Uzbekistán ohlásil přílet desítek vojenských letadel z Afghánistánu, později vše popřel

Uzbecká prokuratura dementovala své sdělení, že do Uzbekistánu uprchly během víkendu stovky afghánských vojáků ve 22 vojenských letounech a 24 helikoptérách. Podle agentury TASS se prokuratura za svou první informaci omluvila. Nicméně jedno z letadel se zřejmě srazilo se stíhačkou středoasijské země a oba stroje se zřítily. Ministerstvo obrany dříve uvedlo, že protivzdušná obrana v neděli sestřelila afghánské vojenské letadlo, které se pokusilo narušit hranice země. Tádžikistán mezitím oznámil, že umožnil přistát na svém území afghánským vojenským letadlům s asi stovkou vojáků.

„Předchozí informace prokuratury na Twitteru nebyla založena na dostatečně ověřených informacích,“ citovala agentura TASS uzbeckou prokuraturu, která se za zprávu oficiálně omluvila.

Dříve tvrdila, že uzbecké letectvo o víkendu přinutilo přistát v příhraničním městě Termez 46 letadel, která se snažila ilegálně dostat do vzdušného prostoru Uzbekistánu. Uvedla také, že se přitom stíhačka MiG-29 uzbecké armády srazila s letounem Embrayer-314, který letěl z Afghánistánu.

Uzbecká generální prokuratura také dříve uvedla, že do Uzbekistánu přiletělo celkem 585 afghánských vojáků a dalších 158 jich překročilo v neděli hranici pěšky. Afghánská letadla podle ní doprovázely uzbecké stíhačky a přitom se jedna z nich s afghánským strojem srazila. Piloti obou letadel se podle ní katapultovali a přežili. Vyjádření prokuratury bylo v rozporu s dřívějším sdělením ministerstva obrany, které prohlásilo, že uzbecká armáda v neděli sestřelila afghánský letoun, poznamenala agentura Reuters.

„Síly protivzdušné obrany armády Uzbekistánu 15. srpna v Šerabadském okrese Surchondarské oblasti překazily pokus o nezákonné překročení hranice Uzbekistánu vojenským letounem do Afghánistánu,“ řekl agentuře Ria Novosti představitel ministerstva obrany, podle nějž se pilot katapultoval. Kolik lidí se nacházelo na palubě letounu, nebylo zcela jasné. Uzbecký informační server Gazeta.uz s odvoláním na svůj zdroj uvedl, že na palubě byli dva příslušníci afghánské armády, které zdravotníci převezli do nemocnice.

V neděli Uzbekistán oznámil, že zadržel 84 afghánských vojáků, kteří se pokusili překročit hranici. Vojáci nekladli odpor a požádali o zdravotnickou pomoc, poznamenala agentura Reuters. Další skupina afghánských vojáků se podle Taškentu shromáždila u hraničního přechodu na afghánské straně hranic.

13 minut
Události: Afghánistán je po dvaceti letech v rukou Talibanu
Zdroj: ČT24

Tádžikistán povolil afghánským pilotům přistát

Další středoasijská země - Tádžikistán - v pondělí oznámila, že povolila na svém území přistání několika vojenským letounům, na jejichž palubě bylo přes sto afghánských vojáků. Učinila tak poté, co letadla vyslala nouzový signál. „Na jeho základě bylo v souladu s mezinárodními závazky rozhodnuto povolit afghánským vojákům přistání na letišti ve městě Bochtar,“ sdělilo agentuře Interfax tiskové oddělení tádžické diplomacie.

