Ustoupila tlaku. Britská vláda zveřejnila celou právní analýzu brexitové dohody

Horizont ČT24: Poslanci si vymohli právní analýzu dopadů brexitové smlouvy na Británii (zdroj: ČT24)

Britská vláda zveřejnila celé právní stanovisko k dohodě o podmínkách odchodu z Evropské unie. Analýza ministerstva spravedlnosti podle britských médií zejména potvrzuje známá úskalí takzvané irské pojistky, tedy nouzového režimu pro zachování hladkého provozu přes hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Podle stanoviska by se při zavedení záložního plánu zbytek Británie pro Severní Irsko stal v kontextu dodávek zboží „v podstatě třetí zemí“. Členové vlády uvádějí, že se stále snaží najít cestu, jak toto opatření učinit pro poslance stravitelnější.

Pojistka by platila v případě, že se Londýn s Bruselem nedohodnou na podrobných podmínkách budoucích obchodních a dalších vztahů.

Proti irské pojistce vystupují především severoirští unionisté (DUP), kteří svými deseti hlasy umožnili vznik současné menšinové vlády. Pro DUP je nepřijatelné, že by se při uplatnění pojistky na Severní Irsko vztahovala pravidla bližší jednotnému trhu EU než na zbytek britského území. Místopředseda DUP Nigel Dodds označil celý text právní analýzy na Twitteru za „otřesný“.

Dokument uvádí, že při uplatnění „Protokolu o Irsku a Severním Irsku“ by britská část ostrova zůstala v jednotném unijním trhu se zbožím, zatímco zbytek Spojeného království by byl v samostatné celní unii s EU. „Není to nic překvapivého, ale ministr spravedlnosti zdůrazňuje, že z hlediska regulací by bylo k Británii ze strany Severního Irska přistupováno jako ke třetí (nebo oddělené) zemi,“ vysvětluje zpravodajská společnost BBC.

V praxi by aplikace opatření znamenala mimo jiné kontroly zboží putujícího z Anglie, Walesu a Skotska do Severního Irska. EU připouští, že mnohé z těchto kontrol by se mohly provádět přes internet nebo mimo přístavy a letiště, u potravin a živočišných produktů to ale neplatí.

Podle labouristického poslance a stínového ministra pro brexit Keira Starmera ukazuje právní analýza, že dohoda prosazovaná konzervativní premiérkou Theresou Mayovou obsahuje „podstatné slabosti“. Exministr zahraničí a zastánce tvrdého odchodu z EU Boris Johnson uvedl, že při stávajícím návrhu „rozvodové dohody“ není jednoduché říci, zda by nebylo lepší v Unii zůstat. Parlament má o dokumentu hlasovat 11. prosince a Johnson prohlásil, že jej za žádných okolností nepodpoří.

Poslanci se vzbouřili, když kabinet Mayové zveřejnil jen část analýzy

Ke zveřejnění plného znění textu právní analýzy donutili kabinet Mayové v úterý poslanci. Ti přijali opoziční návrh usnesení, podle kterého vláda pohrdá parlamentem, když publikovala pouze část dokumentu. Po hlasování vláda oznámila, že úplnou právní analýzu brexitové dohody zveřejní. Ministr spravedlnosti Geoffrey Cox předtím neochotu publikovat celé znění zdůvodňoval tím, že by tento krok poškodil národní zájmy.

Během pravidelných interpelací v parlamentu ale dnes premiérka Mayová popřela, že by její vláda před parlamentem ukrývala některé skutečnosti týkající se brexitu. Předsedkyně vlády dlouhodobě tvrdí, že zavedení irské pojistky ani její trvalé uplatňování si nepřeje Londýn ani Brusel. Pokud by ale na toto opatření došlo, jeho platnost by mohla ukončit až nová dohoda schválená oběma stranami. Mayová říká, že bez pojistky by nemohla být žádná dohoda o brexitu uzavřena.