V práci zavražděné maltské novinářky pokračují světová média, příbuzní nevěří vyšetřovatelům

Horizont ČT24: Vyšetřování vraždy maltské novinářky se zadrhlo (zdroj: ČT24)

Půl roku uplynulo tento týden od exploze nálože nastražené ve voze maltské investigativní reportérky Daphne Caruanové Galiziové. Nové informace související s tématy, kterým se věnovala, začal přinášet mezinárodní mediální tým The Daphne Project, jehož součástí jsou novináři z agentury Reuters a deníků The New York Times (NYT), The Guardian nebo Le Monde. Manžel zavražděné, Peter Caruana Galizia, mezitím vyjádřil obavu, že skutečný strůjce činu nebude nikdy dopaden.

Maltská policie v souvislosti s vraždou Galiziové drží ve vazbě tři osoby, které jsou obviněné z nastražení a odpálení bomby. Tyto osoby momentálně čekají na rozhodnutí justice, zda případ půjde před soud. Bratři George a Alfred DeGiorgiovi a Vincent Muscat se k ničemu nepřiznali a mimo to odmítli s vyšetřovateli hovořit.

Prokurátoři ani policie o motivu vraždy žádná veřejná prohlášení neučinili a agentura Reuters zjistila, že policisté v rámci vyšetřování nevyslechli žádného politika. Právě o napojení vrahů na nejvyšší patra maltské politiky se ale mohutně spekulovalo v důsledku článků Galiziové namířených proti ministrovi financí Christianu Cardonovi nebo osobám blízkým premiérovi Josephu Muscatovi, který není příbuzným zadrženého muže.

Podle informací novinářů policie nepracuje s verzí, že by vraždu nařídil někdo z politických kruhů, a spíše hledá spojitost se šéfy kriminálního podsvětí.

„Je nám jasné, že tři doposud obvinění muži konali čistě na zakázku třetí strany. Já a moji synové nejsme přesvědčeni, že naše vláda opravdu chce zjistit, kdo je poslal, protože se bojí, že by šlo o lidi velmi blízké naší vládě. Z tohoto důvodu se možná nikdy nedozvíme pravdu,“ citoval The Guardian vdovce po reportérce.

Ministerstvo nabízí milion eur

Vláda tvrdí, že policie v případu nenechává kámen na kameni. Podle NYT na něm stále pracuje dvanáct vyšetřovatelů, z nichž polovina mu věnuje všechen svůj čas. Další orgány s cílem najít napojení na vrahy prohledávají finanční a komunikační záznamy. Ministerstvo spravedlnosti nabízí za informace o komkoli, kdo mohl nastražení bomby nařídit, odměnu milion eur (přes 25 milionů korun).

Vyšetřování komplikuje zmíněná nedůvěra pozůstalých k státním institucím, kvůli čemuž se například policie nedostala k osobnímu počítači novinářky. „Daphne by nikdy svůj notebook nepředala. (…) Věděla, že veškeré informace získané policií by šly rovnou k lidem ve vládě, jejichž aktivity prošetřovala,“ řekla sestra reportérky a dodala: „Daphne vždycky říkala, 'kdyby k nám domů někdy přišla policie, hodím svůj laptop do studny', a myslela to vážně.“

Improvizovaný pomník Caruanové Galiziové a slovenského novináře Kuciaka a jeho snoubenky ve Valettě
Zdroj: Reuters/Darrin Zammit Lupi

Galiziová si během své novinářské kariéry udělala řadu nepřátel, když upozorňovala na korupci a praní špinavých peněz. Dostala Maltu do povědomí v zahraničí nejen jako turistickou destinaci a místo natáčení seriálu Hra o trůny, ale také coby překladiště paliv pašovaných z Libye a centrum nekalých finančních praktik a on-line hazardních her.

Kritizovaná, ale čtená

Média ale upozorňují, že nebyla zcela perfektně čistým příkladem nejvyšších žurnalistických standardů a „její práce kolísala od bulvární přes investigativní až po politicky zaujatou, někdy i v rámci jediného článku“. „Mnohými nenáviděná, ale všemi čtená; její text o ministru Cardonovi měl 547 146 zobrazení. Malta má 460 tisíc obyvatel,“ shrnul její působení NYT.

V současnosti maltská policie seznamuje s případem zvláštního úředníka, který rozhodne, zda tři podezřelí stanou před soudem, nebo bude trestní stíhání zastaveno. Vyšetřovatelé na základě analýzy dat o mobilní komunikaci dokázali vytvořit poměrně detailní obrázek o přípravách vraždy a pohybu tří známých aktérů. Nyní se podle zdroje The Guardian zaměřují na nalezení výrobce bomby a pátrají po možné souvislosti s organizovaným zločinem.

V příštích dnech a týdnech má The Daphne Project čtenářům přiblížit nebezpečí pro zákon a pořádek v Evropě, která plynou z údajné politické korupce a slabé kontroly praní špinavých peněz na Maltě.