USA mají strach z ruského softwaru, úřady nemají kupovat Kaspersky

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v úterý vyškrtla ruskou antivirovou společnost Kaspersky Lab ze dvou seznamů prodejců, které mohou využívat vládní agentury USA k nákupu technologických zařízení. Důvodem jsou obavy, že by Kreml tuto cestu mohl využít, kdyby chtěl proniknout do amerických počítačových sítí. Společnost namítá, že více než jednou žádala o schůzku s vládními představiteli a nabízela zodpovědět všechny otázky před Kongresem.

Tento krok je odezvou na rostoucí podezření amerických zákonodárců a zpravodajských služeb, že společnost Kaspersky Lab může být úzce napojena na ruské výzvědné služby, které jsou obviňovány z kybernetických útoků na Spojené státy.

Po důkladné úvaze byly produkty ruské společnosti vyškrtnuty ze seznamů možných dodavatelů IT služeb a digitálních fotografických zařízení, uvedla v prohlášení mluvčí vládního úřadu GSA (General Services Administration). „Prioritou GSA je zajistit integritu a bezpečnost systémů a sítí americké vlády,“ sdělila mluvčí.

Vládní agentury budou i nadále moci používat produkty firmy Kaspersky zakoupené mimo proces zadávání zakázek GSA. Antivirový software Kaspersky je populární nejen v USA, ale po celém světě. Firma patří už celá desetiletí ke světové špičce v oboru kybernetické bezpečnosti.

Nemáme vazby na žádnou vládu, brání se firma

Ve svém prohlášení ruský podnik uvedl, že od GSA ani žádného jiného amerického vládního úřadu nedostal žádnou aktualizaci svého statusu dodavatele. „Společnost Kaspersky Lab nemá žádné vazby na žádnou vládu. S kybernetickou špionáží žádné vládě na světě nikdy nepomohla a ani nepomůže,“ uvádí se v prohlášení společnosti. Ta uvedla, že se ocitla v roli pěšáka uprostřed geopolitického boje.

Vyškrtnutí ze seznamu bylo provedeno ve stejný den, kdy televize ABC News uvedla, že Trumpova administrativa zvažuje zavedení širšího zákazu, který by vládním agenturám bránil antivirový software Kapersky používat.

Výbor Senátu pro ozbrojené síly schválil v červnu návrh zákona o výdajích na obranu, který zakazuje využívat produkty Kaspersky v armádě. V květnu představitelé amerických výzvědných služeb ve slyšení před příslušným senátním výborem potvrdili, že přezkoumávají používání softwaru této firmy v Trumpově administrativě.

Zákonodárci projevili obavy, že Moskva mohla tyto produkty zneužít k útokům na americkou počítačovou síť, a poukázali zejména na zvláště citlivou záležitost ovlivnění prezidentských voleb. Rusko obvinění popírá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hormuz se otevře v neděli, hned po podpisu dohody s Íránem, tvrdí Trump

Podpis dohody s Íránem je naplánován na neděli, uvedl v sobotu americký prezident Donald Trump. Ihned po podpisu bude pro všechny otevřen Hormuzský průliv, tvrdí také. Teherán však v sobotu uvedl, že v neděli memorandum podepsané nebude. Írán chce také účtovat služby poskytované v Hormuzském průlivu.
19:43Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Obrazem: Přehlídka, přelet a davy v ulicích. Karel III. slavil oficiální narozeniny

Britský král Karel III. má sice narozeniny až v listopadu, oficiálně je ale slaví v červnu společně s Brity. Ani letos nechyběla vojenská přehlídka a procesí, v němž se král a jeho rodina vydali usazeni v kočáře z Buckinghamského paláce do ulic. V Británii se mezitím probírá, s kolika penězi může armáda počítat.
před 3 hhodinami

Orbán dál povede Fidesz. Strana se musí změnit, uznal

Bývalý premiér Maďarska Viktor Orbán po nedávné volební porážce v politice nekončí. Stranu Fidesz povede i nadále. Na volebním sjezdu neměl soupeře – sám ale vzkázal, že partaj se musí změnit. Jeho nástupce Péter Magyar mezitím vyzývá k demisi mnohé tváře bývalé vlády.
před 4 hhodinami

Ukrajinské útoky způsobily požáry v ruském přístavu a v závodě pro přepravu ropy

Ukrajinský dronový útok v noci na sobotu způsobil požár v přístavu Těmrjuk v jihoruském Krasnodarském kraji. Jeden člověk zemřel a tři další utrpěli zranění, informoval tamní gubernátor Veniamin Kondratěv. V jihoruské Volgogradské oblasti ukrajinská armáda zasáhla závod zajišťující přepravu ropy, také tento úder vedl k požáru, uvedl ukrajinský generální štáb. Ukrajinské úřady hlásí téměř dvě desítky zraněných po ruských útocích.
před 12 hhodinami

Cizí rozvědky nás špehují pomocí želv a ryb, tvrdí Čína

Zahraniční rozvědky využívají želvy a ryby vybavené senzory ke sběru citlivých dat a mapování podmořských zón čínského pobřeží. V pátek to podle agentury AFP uvedlo čínské ministerstvo státní bezpečnosti v příspěvku na sociálních sítích nazvaném V hlubinách moře se proudy chvějí. Rozvědky podle Pekingu používají i další nové špionážní vybavení a čínští rybáři by proto měli být ostražití a hlásit veškeré podezřelé předměty, které na moři naleznou.
před 14 hhodinami

Palestinský lékař uvězněný Izraelem se obrátil na nejvyšší soud

Až u izraelského nejvyššího soudu skončil případ palestinského lékaře, kterého zadržela izraelská armáda na sklonku roku 2024 v Gaze s tím, že patří k teroristickému hnutí Hamás. Lidskoprávní organizace tvrdí, že strávil přes 500 dní ve vězení bez konkrétního formálního obvinění. Nejvyšší soud má teď na stole žádost o jeho propuštění.
před 14 hhodinami

Dohoda s USA počítá s ukončením americké blokády Íránu, tvrdí Arakčí

Návrh mírové dohody Íránu se Spojenými státy počítá s ukončením americké blokády íránských přístavů a s novým uspořádáním v Hormuzském průlivu. Prohlásil to v pátek večer íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Řekl také, že žádné rozhovory o íránském jaderném programu nezačnou, dokud nebude úmluva zcela převedena do praxe, píší agentury AFP a Reuters.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

V Kyjevě odstranili pomník spisovatele Bulgakova, na sítích vypukly spory

Z ukrajinské metropole byla odstraněna socha sovětského spisovatele Michaila Bulgakova, autora známého románu Mistr a Markétka. Navzdory tomu, že o tomto kroku bylo rozhodnuto už na konci loňského roku, se o něm nyní na sociálních sítích a v médiích vedou spory – a to jak v ukrajinštině, tak ruštině. Odstraňování části památníků na Ukrajině probíhá v souladu s takzvaným dekolonizačním zákonem z roku 2023.
před 16 hhodinami
Načítání...