Poprvé v britských dějinách. Westminster si kvůli brexitu odhlasoval, že jím vláda pohrdá

Dolní komora britského parlamentu přijala opoziční návrh usnesení, podle kterého vláda parlamentem pohrdala. Důvodem je, že kabinet dosud nezveřejnil plné znění právního stanoviska k dohodě o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Podle britských novinářů je to vůbec poprvé, co poslanci shledali, že se vláda dopustila pohrdání zákonodárným sborem. Poslanci si také schválili právo úkolovat vládu v případě, že dohoda o brexitu parlamentem neprojde.

Video Události
video

Události: Podle britských poslanců pohrdá vláda parlamentem

Hlasování o usnesení prohrál menšinový kabinet premiérky Theresy Mayové poměrem 311 hlasů ku 293. Okamžitě po této porážce vláda informovala, že úplnou právní analýzu brexitové dohody zveřejní. V pondělí publikovala jen asi padesátistránkové shrnutí tohoto dokumentu, což pobouřilo opozici, protože ta si zpřístupnění celého stanoviska v listopadu vynutila jiným úspěšným hlasováním ve sněmovně.

Britský generální prokurátor Geoffrey Cox v pondělí zkrácenou verzi analýzy prezentoval před poslanci a neochotu zveřejnit celé znění zdůvodňoval tím, že by tento krok poškozoval národní zájmy. Vláda žádala, aby se věcí údajného pohrdání parlamentem nejdříve zabýval jeden z výborů dolní sněmovny, její návrh ale neuspěl, načež poslanci v tomto ohledu rozhodli sami.

První v dějinách Británie

Britská média uvádějí, že kabinet premiérky Mayové se stal prvním v dějinách Británie, který byl shledán vinným z pohrdání parlamentem. Pro opoziční labouristy představuje výsledek významné vítězství a podle hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové zároveň ukazuje, že Mayová v parlamentu nedisponuje spolehlivou většinou.

Kvůli sporu o právní stanovisko k „rozvodové dohodě“ s EU byl o několik hodin odsunut začátek rozpravy o tomto dokumentu, který bez souhlasu britského parlamentu nemůže vláda ratifikovat. Diskuse měla začít už ve 14:00 SEČ a naplánovaná je na dobu osmi hodin. Nejspíše se tak protáhne až do středečního rána.

Právo parlamentu dávat vládě pokyny

Britská vláda utrpěla na úvod debaty o dojednané podobě odchodu z Evropské unie v dolní komoře parlamentu i další porážku. Poslanci poměrem 321 ku 299 hlasům schválili pozměňovací návrh, který jim přisuzuje právo dávat vládě pokyny ohledně dalšího postupu po případném neúspěchu kabinetu při rozhodujícím hlasování příští týden. Následně se ujala slova premiérka Theresa Mayová, která předkládá poslancům usnesení o přijetí „rozvodové dohody“.

Dohoda o brexitu 1.55 MB

„Tato debata už trvá dostatečně dlouho. Rozleptává naši politiku. A životy závisí na kompromisu,“ řekla o sporech kolem brexitu Mayová, která hájila dohodu uzavřenou s Bruselem jakožto nástroj pro dobrou bezpečnostní spolupráci a ochranu pracovních míst. Na otázku, co by následovalo, pokud by Dolní sněmovnou neprošla, odpověděla, že se k tomu vyjádří později.

Premiérka se nechala slyšet, že respektuje názory obou táborů v národní debatě o podobě britského odchodu z EU, varovala však před „ignorováním“ postoje občanů, kteří v červnu 2016 v referendu brexit podpořili. Nový plebiscit by podle ní jen zhoršil rozkol v britské společnosti. Dále mimo jiné hájila problematickou pasáž v „rozvodové dohodě“ věnovanou hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Bez ní by podle ní dohodu s Bruselem nebylo možno uzavřít.

„Neměli bychom dopustit, aby hledání dokonalého brexitu zabránilo dobrému brexitu, který Britům přinese výsledky,“ řekla předsedkyně vlády. Uznala, že předložená dohoda o odchodu z EU není dokonalá a představuje kompromis.

Mayová ztrácí kontrolu, píší komentátoři

„Tohle je asi nejděsivější legislativní hodina úřadující britské vlády za poslední dekády: bezprecedentní porážka o pohrdání a významná procedurální porážka v souvislosti s jejím nejdůležitějším úkolem,“ komentoval na Twitteru dění ve sněmovně politický zpravodaj televize Sky News Faisal Islam.

Média si všímají, že zatím poslední porážku vládě nepřinesla neposlušnost severoirské Demokratické unionistické strany, která svými deseti hlasy umožnila její vznik, nýbrž vysoký počet „rebelů“ v řadách Konzervativní strany.

„Dvě dnešní porážky ve sněmovně v součtu naznačují, že paní Mayová nad sněmovnou ztrácí kontrolu, jakož i nad brexitem,“ napsal zpravodaj BBC Norman Smith. Gordon Rayner z listu The Daily Telegraph zase na Twitteru podotkl, že Mayová v úterý prohrála tolik hlasování jako někdejší předseda vlády Gordon Brown za celý svůj tříletý pobyt v úřadu premiéra.