V bunkru, bez spánku, o chlebu. Biografie popisuje Zelenského život v prvních dnech ruské invaze

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v prvních týdnech války téměř nespal a v bunkru, kde se ukrýval, přežíval o sladkostech, masu z konzervy a okoralém chlebu. V nové Zelenského biografii to popsal novinář amerického týdeníku Time Simon Shuster, který s ukrajinským prezidentem a jeho týmem na začátku ruské invaze na Ukrajinu strávil nějakou dobu. Úryvek z knihy zveřejnil britský list The Telegraph.

Do bunkru z dob studené války, který se podobá obrovskému tunelu metra přestavěnému ve stylu kancelářské budovy, se Zelenskyj uchýlil v první den plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022 kolem poledne, když jeho ochranka dostala varování před náletem.

Zelenskyj podle Shustera vzpomíná, že se v těchto prvních hodinách sám sebe snažil motivovat. „Dívají se. Jsi symbol. Musíš se chovat, jak se chová hlava státu,“ popsal prezident novináři svůj vnitřní monolog.

V bunkru ukrajinský prezident nakonec strávil několik měsíců. Nejhorší podle něj byly noci na úzkém lůžku, zatímco jeho telefon téměř bez přestání vibroval. „V těch prvních dnech jsem všechny budil. Neměl jsem nárok spát, dokud jsem nevěděl, kde byl jaký útok,“ sdělil podle novináře ukrajinský lídr. Uvedl také, že hlášení o aktuální situaci po svých spolupracovnících požadoval už před pátou hodinou ráno.

Zatímco zpočátku nikdo z osazenstva bunkru podle Shustera nepropadal zoufalství, postupně se lidé hroutili. „Nebylo tam nic moc k jídlu. Na jednáních se rozdávaly sladkosti a ve společné kuchyni šlo najít okoralý chleba a maso z konzervy. Jeden ministr mi řekl, že celé dny přežíval jen na čokoládě,“ píše ve své knize.

Zelenskyj si po chvíli začal stěžovat na nedostatek čerstvého vzduchu a denního světla. V obličeji zežloutl tak, že o něj jeho spolupracovníci začali mít obavy. Jeho právní poradkyně podle Shustera vzpomíná, že se prezident začal podobat „chodící mrtvole“. „Živý člověk snad nemůže takhle vypadat. Jednou ráno prezident zamumlal pozdrav. Nemohla jsem ani odpovědět. Ještě nikdy jsem neviděla člověka v takovém stavu,“ vybavila si.

Po čase se ale život v bunkru začal více podobat normálu. První ranní videokonference se přesunula na sedmou ranní, takže si Zelenskyj před ní mohl dát snídani. K ní měl vždy míchaná vajíčka. Osazenstvo bunkru začalo dostávat teplé pokrmy a Zelenskyj při jídle občas rozléval víno, a to i v době, kdy vláda zakázala prodej alkoholu.

Noční posilování a hollywoodské filmy

K dispozici byly také činky a posilovací lavice, které si prezident zvykl používat, často v noci. V bunkru se také objevil pingpongový stůl a občas se promítal film. Prezident přitom nedokázal strávit sovětské komedie a preferoval hollywoodské snímky. Zhruba od půlky jara pak Zelenskyj a jeho spolupracovníci už trávili většinu času mimo bunkr.

Ukrajinský prezident se podle Shustera během prvních měsíců proměnil, když se přestal podobat baviči, jímž byl před zahájením politické kariéry, a transformoval se v lídra země, která se nachází ve válce.

