V Ekvádoru zavraždili dalšího politika. Rozjitřenou zemi čekají prezidentské volby

Necelý týden po vraždě jednoho z kandidátů na ekvádorského prezidenta zastřelili v této jihoamerické zemi dalšího politika. Obětí útoku se v pondělí stal Pedro Briones, regionální lídr strany Občanská revoluce (RC), jejíž členka Luisa Gonzálezová je favoritkou nedělních voleb. Informoval o tom deník El País.

Brionese zastřelili ve městě San Mateo na severu Ekvádoru nedaleko jeho domu dva útočníci, kteří jeli na motorce. Do nemocnice už byl politik dovezen mrtvý.

„Ekvádor zažívá své nejkrvavější období. Může za to neschopná vláda, která dovolila, aby kontrolu ve státě převzala mafie,“ napsala na sociální síti X, dříve Twitter, Gonzálezová, která rovněž vyjádřila soustrast pozůstalým. „Změna (vlády) je naléhavá,“ dodala advokátka a bývalá poslankyně.

Pětačtyřicetiletá Gonzálezová kandiduje za stranu RC, kterou neoficiálně vede Rafael Correa. Ten stál v čele Ekvádoru v letech 2007 až 2017 a nyní žije už šest let v Belgii, odkud pochází jeho manželka. Belgie mu loni udělila politický azyl a odmítla ho vydat do Ekvádoru, kde byl v roce 2020 odsouzen k osmi letům vězení za korupci v kauze ovlivňování státních zakázek. Correa obvinění odmítá jako politicky motivovaná.

V zemi platí nouzový stav

Gonzálezové, která chce mít Correu za jednoho ze svých poradců, dávají průzkumy přes 30 procent hlasů, některé i kolem 40 procent. Pokud v neděli v prvním kolem získá přes 40 procent a na druhého v pořadí bude mít náskok deseti procentních bodů, stane se první zvolenou prezidentkou Ekvádoru. Druhé kolo (15. října) by se nekonalo ani v případě, že by některý z kandidátů už v neděli získal přes padesát procent hlasů.

V Ekvádoru platí od minulého týdne výjimečný stav, který na 60 dnů vyhlásil prezident Guillermo Lasso po vraždě prezidentského kandidáta Fernanda Villavicencia. Toho zastřelila skupina útočníků v Quitu, když odjížděl z volebního mítinku. Motivem vraždy mohla být jeho kritika násilí drogových gangů, ale také zkorumpovaných úředníků a policistů.

Villavicenciu, který nebyl favoritem voleb, nahradil v roli kandidáta hnutí Construye novinář Christian Zurita. O úřad prezidenta 18milionového Ekvádoru se bude v neděli ucházet sedm mužů a jedna žena. Lasso už nekandiduje.

Prezidentské a parlamentní volby v Ekvádoru jsou předčasné, konají se proto, že prezident Lasso v květnu rozpustil jednokomorový parlament. Učinil tak během jednání o možném prezidentově sesazení kvůli obvinění ze zpronevěry a korupce. Lasso obvinění odmítá.

Ekvádor čelí nárůstu násilí, za nimž je zejména boj drogových gangů. Země leží mezi Kolumbií a Peru, které patří k největším producentům kokainu, a její přístavy se staly velkým překladištěm pro drogy do Severní Ameriky a Evropy. V roce 2022 v Ekvádoru evidovali nejvíce vražd za rok, na sto tisíc obyvatel jich připadalo 25.

Už v červenci byli v Ekvádoru zastřeleni dva politici – oblíbený starosta města Manta Agustín Intriago a Rider Sánchez, který chtěl kandidovat do parlamentu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Létání zdražuje. Aerolinky zvyšují ceny letenek i palivové příplatky

Kvůli konfliktu na Blízkém východě zdražuje cestování letadlem. Aerolinky ruší trasy, zvyšují ceny letenek a zavádějí palivové příplatky. Letecké palivo zdražilo v důsledku konfliktu na Blízkém východě v porovnání s loňským průměrem o 94 procent. Podle aerolinek ceny zvedá i vysoká poptávka po vybraných destinacích. Letenky tak můžou do léta ještě podražit.
před 1 hhodinou

