V ekvádorské věznici v Guayaquilu propukly nepokoje. Zemřelo 68 lidí

Při násilnostech ve věznici v ekvádorském Guayaquilu zemřelo v noci na sobotu  osmašedesát trestanců. Podle místních médií to na tiskové konferenci potvrdil tamní guvernér.

Koncem září ve stejné věznici, která je také největší v Ekvádoru, zemřelo při střetech gangů 118 lidí.

Guvernér provincie Guayas Pablo Arosemena v sobotu sdělil, že při násilnostech ve věznici na předměstí Guayaquilu zemřelo 68 trestanců a dalších dvacet pět vězňů utrpělo zranění. Střety se odehrály v pavilonu číslo dvě, v němž je umístěno asi sedm stovek trestanců. 

Násilnosti vypukly ve věznici ve druhém největším ekvádorském městě pozdě večer. Někteří z vězňů podle deníku El Comercio už v noci a časně ráno přes sociální sítě o události informovali a žádali o pomoc.

Před věznicí se ráno shromáždili příbuzní trestanců, zejména ženy, které křičely na policisty a stěžovaly si na nedostatečnou ochranu svých blízkých, zatímco do věznice přijížděly sanitky.

Na sociální sítě se dostalo i video, které ukazuje vnitřek věznice a zkrvavenou podlahu na chodbě. 

V přeplněných ekvádorských věznicích nejsou nepokoje neobvyklé, obvykle jde o střety různých gangů. Koncem září při takových násilnostech zemřelo ve věznici v Guayaquilu 118 trestanců. Při únorových násilnostech zemřelo 80 vězňů. 

Ekvádorská vláda minulý měsíc posílila ostrahu věznic o několik tisíc policistů. Ulehčit přeplněným věznicím by měla také milost pro asi dva tisíce odsouzených.

V Ekvádoru je nyní na čtyřicet tisíc vězňů, přičemž kapacita zařízení je asi o deset tisíc menší. Ve věznici v Guayaquilu, kde v noci na sobotu vypukly násilnosti, je asi 8350 vězňů.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko buduje tajné dronové základny v dosahu zemí NATO, píše The Telegraph

Rusko buduje utajené základny, z nichž je možné vysílat vysoce výkonné drony hluboko na území států Severoatlantické aliance. Napsal to server The Telegraph, který se odvolává na vlastní zjištění. Jeho vyšetřování odhalilo deset ruských základen s nově vybudovanými odpalovacími rampami pro nejmodernější ruské útočné drony s dlouhým doletem. Moskva na tyto informace nereagovala.
Právě teď

Nejhorší lesní požár v dějinách Belgie se šířil do Německa, zastavil ho déšť

Nejhorší lesní požár v historii Belgie, který zuří na východě země, se šířil i do Německa. V pondělí dopoledne ho ale zastavil déšť, informovala s odvoláním na hasiče agentura DPA. Plameny byly v určitou chvíli jen asi tři sta metrů od prvních domů na německém území. Úřady proto nechaly tamní obyvatele v neděli evakuovat. Belgie původně požádala o pomoc i české hasiče, později ale žádost zrušila.
04:07Aktualizovánopřed 24 mminutami

Dělníci v Belgii objevili skrýš se zlatem za devět milionů eur

Stavební dělníci při renovaci domu v Belgii minulý týden objevili ve zdech sklepa skrýš se zlatem, jehož hodnota se odhaduje na devět milionů eur (zhruba 218 milionů korun). Nyní se čeká, komu poklad připadne, napsal s odvoláním na místní média web stanice BBC.
před 2 hhodinami

Voda může chybět i ve veletocích, varuje bioklimatolog

Letošní extrémní sucho, které postihlo významnou část Evropy, podle bioklimatologa a ředitele Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe Miroslava Trnky ukázalo, že zásadní problémy mohou mít i tak velké a obvykle vodnaté řeky, jako je Dunaj. Letošní sucho v povodí Dunaje se už v poslední době projevilo i u jiných významných toků. V roce 2022 postihlo Rýn, loni Labe a už opakovaně se s ním potýkají v povodí Pádu.
před 3 hhodinami

V 36 letech zemřela herečka Hayden Panettiereová. Proslavili ji Hrdinové

Ve věku 36 let zemřela americká herečka Hayden Panettiereová, známá rolemi v televizních seriálech Nashville či Hrdinové. Podle agentur o tom v pondělí s odvoláním na otce herečky informovala americká média včetně ABC News. Příčina smrti je dosud neznámá a aktuálně se vyšetřuje.
před 4 hhodinami

Trump nařídil omezit cvičení americké armády s Jižní Koreou

Americký prezident Donald Trump v neděli večer oznámil, že nařídil ministerstvu obrany, aby omezilo účast armády Spojených států na společných cvičeních s Jižní Koreou. Učinil tak prý mimo jiné kvůli svým dobrým vztahům s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem. Soul vzkázal, že Trumpovy výroky posuzuje.
00:10Aktualizovánopřed 4 hhodinami

„Chtěli mě psychicky zlomit.“ Rusko mučí ukrajinské zajatce i sexuálním násilím

Rusko ve své válce proti Ukrajině používá sexuální násilí jako zbraň a nástroj teroru a zastrašování. Opakovaně na to – navzdory popírání Moskvy – upozorňují úřady napadené země, OSN i organizace pomáhající obětem s tím, že jde o zločiny proti lidskosti. Sexuálnímu násilí ze strany ruských sil nejsou vystavené jen ženy, ale agresor ho systematicky využívá i vůči mužům – válečným zajatcům i vězněným civilistům.
před 5 hhodinami

Současná epidemie eboly v Kongu je nejsmrtelnější v historii země

Současná epidemie eboly v Kongu si dle aktualizovaných vládních údajů vyžádala životy už 2325 lidí. Co do počtu obětí tak překonala zatím nejhorší epidemii v zemi z let 2018 až 2020, kdy v důsledku nákazy zemřelo 2299 lidí. Informovala o tom agentura Reuters.
před 11 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.