, která během zlomku sekundy explodovala, ochladila se a velmi rychle expandovala, dokonce rychleji než světlo. Velký třesk je zatím nejzevrubnější teorií vysvětlující vznik kosmu.

Planckův teleskop vyslala ESA do vesmíru v roce 2009 spolu s družicí Herschel. Obě zařízení, která vyšla na 1,8 miliardy eur, tehdy označovala jako nejsofistikovanější, jež kdy byla postavena. Planck, jehož misi připravovali astronomové přes dvě desítky let, svou pozornost zaměřuje především na reliktní záření, které je svědectvím rané fáze vývoje vesmíru. Fungovat by měl do konce roku.

Vydáno pod