Údajný syn Kim Čong-nama promluvil: Otce zavraždili, s matkou se skrýváme

Na internetu se objevila videonahrávka, na níž vystupuje muž, který se představil jako syn zavražděného bratra severokorejského diktátora. Údajný syn Kim Čong-nama říká, že se společně se svou matkou a sestrou od otcovy smrti skrývá a že mu pomoc poskytly vlády čtyř zahraničních zemí. Kim Čong-nam, který léta žil se svou rodinou v dobrovolném exilu v Macau, byl zabit 13. února na letišti v malajsijském Kuala Lumpuru. Z vraždy jsou obviňovány severokorejské tajné služby.

Videozáznam zveřejnila na serveru YouTube dosud neznámá skupina Cheollima Civil Defense, která se prý o příbuzné Kim Čong-nama po jeho vraždě postarala a urychleně je převezla na bezpečné místo. K ochraně rodiny přispěly vlády Nizozemska, Číny, USA a čtvrté nejmenované země, sdělila skupina v prohlášení vydaném společně s videem.

Skupina tvrdí, že pomáhá vysoce postaveným Severokorejcům opustit zemi. Případné dárce žádá, aby finanční pomoc posílali v podobě kybernetické měny bitcoinu.

Identitu Kim Han-sola potvrdila jihokorejská rozvědka

Jak upozornila agentura Reuters, nahrávka nemohla být ověřena z nezávislých zdrojů. Jihokorejská rozvědka ale podle agentury potvrdila, že muž na videonahrávce je Kim Han-sol, jednadvacetiletý syn Kim Čong-nama, kterého na kualalumpurském letišti usmrtil zakázaný bojový nervový plyn VX. Do obličeje mu ho podle záběru z bezpečnostních kamer nastříkaly dvě ženy, které už byly zadrženy a obviněny z vraždy.

Vietnamka Doan Thi Huong a Indonésanka Siti Aisyahová podezřelé z vraždy Kim Čong-nama
Zdroj: ČT24/Reuters

„Otec byl před několika dny zavražděn… V současné době jsem se svou matkou a sestrou,“ říká Kim Han-sol anglicky na čtyřicetivteřinové nahrávce, která je prvním vyjádřením některého z členů rodiny po vraždě. Kim Han-sol rovněž na prokázání své identity ukáže severokorejský diplomatický pas – stránka s údaji o jeho osobě je ale záměrně překrytá.

Malajsie stále čeká na vzorky DNA někoho z příbuzných zavražděného, aby mohla oficiálně potvrdit jeho identitu. Malajsijské úřady také uvedly, že tělo vydají pouze příbuzným. Vydání těla požaduje Severní Korea.

Kim Čong-nam byl bratr vůdce KLDR Kim Čong-una. Jejich společným otcem byl bývalý severokorejský prezident Kim Čong-il, matky měli odlišné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zástupci zemí EU podpořili další sankce proti Rusku. Řecko ustoupilo

Zástupci členských států Evropské unie se dohodli na 21. balíku sankcí proti Rusku. Dohodu doposud blokovalo Řecko, které požadovalo zmírnění zákazu přepravy ruského zkapalněného plynu (LNG). Podle evropských diplomatů se členské státy dohodly na roční výjimce pro přepravu suroviny do třetích zemí. Platnost opatření se má automaticky prodlužovat.
09:19Aktualizovánopřed 15 mminutami

Ve Francii kvůli požáru u Bordeaux evakuovali tisíce lidí

Francouzské úřady kvůli lesnímu požáru na pobřeží Atlantiku u Bordeaux preventivně evakuovaly deset tisíc turistů a asi tisíc obyvatel. Oznámil to departement Gironde. Server ici.fr s odvoláním na své zdroje uvedl, že evakuovaných je celkem takřka dvanáct tisíc a že požár u obce Saumos západně od Bordeaux se rozšířil na více než dva tisíce hektarů. Portál departementu je v současné době nedostupný.
09:36Aktualizovánopřed 26 mminutami

