V New Yorku začal proces s Trumpem, soudce mu připisuje dlouholeté podvody s majetkem

Bývalý americký prezident Donald Trump se v pondělí v New Yorku účastní zahájení hlavní části prvního z několika soudních sporů s federálními a státními úřady, které jej v nadcházejících měsících čekají. Úvodní řeči přicházejí poté, co už soudce ve věci občanskoprávní žaloby newyorské vlády rozhodl, že Trump a jeho firma podváděli finanční instituce zveličováním svých majetků. Prokuratura požaduje mimo jiné pokutu ve výši 250 milionů dolarů (skoro 5,8 miliardy korun).

Trump veškerá obvinění odmítá. Při příchodu do soudní síně případ opět označil za podvod a znovu kritizoval soudce Arthura Engorona, který by měl konečný verdikt vynést nejpozději v prosinci. Podle zdrojů deníku The New York Times (NYT) se však rozuzlení očekává dříve.

Důvodem je Engoronovo rozhodnutí z minulého týdne v řízení předcházejícím hlavní části procesu. Soudce uznal klíčové obvinění vznesené newyorskou generální prokurátorkou Letitií Jamesovou, že Trump a jeho rodinný podnik podváděli mimo jiné banky či pojišťovny tím, že masivně nadhodnocovali svůj majetek a zveličovali jeho čistou hodnotu v dokumentech používaných při uzavírání obchodů a zajišťování financování.

„Lhali rok co rok“

Podle agentury AP bude Engoron rozhodovat ještě o dalších šesti tvrzeních prokuratury v procesu, který nezahrnuje porotu. Jamesová kromě vysoké pokuty požaduje pro Trumpa také zákaz podnikání ve státě New York. Verdikt z přípravné fáze znamená, že exprezident by mohl být nucen vzdát se některých nemovitostí ve svém rodném státě, včetně mrakodrapu Trump Tower.

„Lhali rok co rok,“ řekl o firmě Trump Organization právník Kevin Wallace, který zastupuje newyorskou vládu. Ta kromě falšování finančních záznamů exprezidentovi a jeho spolupracovníkům připisuje také pojistný podvod. Wallace uvedl, že žalovaní po nepravdivých prohlášeních o svém majetku dostali velmi výhodné úrokové sazby na požadované půjčky, přičemž ušetřili nejméně 250 milionů dolarů.

Trumpův právník Christopher Kise ve svém úvodním vystoupení argumentoval, že banky podmínky půjček nastavily podle vlastní rešerše o majetkových poměrech žadatele. Zároveň podle něj exprezident žádné nepravdivé prohlášení neučinil. Svá slova opíral i o tvrzení, že Trump „vydělal jmění doslova tím, že měl správný úsudek o investicích do nemovitostí“.

Prokurátorka viní z „obřího podvodu“ i Trumpovy syny

Kise se v úvodní řeči také věnoval některým z desítek svědků, které chce obhajoba předvolat. Jamesová minulý týden avizovala výrazně menší počet potenciálních svědků, konkrétně 28, včetně samotného Trumpa a jeho dvou nejstarších synů Donalda mladšího a Erika. 

Jamesová žalobu vznesla v září 2022, přičemž z „obřího podvodu“ při oceňování majetku viní právě také exprezidentovy dva nejstarší syny. Mladší z dvojice Eric byl v pondělí podle NYT také v soudní síni, neusedl však s otcem na lavici pro obviněné. Trumpa mohli novináři po příchodu do místnosti několik minut natáčet a fotografovat, Engoron však zamítl žádost médií o povolení přímého přenosu úvodních řečí.

Exprezidentovo svědectví se očekává až za několik týdnů, v pondělí byl Trump u soudu dobrovolně. Podle médií při úvodních prohlášeních v některých okamžicích nesouhlasně vrtěl hlavou a zdál se být znuděný, zatímco jeho politický štáb okamžitě událost využil k rozeslání dalších žádostí o finanční příspěvky stoupenců.

