U kanceláře AfD v Sasku vybuchla nálož. Exploze poničila sousední budovu i auta v ulici

Před kanceláří opoziční Alternativy pro Německo (AfD) v saském Döbelnu vybuchla ve čtvrtek večer nálož. Silná exploze nikoho nezranila, ale poničila kancelář, sousední budovu i dvojici aut zaparkovaných v ulici. Policie zadržela trojici podezřelých.

Zatím neznámá látka ve městě, které leží nedaleko Drážďan, explodovala kolem 19:20 hodin. Poškodila dveře kanceláře, okno a zapálila reklamní materiály, které byly uvnitř. Oheň rychle uhasili přivolaní hasiči a okolí výbuchu uzavřeli policisté.

Ti z taktických důvodů původně nechtěli sdělovat, jestli podezřívají někoho konkrétního, od počátku ale hovořili o tom, že čin mohl být politicky motivovaný. V pátek dopoledne policie informovala o zatčení trojice Němců ve věku 29, 32 a 50 let.

Očividný útok odsoudil saský vicepremiér Martin Dulig (SPD). „Násilí nepatří k prostředkům demokracie,“ napsal na Twitteru s tím, že takový útok škodí demokracii a pomáhá AfD.

Útoků na AfD už bylo několik

Strana, kterou řada pozorovatelů označuje za pravicově populistickou až radikální, se terčem útoku nestala poprvé. Například v polovině prosince někdo poškodil kancelář AfD v saském městě Borna. V září se zase terčem vandalismu stala kancelář člena Spolkového sněmu za tuto protiimigrační stranu v Chemnitzu.

Při většině podobných útoků v Sasku jde podle policie o trestné činy proti majetku. Útok v Döbelnu je odlišný tím, že jeho strůjci museli počítat s tím, že při něm může být někdo zraněn.