Trump ohlásil zvrat v Obamou nastavené politice vůči Kubě

Trump chce vyjednat nové vztahy s Kubou (zdroj: ČT24)

Americký prezident Donald Trump ohlásil výraznou změnu politiky otevřenosti vůči Kubě, kterou nastolil jeho předchůdce v Barack Obama. Prohlásil, že provádí zvrat ve „zcela jednostranné dohodě Obamovy vlády s Kubou“. Podle Trumpa je zapotřebí uzavřít novou dohodu mezi oběma státy, která „dá smysl“ a bude „ku prospěchu kubánského lidu“. Kubánská vláda nová opatření odsoudila a označila je za překážku v americko-kubánských vztazích.

V projevu v Miami na Floridě Trump uvedl, že jeho nová politika zpřísní pravidla týkající se cestování a zasílání finančních prostředků na karibský ostrovní stát. Slíbil ale, že nezruší některé diplomatické a obchodní vazby a neodstěhuje americké velvyslanectví v Havaně.

Komerční lety mezi USA a Kubou budou pokračovat a Američané si dál budou moci vozit domů kubánské zboží.

Pokud se Trump rozhodne redukovat naše příjmy prostřednictvím turistiky, vznikne chaos, protože my z toho žijeme, hlavně z Američanů.
Yuri Barroso
majitel baru v centru Havany

Kubánská vláda ale nová opatření odsoudila. V prohlášení přečteném ve večerních zprávách uvedla, že Trumpova řeč byla nabitá nepřátelskou rétorikou, která připomíná časy otevřené konfrontace.

Události: Trump zrušil Obamovu dohodu s Kubou (zdroj: ČT24)

Kuba: Trump se uchyluje k donucovacím metodám

Poslední dva roky podle Kuby ukázaly, že obě země mohou spolupracovat a civilizovaně žít vedle sebe. Trump se ale uchyluje k donucovacím metodám minulosti, které ubližují kubánskému lidu a brání ekonomickému rozvoji. Neoslabí však revoluci. 

Od začátku roku do konce května navštívilo Kubu přes 280 tisíc Američanů. To je podle tamních úřadů víc než za celý loňský rok. A to i přesto, že na karibský ostrov nemohou cestovat jako turisté. Umožňuje jim to ale Obamův dekret, pokud zemi chtějí navštívit z náboženských, kulturních a řady jiných důvodů.

„Kuba není závislá na amerických turistech, ale samozřejmě je to důležitý segment,“ uvedl iberoamerikanista Josef Opatrný.

Podle Bílého domu změna přístupu k Havaně povzbudí americký obchod se svobodnými kubánskými podniky. V doplňujícím dokumentu Trumpův úřad upozornil, že hlavní překážkou pro kubánskou prosperitu a hospodářskou svobodu je kontrola, kterou má tamní armáda nad ekonomikou.

Bílý dům vyzval k obnovení sankcí

Bílý dům také vyzval mezinárodní společenství, aby podpořilo obnovení sankcí proti Kubě s tím, že budoucí zlepšování vztahů s Havanou závisí na tom, zda ostrovní země přijme „konkrétní“ politické a ekonomické reformy.

Trump v Miami odsoudil „brutální“ charakter vládnoucího režimu na Kubě v projevu, v němž odsoudil dohodu dosaženou Obamou jako dokument, který „nepomůže kubánskému lidu a obohacuje režim“.

„Teď, když jsem prezidentem, bude Amerika odhalovat zločiny Castrova režimu,“ řekl Trump a odsoudil utrpení Kubánců trvající „téměř šest desetiletí“. „Víme, co se děje, a pamatujeme si, co se stalo,“ dodal.

Trump výrazný obrat v kubánském uvolnění sliboval již ve své loňské volební kampani, po nástupu do úřadu se však na toto téma příliš nevyjadřoval. Očekává se, že jeho opatření najdou příznivou odezvu mezi kubánskou exilovou komunitou na Floridě, která ve volbách Trumpovi pomohla k zisku tohoto klíčového státu.