Trump kromě obvinění z nekalých obchodních praktik čelí také čtyřem obžalobám, které procházejí příslušnými procesy na pozadí jeho snahy vrátit se po volbách v roce 2024 do prezidentské funkce. Prezident z let 2017 až 2021 byl obžalován jako první bývalá hlava státu v dějinách USA, hlavní líčení v těchto případech by mohla začít příští rok v březnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Země vyzvaly Izrael, aby nerozšiřoval osady na Západním břehu. Ten to odmítl

Skupina čtrnácti zemí, mezi nimi i Británie, Francie, Itálie, Německo či Kanada, odsuzuje rozhodnutí Izraele schválit dalších devatenáct osad na okupovaném Západním břehu. Vládu premiéra Benjamina Netanjahua proto žádá, aby rozhodnutí z minulého týdne zrušila. Počet izraelských osad na tomto okupovaném palestinském území se za tři roky zvýšil na 69. Jeruzalém výzvu odmítl a označil ji za morálně chybnou.
08:00Aktualizovánopřed 14 mminutami

Čína tvrdí, že prodej amerických zbraní Tchaj-wanu přibližuje hrozbu války

Čína opět tvrdě kritizovala nejnovější dohodu o prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu, informuje agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo obrany. Takový krok podle Pekingu urychluje hrozbu válečného konfliktu v Tchajwanském průlivu.
před 2 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Papež vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce

Papež Lev XIV. ve svém prvním vánočním požehnání a poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce a k zastavení dalších ozbrojených konfliktů a násilností ve světě. Vyzval rovněž k solidaritě s migranty či s lidmi trpícími přírodními katastrofami. Už ve vánočním kázání uvedl, že odmítání pomoci chudým a cizincům je rovnocenné odmítání samotného Boha. Kritizoval také tvrdý postup amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči imigrantům.
11:55Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Americké úřady nalezly milion dokumentů souvisejících s Epsteinem, tvrdí ministerstvo

Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že zpracovává zhruba milion dokumentů, které by mohly souviset s případem sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ve středu večer to napsaly agentury Reuters a AP. Americký Kongres nařídil ministerstvu zveřejnit dokumenty související s Epsteinem do pátku 19. prosince. Resort zopakoval, že kvůli velkému množství materiálů bude zveřejňování trvat ještě několik dalších týdnů.
před 8 hhodinami

Prezidentem Hondurasu se podle úřadů stane Asfura podporovaný Trumpem

Po sečtení sporných okrsků se stal vítězem prezidentských voleb v Hondurasu konzervativní kandidát Nasry Asfura, uvedly podle agentur AP a Reuters volební úřady. Asfuru dříve podpořil americký prezident Donald Trump, který čelil kritice, že nevhodně zasáhl do voleb. Asfura uvedl, že je připraven převzít vládu. Středopravicový politik Salvador Nasralla, který skončil druhý, hovoří o volebních podvodech a vyzval k přepočtu všech hlasů, porážku odmítl uznat.
před 8 hhodinami

KLDR údajně otestovala novou raketu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se údajně zúčastnil testu nové rakety. Ve čtvrtek ráno to napsala severokorejská státní média, která citovaly agentury AFP a Reuters. Kim ve středu navštívil i doky, kde KLDR podle státních médií staví svou jadernou ponorku.
před 8 hhodinami

Evropa odsuzuje sankce USA kvůli regulaci platforem

Řada evropských zemí a Evropská komise (EK) ve středu důrazně odsoudily americké sankce vůči pěti Evropanům. Pětice sankcionovaných se podle Washingtonu podílela na prosazování cenzury na amerických internetových platformách, z pohledu EK jde ale o lidi, kteří se zasazují o přísnou regulaci technologického sektoru a o boj proti dezinformacím na internetu, uvedla agentura AFP s odvoláním na vyjádření šéfa francouzské diplomacie.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...