V Londýně hořely čtyři sanitky. Policie to vyšetřuje jako antisemitský trestný čin

Jako trestný čin s antisemitským pozadím vyšetřuje britská policie požár čtyř sanitek, které patřily židovské dobrovolnické zdravotnické organizaci Hatzolah, napsal server BBC News. Policie podle něj pátrá po třech podezřelých. Britský premiér Keir Starmer v návaznosti na žhářský útok zdůraznil, že antisemitismus do společnosti nepatří.
před 1 hhodinou

Na newyorském letišti se srazilo letadlo s hasičským vozem. Zemřeli dva piloti

Na newyorském letišti LaGuardia se v pondělí ráno SEČ srazilo letadlo společnosti Air Canada s hasičským vozem. O život přitom přišli pilot a druhý pilot, další dva lidé jsou zranění. Informaci přinesl web NBC News, podle něhož bylo na palubě letadla 72 cestujících a čtyři členové posádky.
08:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael znovu zaútočil na Teherán

Izraelská armáda v noci na pondělí znovu útočila na hlavní město Íránu Teherán. Podle agentury AFP armáda oznámila rozsáhlou vlnu útoků proti „infrastruktuře režimu“. Podle agentury Fars byly z Teheránu hlášeny výbuchy. Při útoku na jihoíránské město Bandar-Abbás podle agentury Tasnim zemřel jeden člověk z ostrahy místního rozhlasového a televizního vysílače. Rijád byl podle ministerstva obrany Saúdské Arábie časně v pondělí terčem útoku dvou balistických raket, uvedla agentura AFP.
před 2 hhodinami

Orbán v průzkumech prohrává. Pomoci mu může volební systém, který sám upravil

Před maďarskými volbami vede opoziční strana Tizsa před vládní stranou Fidesz přibližně o deset procentních bodů, vyplývá z údajů serveru Politico, které pocházejí z února. Konečné rozdělení mandátů v tamním parlamentu určuje hlasování pro stranické kandidátky i souboje v jednomandátových obvodech. Jenže volební systém od roku 2010, kdy se současný premiér Viktor Orbán dostal k moci, prošel sérií reforem. Ty ale dle kritiků zvýhodnily větší strany – jako je Orbánův Fidesz.
před 3 hhodinami

Místo dřívějších desítek jednalo generálů šest. V čínské armádě pokračují čistky

Oproti převládajícím obavám Čína podle amerických rozvědek neplánuje na příští rok invazi na Tchaj-wan. Píše se to v nové výroční zprávě o globálních hrozbách, která přichází v době, kdy Peking zvyšuje tlak na ostrov častými válečnými manévry. Jedním z důvodů by mohly být pokračující čistky napříč obranným sektorem asijské velmoci.
před 4 hhodinami

Tisk: Výsledek voleb v Porýní-Falci je pro německé sociální demokraty katastrofa

Ačkoli je vítězem nedělních voleb ve spolkové zemi Porýní-Falc Křesťanskodemokratická unie (CDU) a strana Alternativa pro Německo (AfD) zdvojnásobila zisk z minulých voleb, řada tamních médií se zabývá především výrazným poklesem podpory dosud vládní sociální demokracie (SPD), jež skončila druhá se ziskem necelých 26 procent. Před pěti lety přitom volby jasně vyhrála s 35,7 procenta hlasů. Média hovoří například o katastrofě či stranické krizi. Vyplývá to z přehledu regionálního tisku sestaveného serverem německého týdeníku Die Zeit.
před 4 hhodinami

Slovensko zavádí dvojí ceny nafty, řidiči vozidel ze zahraničí zaplatí více

Slovensko od pondělí zavádí dvojí ceny motorové nafty u čerpacích stanic. Více za toto palivo zaplatí řidiči vozidel se zahraniční poznávací značkou. Už minulý týden začalo v zemi platit objemové a finanční omezení při tankování nafty. Tuto regulaci, kterou Bratislava zavedla na dobu třiceti dnů, představitelé slovenské vlády zdůvodnili tím, že polští řidiči začali na Slovensku vykupovat levnější naftu.
před 8 hhodinami
Načítání...