„Invaze ho připravila o hbitost pohybů Jeho chůze působila těžkopádně, byl strnulý v ramenou a vypadal jako buldok, který se chystá do boje,“ přiblížil novinář svůj dojem ze Zelenského během jeho návštěvy v USA v prosinci 2022. „Válka ještě neskončila, ani zdaleka. Ale skončila proměna muže v jejím středu ve válečného lídra,“ má jasno Shuster.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump je připraven ještě více snížit počet amerických vojáků v Německu

Americký prezident Donald Trump varoval, že je připraven snížit počet amerických vojáků v Německu o mnohem více, než o pět tisíc ohlášených Pentagonem v pátek. Agentura AP označila Trumpovy výroky za eskalaci jeho sporu s německým kancléřem Friedrichem Merzem. Ve spojenecké zemi NATO nyní slouží kolem 36 tisíc amerických vojáků.
před 1 hhodinou

Spojené státy sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc

USA sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc během příštích šesti až dvanácti měsíců, píše agentura Reuters, podle níž to nařídil americký ministr obrany Pete Hegseth. Ve spojenecké zemi NATO nyní slouží kolem 35 tisíc amerických vojáků. O možném snížení jejich počtu už v týdnu veřejně mluvil americký prezident Donald Trump, který kvůli postoji k válce v Íránu zároveň kritizoval německého kancléře Friedricha Merze. Dva vlivní republikánští zákonodárci Roger Wicker a Mike Rogers rozhodnutí kritizovali s tím, že podkopává hrozbu odstrašení a nahrává ruskému vládci Vladimiru Putinovi.
1. 5. 2026Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Rakouská policie zadržela muže podezřelého z otrávení dětské výživy

Rakouská policie v sobotu dopoledne zadržela 39letého muže. Považuje jej za vyděrače, který otrávil dětské výživy v Rakousku, Česku a na Slovensku, informovala agentura APA s odvoláním na policii ve spolkové zemi Burgenland. Policie podrobnosti o zadržení muže či jeho identitě zatím z vyšetřovacích důvodů nesdělila, podle rakouských médií ale vychází z toho, že za případem stojí pouze jeden člověk.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zelenskyj pozval Fica do Kyjeva, ten slíbil podporu ukrajinské cestě do EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu telefonicky pozval slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) do Kyjeva, Fico zase Zelenského do Bratislavy. Zelenskyj o tom informoval na síti X s tím, že Fico slíbil podporu Ukrajině na její cestě do Evropské unie s tím, že je připraven předat Kyjevu slovenské zkušenosti.
před 13 hhodinami

Ruský útok na minibus v Chersonu si vyžádal dvě oběti a zraněné

Ruský útok na minibus v Chersonu si vyžádal dvě oběti a devět zraněných, píše v sobotu Ukrinform. Zraněné a materiální škody hlásí i další části Ukrajiny. Ruské drony v noci na sobotu a ráno udeřily v Charkově či Oděské oblasti, uvádí média. Útoky agresora v sobotu v místech mimo frontovou linii pokračují.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Záchranáři vypustili do Severního moře velrybu Timmyho

Velrybu vyproštěnou z mělčiny na severu Německa v sobotu dopoledne do Severního moře vypustil záchranný tým z nákladního člunu, informuje agentura DPA. Konvoj lodí, jehož součástí je i tento člun, se nacházel asi sedmdesát kilometrů od dánského města Skagen v průlivu Skagerrak. Nejistý osud keporkaka, který se dostal do Baltského moře a několikrát uvázl, poutá řadu týdnů velkou pozornost médií a veřejnosti nejen v Německu.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Odvolací soud v USA dočasně zastavil zasílání potratové pilulky poštou

Americký federální odvolací soud dočasně pozastavil zasílání potratové pilulky mifepriston poštou. Informovaly o tom v noci na sobotu agentury Reuters a AP. Takový krok by výrazně omezil přístup k tomuto hojně využívanému léku v celé zemi, zejména ve státech, které potraty zakazují.
před 19 hhodinami

AFP: Trump se snaží obejít Kongres a tvrdí, že nepřátelské akce v Íránu skončily

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil Kongresu, že Spojené státy ukončily nepřátelské akce proti Íránu v souvislosti s pokračujícím příměřím. Demokratická opozice takový postoj zpochybnila, uvedla v noci na sobotu agentura AFP. Podle ní šéf Bílého domu tvrdil, že nemusí dodržet šedesátidenní lhůtu stanovenou zákonem pro ukončení vojenských akcí.
včera v 04:25
Načítání...