USA znovu útočily na Írán, tamní úřady hlásí mrtvé

Spojené státy dokončily další vlnu vzdušných úderů na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránská státní média hlásila výbuchy z oblastí jihoíránských měst Búšehr, Ahváz a Sírík, píše agentura Reuters. Při americkém vzdušném úderu na hraniční přechod Šalamčeh mezi Íránem a Irákem zahynuli dva lidé, sdělila s odkazem na bezpečnostní zdroje íránská agentura SNN. Kuvajt mezitím uvedl, že čelí íránskému dronovému útoku.
00:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael v Sýrii tiše rozšiřuje okupační zónu, v Libanonu sází na zkázu

Navzdory sílícímu tlaku Spojených států Izrael nadále okupuje části okolních zemí. V Libanonu podle expertů změnil strategii a místo masivního nasazení sil spoléhá na drony, umělou inteligenci a přesné zásahy. Oproti předchozím okupacím také židovský stát srovnal se zemí obce v pohraničí. V Sýrii pak dle místních obyvatel a médií tiše rozšiřuje oblast vojenské přítomnosti a podniká přeshraniční razie. Jeruzalém hájí své kroky nutností zajistit bezpečnost Státu Izrael.
před 4 hhodinami

Bezpečnostní složky evakuovaly kvůli požáru několik obcí v okolí Madridu

Španělské bezpečnostní složky kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve středu odpoledne, evakuovaly několik obcí v madridském regionu. V další obci vyzvaly občany, aby až do odvolání neopouštěli své domovy, podotkla agentura AFP. Požár vypukl u Almoroxu, který se nachází přibližně 70 kilometrů jihozápadně od španělské metropole.
před 11 hhodinami

Evropská komise schválila převzetí Warnerů konkurenčním Paramountem

Evropská komise schválila převzetí americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery konkurenčním konglomerátem Paramount Skydance v hodnotě 110 miliard dolarů (zhruba 2,3 bilionu korun). Souhlas unijní exekutivy je podmíněn splněním řady podmínek, jež mají zabránit narušení hospodářské soutěže, zejména na trhu distribuce filmů v Evropském hospodářském prostoru, uvedl Brusel.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

USA udeřily na Írán jedenáctou noc po sobě. Teherán mířil na americké základny

Americké velitelství CENTCOM oznámilo v noci na středu novou vlnu úderů na Írán, a to jedenáctou noc po sobě. Íránská média hlásila sérii explozí na několika místech v zemi. Nad Teheránem zasahovala protivzdušná obrana. Íránská armáda zase podle agentury IRNA sdělila, že útočila na americké základny v Jordánsku, Kuvajtu a Bahrajnu. Americké síly tvrdí, že cílem úderů je snížit íránskou schopnost napadat obchodní lodě v Hormuzském průlivu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

VideoZemě na jihu Evropy zápolí s požáry

Francie oznámila, že během extrémních teplot v druhé polovině června stoupla úmrtnost v zemi o víc než třetinu. S důsledky horka a sucha bojují Francouzi pořád. Tamní hasiči například zápolili s rozsáhlým požárem, který předtím spálil dva a půl tisíce hektarů na jihu země u Marseille. Od začátku roku už shořelo skoro 40 tisíc hektarů, což je víc než za celý minulý rok. Další požáry se šíří ve Španělsku, které zažilo podobné vlny veder a sucha jako Francie. Vítr žene jiskry a ve vyprahlých lesích snadno vytváří nová ohniska. Mnoho obcí na jihu Evropy navíc musí nařizovat svým obyvatelům, aby šetřili s vodou. Sucho se projevuje dřív, než bylo běžné, a má vážnější dopady na zemědělce. Požáry trápí také Itálii nebo země v severní Africe.
před 13 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.