Sousední Afghánistán v posledních dnech prakticky celý ovládlo radikální islamistické hnutí Taliban, které v neděli vstoupilo do hlavního města Kábulu. Prezident Ašraf Ghaní opustil zemi. Do Tádžikistánu už minulý měsíc uprchly před rychle postupujícími bojovníky Talibanu stovky afghánských vojáků. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump s Ruttem dospěli k rámci dohody o Grónsku, USA cla nezvýší

Americký prezident Donald Trump se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Trump to po jednání v Davosu oznámil ve středu večer SEČ na sociální síti Truth Social s tím, že díky tomu nezavede dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. Ta měla začít platit za necelé dva týdny. Šéfka švédské diplomacie Maria Malmerová Stenergardová i dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen to uvítali. Lídři států EU se přesto ve čtvrtek sejdou na mimořádném summitu.
20:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Skvělá příležitost a maraton schůzek, hodnotí dva dny v Davosu Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) na síti X oznámil, že se na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu setkal se šesti prezidenty, pěti premiéry včetně německého kancléře Friedricha Merze, se šéfem NATO Markem Ruttem, s běloruskou opoziční lídryní Svjatlanou Cichanouskou i se špičkami byznysu. Dva dny na ekonomickém fóru podle něj byly „skvělou příležitostí“ sejít se s lídry z celého světa a podpořit export a investice tuzemských firem i do zemí mimo Evropu a vzájemný turistický ruch.
před 1 hhodinou

Jen USA mohou ochránit Grónsko, řekl Trump v Davosu

Spojené státy nadále počítají s tím, že získají Grónsko, nepoužijí k tomu ale sílu, prohlásil na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu americký prezident Donald Trump. Grónsko je autonomním územím Dánska. Večer pak Trump oznámil, že se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Díky tomu nezavede dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. V Davosu také slíbil, že USA budou vždy stát při Severoatlantické alianci, zároveň ale zpochybnil závazky spojenců k NATO a kritizoval evropské země.
13:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet obětí vlakové nehody ve Španělsku vzrostl na 43, pátrání pokračuje

Počet obětí nedělní srážky vlaků na jihu Španělska vzrostl na 43 poté, co záchranáři ve středu odpoledne v troskách nalezli další tělo. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na andaluské úřady. Zásah na místě nadále pokračuje i s využitím těžké techniky. Odbory španělských strojvedoucích zároveň pohrozily stávkou, požadují zajistit bezpečnost na železnici.
13:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Většina Kyjeva zůstává kvůli ruským útokům bez elektřiny

V Kyjevě je po ruských útocích nadále šedesát procent města bez elektřiny a čtyři tisíce budov bez tepla, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po místních úřadech žádá větší úsilí. Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin.
14:36Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Šéf Ryanairu vyloučil, že by firmu mohl koupit Musk, kterého nedávno urazil

Americký miliardář Elon Musk nemůže koupit irskou nízkonákladovou leteckou společnost Ryanair, ačkoli by to pro něj byla lepší investice než převzetí sociální sítě X, uvedl ve středu šéf Ryanairu Michael O'Leary. Pokračoval tak ve slovní přestřelce s Muskem, jehož nedávno počastoval vulgarismem, jímž komentoval miliardářovy (nízké) intelektuální schopnosti. Musk následně navrhl, že by mohl Ryanair koupit, připomíná agentura Reuters.
před 5 hhodinami

Agentury: Izraelská armáda zabila v Gaze jedenáct lidí

Počet obětí středeční izraelské palby při několika různých incidentech v Pásmu Gazy stoupl na jedenáct, mezi zabitými jsou také dvě děti, jedna žena a tři novináři včetně spolupracovníka agentury AFP, informovaly tiskové agentury s odvoláním na zdravotníky v Gaze. Izraelská armáda ohledně úmrtí novinářů uvedla, že byli podezřelí z obsluhy dronu napojeného na teroristické hnutí Hamás. Už dříve sdělila, že zabila osobu, kterou označila za teroristu a která podle ní vstoupila na území pod její kontrolou a představovala pro izraelské vojáky hrozbu.
16:46Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU. Evropští zákonodárci rovněž pozastavili projednávání návrhů k loňské obchodní dohodě s USA.
15:04Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...