Ve Švédsku a Slovinsku zadrželi dva lidi v souvislosti s vyhrožováním Česku

Ve Slovinsku a Švédsku zadrželi dva lidi v případu vyhrožování otrávením vzduchu a vody v Česku a vydírání českých úřadů. Podle české policie je případ spojený s kauzou výhrůžek rozšířením eboly, kterou čeští policisté prozatím odložili. Výhrůžky jedy i ebolou dostaly české úřady v roce 2014, vyděrači pokaždé požadovali miliony korun ve virtuální měně bitcoin.

„Operace s názvem Ebola probíhala na území tří států. Na území Slovinska byla zadržena jedna osoba, která měla zaslat jedy do České republiky. Poté následovala operace ve Švédsku,“ uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Zatímco ve Slovinsku byl dopaden údajný odesilatel jedů, švédští vyšetřovatelé chytili studenta, který podle nich jedy ukradl z univerzity ve švédské Uppsale.

Švédsko obžalovalo německého studenta

Švédská prokuratura 27letého německého studenta obžalovala z krádeže jedovatých látek, například ricinu, a z napomáhání při pokusu o vydírání. Informoval o tom server The Local, který v souvislosti s případem zmínil balíček s jedem zaslaný v roce 2014 českému ministerstvu vnitra.

V e-mailu, který podle serveru obdržel úřad ještě týž den, hrozil anonym otrávením vzduchu a vody v nákupních centrech, pokud vláda nezaplatí 5000 bitcoinů (podle současného kurzu 71 milionů korun). Česká vláda podle The Local peníze nevyplatila. Přímé spojení studenta s vyděračským e-mailem se švédským vyšetřovatelům prokázat nepodařilo, proto byl obžalován jen z napomáhání.

V zahraničí zadrželi dva podezřelé z vyhrožování České republice (zdroj: ČT24)

Jedy přišly i na české velvyslanectví v Bratislavě

V listopadu a prosinci 2014 dorazily zásilky s jedovatými látkami kromě vnitra i na ministerstvo financí a na české velvyslanectví v Bratislavě. Přišly ze Slovinska a Švédska. Za poslání dopisu s jedem na ministerstvo financí byl loni v prosinci ve Slovinsku odsouzen na 15 měsíců Ital slovinského původu, 25letý student Ivan Cernic.

Podle Ibeheje má zadržení dvou lidí ve Slovinsku a Švédsku spojitost s případem, kdy zatím neznámý pachatel vyhrožoval Česku v roce 2014 rozšířením viru ebola na veřejných místech. Dvojice byla podle Ibeheje dopadena právě i díky spolupráci českých kriminalistů s kolegy ze zahraničí.

Vyšetřování výhrůžek ebolou policie odložila

Výhrůžky ebolou se objevily na podzim 2014, kdy smrtící virus způsobil epidemii v Africe a lidé cestující z nejvíce zasažených zemí procházeli na českých letištích zdravotnickou kontrolou. Pachatelé po státu požadovali milion eur (tehdy zhruba 27,7 milionu korun) v bitcoinech, ve třech splátkách na tři různé elektronické adresy. Tvrdili, že mají k dispozici biologický materiál od nakaženého pacienta z Libérie.

Vyděračům hrozilo až 12 let vězení. Policie jejich skutek kvalifikovala jako vydírání i obecné ohrožení. Tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta uvedl, že pachatelé použili „velmi sofistikované způsoby komunikace a dokumentace“. Věc pak ale museli odložit. „Věcí se intenzivně zabývali kriminalisté ÚOOZ. Pokud bychom zjistili jakékoliv podstatné informace k této věci, trestní řízení bude opětovně zahájeno,“ řekl Ibehej.