Dauhá připouští pokračování vyjednávání příměří v Gaze mezi Izraelem a Hamásem. Obě strany podle něj musí projevit ochotu válku ukončit. Světové agentury dříve napsaly, že Katar oznámil svůj konec v roli prostředníka, ale katarské ministerstvo zahraničí to později popřelo s tím, že země oběma stranám při posledním kole rozhovorů oznámila, že je napříště zastaví a vrátí se k nim až ve chvíli, kdy prokážou ochotu a vážný úmysl válku ukončit. Mezitím do izraelských ulic vyšly tisíce demonstrantů, kteří požadují návrat rukojmí.
V Tel Avivu demonstrovali za propuštění rukojmí zadržených Hamásem
V Tel Avivu lidé demonstrují a volají po okamžitém návratu rukojmí, která už více než čtyři sta dní zadržuje teroristické hnutí Hamás. Izraelská veřejnost pravidelně obviňuje premiéra Benjamina Netanjahua z maření dohody o rukojmích ze strachu, že by mohla svrhnout jeho vládu.
Poslední masové protesty v Izraeli vyvolalo odvolání ministra obrany Jo'ava Galanta, během nichž utrpěl jeden z účastníků vážná zranění, když jej srazilo policejní auto. Galant, poté, co byl v úterý odvolán, uvedl, že jeho nucený odchod byl částečně způsoben jeho podporou dohody o rukojmích.
Katar od počátku konfliktu dával najevo, že může zprostředkovávat jednání, jen pokud obě strany projeví upřímný zájem najít řešení.
Izrael v Libanonu útočil na křesťanskou oblast
Nový americký prezident Donald Trump, který krátce po volbách telefonicky hovořil s představiteli Izraele a Palestinské autonomie, vyjádřil připravenost jednat a usilovat o dosažení dlouhodobého míru v oblasti.
Židovský stát mezitím čelil dalšímu útoku desítek raket, které na něj vypálilo libanonské teroristické hnutí Hizballáh. Zničeno bylo několik domů, ale při útoku nebyl nikdo zabit. Izraelská armáda naopak mířila na desítky cílů v Libanonu. V oblasti Džabajl, která se nachází severně od Bejrútu, zemřelo podle libanonského ministerstva zdravotnictví při úderu nejméně třiadvacet lidí.
Úder na oblast Džbajl označuje agentura AFP za nezvyklý, jelikož se jedná o zónu, kde převažuje obyvatelstvo křesťanského vyznání. Izrael obvykle útočí na oblasti, kde je silné šíitské hnutí Hizballáh. V posledních dnech podle médií své útoky stupňuje. Libanonská média informovala o izraelských úderech na několika místech v zemi, dohromady podle vlády zabily osmatřicet lidí.
Útoky v Pásmu Gazy
Tel Aviv také pokračuje v úderech v Pásmu Gazy, kde úřady ovládané Hamásem podle agentury AFP uvedly, že během nedělního ranního útoku na dům v táboře Džabálija zemřelo nejméně 25 lidí, mezi obětmi mají být ženy i děti.
Podle svědků, které cituje stanice al-Džazíra, úder na dům začal bez předchozího varování. Podle stanice se v budově nacházeli Palestinci vysídlení z dalších míst na severu Pásma Gazy.
Údery na domy, kde často žijí vícegenerační domácnosti, uvádí páteční zpráva Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva jako jeden z důvodů vysokého podílu žen a dětí mezi zabitými při bojích v Pásmu Gazy. Tyto dvě skupiny tvoří zhruba 70 procent zabitých, které se úřadu OSN podařilo identifikovat. Úřad považuje své údaje za reprezentativní.
Načítání...
Údery cílily i na Damašek
Podle syrských zdrojů zemřelo při nedělním izraelském útoku na budovu patřící členům Hizballáhu jižně od Damašku nejméně sedm lidí. Server The Times of Israel na základě informací ze syrského státního rozhlasu zvýšil bilanci na devět mrtvých a dvacet zraněných.
Izrael se k situaci bezprostředně nevyjádřil. Podle exilové Syrské observatoře pro lidská práva (SOHR) byl izraelský útok zaměřen na členy Hizballáhu v budově. Podle SOHR se úder zaměřil na dvě pozice, „kde žijí členové Hizballáhu“ na jižním předměstí Damašku.
Počet těchto úderů se zvýšil od 23. září, kdy Izrael zahájil otevřenou válku proti Hizballáhu v Libanonu. Syrské a západní zpravodajské zdroje uvádějí, že izraelské útoky od té doby v Sýrii zabily desítky bojovníků Hizballáhu a proíránských milicí sídlících v okolí východního okraje Damašku a na jihu města, píše agentura Reuters.