Katar odmítá dále pokračovat v roli zprostředkovatele v jednáních o dohodě o příměří mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás, uvedly agentury AFP a Reuters s odkazem na nejmenovaný diplomatický zdroj. Podle zdroje je důvodem chybějící dobrá víra a vůle dohodu uzavřít. Katar zprostředkovával rozhovory společně s Egyptem a Spojenými státy.
Katar nebude dál mediátorem jednání mezi Izraelem a Hamásem
„Katařané informovali Izrael a Hamás, že nemohou pokračovat ve zprostředkovávání (rozhovorů), pokud trvá odmítání vyjednávat o dohodě v dobré víře,“ řekl nejmenovaný zdroj agentuře AFP. Podobně se vyjádřil zdroj i agentuře Reuters s tím, že informaci o rozhodnutí Kataru dostaly oficiálně i Spojené státy. Podle agentury Reuters odchod Kataru představuje největší nezdar v jednáních o dohodě o příměří.
Katar také Washingtonu sdělil, že je ochotný se stát znovu zprostředkovatelem, pokud Izrael a Hamás „projeví upřímnou vůli se vrátit k jednacímu stolu“, dodal zdroj.
Hamás by nadále neměl mít v Kataru kancelář
Vzhledem k odchodu Kataru z jednání o příměří, není důvod, aby měl Hamás svou kancelář v Kataru, řekl dále zdroj agenturám AFP a Reuters. Není však jasné, zda to povede k odchodu politického vedení Hamásu z arabské země. O této možnosti psala média v pátek. „Neobdrželi jsme žádnou žádost, abychom opustili Katar,“ řekl v sobotu nejmenovaný zdroj Hamásu agentuře AFP.
Katar je společně s Egyptem a USA zprostředkovatelem jednání o dohodě a propuštění rukojmí nejméně od konce loňského listopadu, kdy skončil jediný dojednaný klid zbraní mezi Izraelem a Hamásem v současné válce v Pásmu Gazy. Za skoro rok se uskutečnilo mnoho různých jednání, která však k uzavření dohody nevedla. Z neúspěchu se navzájem obviňují Izrael i Hamás.
Katar hostí na svém území politickou kancelář Hamásu od roku 2012. Katarští představitelé tvrdí, že umožnili její zřízení na žádost svých spojenců Spojených států, které chtěly mít přímý komunikační kanál s palestinským hnutím. Tohoto informačního kanálu využilo několik amerických administrativ pro „stabilizaci situace v Pásmu Gazy a Izraeli“, uvádí AFP s odkazem na katarské zdroje.
V Kataru již roky pobývají političtí lídři Hamásu, metropole Dauhá byla bydlištěm někdejšího vůdce hnutí Ismáíla Haníji, který v létě zemřel v Teheránu při útoku připisovaném Izraeli.