Trump útočí na demokraty. Zahájení impeachmentu označil za puč

Americký prezident Donald Trump na Twitteru opět ostře zaútočil na demokraty kvůli proceduře ústavní žaloby, kterou opozice vyvolala kvůli údajné Trumpově snaze zapojit Ukrajinu do volebního boje v USA. Šéf Bílého domu napsal, že ve skutečnosti demokraté nezahájili takzvaný impeachment, ale puč, jehož cílem je zbavit americký lid jeho moci a svobod. Agentura AP ovšem připomíná, že impeachment má oporu v americké ústavě.

„S tím, jak se každým dnem dozvídám více a více, docházím k závěru, že se nejedná o impeachment, ale že je to puč, jehož cílem je chopit se moci lidu, jejich hlasu, jejich svobod, jejich druhého dodatku (americké ústavy), náboženství, armády, hraniční zdi a jejich práv, které jim jako občanům Spojených států amerických dal Bůh,“ napsal americký prezident na Twitteru.

Demokraté minulý týden formálně zahájili proceduru impeachmentu, která může vést k sesazení hlavy státu, a to v reakci na telefonát Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Demokraté Trumpa podezírají, že se snažil prostřednictvím nátlaku na Kyjev poškodit svého předpokládaného soka v prezidentských volbách Joea Bidena.

Jedním z kongresových výborů, který se na proceduře impeachmentu podílí, je výbor pro dohled a reformu. Jeho předseda Elijah Cummings ve středu oznámil, že se chystá vyžádat si u Bílého domu předložení dokumentů souvisejících s kontakty Trumpovy administrativy s Ukrajinou.

„Do očí bijící ignorování“ řady žádostí o dobrovolné předložení dokumentů ze strany Bílého domu a jasná a naléhavá upozornění generálního inspektora amerických tajných služeb Michaela Atkinsona na závažnost těchto tvrzení „nám nedávají jinou možnost než žádat o toto předložení“, sdělil Cummings písemně členům svého výboru.

Impeachment má oporu v americké ústavě

Zatímco puč je násilné svržení vlády a převzetí moci ve státě, takzvaný impeachment má oporu v americké ústavě, připomněla agentura AP.

Od zahájení procedury ústavní žaloby prezident slovní útoky stupňuje. Nejmenovaného pracovníka tajných služeb, který na obsah telefonátu upozornil, Trump několikrát obvinil ze špionáže a velezrady.

V pondělí prezident na Twitteru napsal, že kauza je největším honem na čarodějnice v amerických dějinách.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu přiznal, že byl u probíraného hovoru Trumpa se Zelenským a poslouchal ho. „Byl jsem u toho telefonátu,“ řekl Pompeo novinářům během návštěvy Itálie. Pompeo se tímto přiznáním podle agentury Reuters dostává blíž do centra skandálu a vyvolává další otázky ohledně své úlohy v komunikaci americké vlády s
Ukrajinou.