Izrael odmítl zprávu OSN, že ženy a děti tvoří 70 procent identifikovaných mrtvých v Gaze

Zhruba sedmdesát procent mrtvých v Pásmu Gazy, které se podařilo identifikovat Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR), tvořily děti a ženy. Stojí to ve zprávě orgánu OSN. Statistika se týká období od loňského listopadu do konce letošního dubna. Úřad také kritizuje omezení při dodávkách humanitární pomoci do Pásma, možné nasazení munice s bílým fosforem ze strany Izraele či držení rukojmí ze strany teroristické organizace Hamás. Izraelská mise při OSN zprávu důrazně odmítla.

Úřadu OSN se podařilo identifikovat 8119 mrtvých Palestinců v Pásmu Gazy. Podle místních úřadů, které kontroluje Hamás, od začátku loňského října do konce dubna zemřelo v Pásmu Gazy kvůli bojům 34 500 lidí. Podle zjištění OSN zhruba 44 procent mrtvých tvořily děti, 26 procent dospělé ženy a 30 procent dospělí muži. „Domníváme se, že se jedná o reprezentativní údaj pro všechny mrtvé,“ řekla agentuře AFP mluvčí úřadu.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva poukazuje, že demografická skladba mrtvých, jejichž identitu se podařilo ověřit, reflektuje spíše skladbu celého obyvatelstva v Pásmu Gazy než bojovníků. „To vyvolává obavy ohledně dodržování principu rozlišování (mezi bojovníky a civilisty),“ sdělil úřad, podle kterého jsou pochybnosti, zda armáda židovského státu při svých úderech v Pásmu Gazy dodržuje mezinárodní humanitární právo.

„Způsob, kterým strany vedou konflikt v Pásmu Gazy, vedl ke strašnému lidskému utrpení, a to především kvůli metodám a postupům, které zvolil Izrael,“ uvedl dále úřad OSN, podle kterého porušování lidských práv v Pásmu Gazy ve sledovaném období dosáhlo „bezprecedentní úrovně“.

Izrael: OSN nebere v úvahu rozsáhlou roli Hamásu

Izraelská diplomatická mise při OSN v Ženevě zdůraznila, že zprávu kategoricky odmítá. „OHCHR opět není schopna přesně reflektovat realitu v terénu a nebere v úvahu rozsáhlou roli, jakou hraje Hamás a další teroristické organizace při úmyslném poškozování civilistů v Gaze,“ uvedla mise v reakci na zprávu.

Izrael dlouhodobě tvrdí, že se Hamás záměrně skrývá mezi civilisty a mezi civilní infrastrukturu včetně škol a nemocnic a využívá je jako lidské štíty, takže za jejich smrt nese odpovědnost právě Hamás. Hnutí to popírá. Podle Izraele na každého mrtvého ozbrojence připadá přibližně jeden zabitý civilista, z čehož rovněž viní Hamás. Židovský stát také uvádí, že se snaží dopady svých úderů na civilisty různými způsoby omezovat. Jejich cíli podle Jeruzaléma jsou pouze vojenské struktury a ozbrojenci teroristického hnutí.

OSN: Palestinské skupiny porušují mezinárodní právo

Úřad OSN také poukazuje, že „palestinské ozbrojené skupiny se dopustily vážných porušení mezinárodního práva v rozsáhlém měřítku“ při útoku z loňského 7. října. Při něm zemřelo nejméně 1124 lidí, včetně 295 izraelských vojáků, a dalších 4834 lidí bylo zraněno, uvádí zpráva OSN s tím, že několik dalších civilistů údajně zahynulo kvůli střelbě izraelských sil. Palestinské skupiny také podle OSN porušují mezinárodní právo mimo jiné střelbou raket na izraelské území, přičemž nerozlišují mezi civilními a vojenskými cíli.

Podle úřadu pro lidská práva Izrael ve většině případů nepřinesl žádné vážné důkazy pro svá tvrzení, že ve školách a nemocnicích, na které zaútočila armáda židovského státu, působil Hamás či jiné ozbrojené skupiny. Úřad také zaznamenal svědectví zdravotníků, kteří ošetřovali osoby se zraněními, která typicky zanechá munice s bílým fosforem.

„Tvrdé restrikce pro přepravu a distribuci zboží a služeb nutných pro přežití civilního obyvatelstva přivedly Pásmo Gazy k riziku hladu a hladomoru,“ uvádí rovněž zpráva. Ta také kritizuje útoky na humanitární pracovníky, zdravotníky a novináře.

Úřad OSN rovněž označil za válečný zločin držení rukojmí ze strany Hamásu. Navíc poukazuje, že rukojmí podle svědectví těch, kteří se dostali na svobodu, jsou drženi ve velmi špatných podmínkách či vystaveni násilí. „Všichni rukojmí musí by urychleně a nepodmíněně propuštěni,“ uvedl úřad.

Načítání...

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice zadržela 25 lidí

Francouzská policie ráno podnikla po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Policisté zadrželi 25 lidí, informovala agentura AFP. Zatčené ze zásahu, který začal v šest hodin ráno, ohlásila AFP z pařížského regionu, Marseille, Lyonu a Bordeaux.
08:10Aktualizovánopřed 2 mminutami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 16 mminutami

Prokuratura obvinila podezřelého z útoku ve Vancouveru z vraždy

Kanadská prokuratura obvinila z několikanásobné vraždy muže, který v sobotu ve Vancouveru najel autem do davu na pouličním filipínském festivalu, čímž zabil jedenáct lidí a více než dvacet dalších zranil. Podle vyšetřovatelů je možné, že proti němu vznesou další obvinění, napsala agentura AP. Terorismus jako motiv činu policie už v neděli vyloučila, uvedla ale, že muže znala z minulosti kvůli jeho psychickým problémům.
07:39Aktualizovánopřed 39 mminutami

Orbánova vláda čelí obvinění z nelegálních dotací pro provládní média, píší FT

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána čelí obvinění z nelegálních dotací ve výši více než jedné miliardy eur (25 miliard korun) pro provládní média, píší Financial Times (FT). Obvinění dle listu dále navyšuje obavy, že státní podpora je využívána k posílení moci maďarského vůdce. Dvě tamní média – list Magyar Hang (Maďarský hlas) a ještě další, který si přál zůstat v anonymitě – FT potvrdily, že v pondělí v této souvislosti podají stížnost Evropské komisi.
před 41 mminutami

KLDR poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Vládce Kremlu Vladimir Putin vyjádřil vděčnost vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi za účast vojáků KLDR v bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva hlásí, že její armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj však v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci v Kurské a Bělgorodské oblasti dál bojují.
05:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 1 hhodinou

Úder USA v Jemenu zasáhl věznici pro migranty, tvrdí hútíové

Jemenští povstalci hútíové dle agentury AP tvrdí, že nejméně 68 lidí zahynulo při amerických náletech v severní provincii Saada. Podle nich útok zasáhl věznici pro africké migranty. USA se k tomu zatím nevyjádřily. Američané měli udeřit také na jemenské hlavní město Saná, kde podle tvrzení povstalců zahynulo zhruba deset lidí. Informace o obětech však zatím nepotvrdily žádné nezávislé zdroje.
před 2 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
před 3 hhodinami
Načítání...