Rozhodující dny pro Velkou Británii. Poslanci začnou diskutovat o brexitu

Britskou premiérku Theresu Mayovou i celé Spojené království čeká klíčový týden. V tamním parlamentu začne v úterý jedno z nejdůležitějších rozhodování v moderní historii země. Poslanci budou pět dní rozebírat dohodu o vystoupení z Evropské unie. Theresa Mayová stále věří, že její návrh schválí, a to i přes tvrdou kritiku a rebelii ve vládních poslaneckých řadách. Odstoupit přitom nehodlá, ať hlasování dopadne jakkoliv. 

Video Události
video

Události ČT: Klíčový týden pro Velkou Británii

V anglickém městě Romford bylo pro odchod z Evropské unie 70 procent voličů. Na brexit se podle svých slov těší i majitelka vyhlášeného stánku s rybami na tamním trhu Kim Crosbieová. Má ale pochyby, jestli premiérka Theresa Mayová uspěje. 

„Mám ráda Theresu Mayovou, ale nemyslím si, že je dostatečně silná. I ve svém chování. Není dostatečně důrazná,“ uvedla Crosbieová, která zároveň připouští, že neúspěch Mayové může znamenat tvrdý brexit a zemi hospodářsky poškodit. Je ale přesvědčená, že za dva nebo tři roky se z toho vzpamatuje. 

Na tvrdý brexit se připravuje i anglická centrální banka v Londýně. Její guvernér Mark Carney, který se stal britským občanem teprve před pár dny, varuje před největší ekonomickou krizí od 30. let, kterou by mohla doprovázet hluboká recese a propad cen nemovitostí až o třetinu. „Důvod, proč jsme se podívali na nejhorší scénáře, je ujistit se, že něco takového náš finanční systém unese,“ vysvětlil Carney. 

Kvůli varovným slovům se na guvernéra snesla tvrdá kritika, a to především od vládních poslanců, kteří chtějí sesadit vlastní premiérku. „Je to druhořadý kanadský politik, který neuspěl v kanadské politice a dostal práci ve Spojeném království,“ uvedl konzervativní britský poslanec Jacob Rees-Mogg.  

Argument, že guvernér anglické centrální banky není pravý Angličan – a proto mu nelze věřit –, má přitom odezvu i na trhu v Romfordu. „Guvernér anglické centrální banky je Kanaďan. Není to Angličan. Je to druhořadý politik,“ řekl místní trhovec Graham Gibbens.

Gibbens ale zároveň přiznává, že chaotický brexit by mohl zvýšit nákupní ceny evropských produktů, které prodává. I tak si stojí za tím, že odchod z EU je dobrá věc.

Opačně to vnímá sousední trhovec Sukh. V Romfordu patří mezi menšinu. „Brexit není dobrý pro britskou ekonomiku. Podívejte se, jak se všude zvyšují ceny. Navíc, obchodujeme s Evropou, pokud odejdeme, nebude to dobré,“ uvedl. 

O podobě brexitu rozhodne v příštích dnech britský parlament, a to se všemi hospodářskými a politickými důsledky, které to pro Spojené království bude mít.