„To je prostě Hirošima.“ Většina města Petrinja, zasaženého zemětřesením, se musí zbourat

Město Petrinja, které nejvíce zasáhlo úterní zemětřesení v Chorvatsku, bude nutné z devadesáti procent zbourat. Podle chorvatského deníku Večernji list to řekl starosta Darinko Dumbovic. Silné zemětřesení, které si vyžádalo sedm lidských životů a značné materiální škody, zničilo prakticky celé centrum a řadu budov v celém městě nebude možné kvůli vážným škodám už využívat.

Ve městě s udávanou rozlohou kolem 42 kilometrů čtverečních žije přes 24 tisíc lidí, což je přibližně jako počet obyvatel Litoměřic.

„Dnes je Petrinja městem, které téměř celé spadne. Až do včerejška byla šance, že se zbourá (jen) ze šedesáti sedmdesáti procent, dnes jsem ale dospěl k poznání a pravdě - zničeno bude 90 procent města. To je prostě Hirošima, která přinesla smutek a neštěstí pro každého,“ uvedl starosta.

Země se pořád chvěje

První zemětřesení s intenzitou 5,1 stupně zasáhlo Chorvatsko v pondělí. O den později udeřil v regionu Banovina (Banije) jihovýchodně od Záhřebu ještě ničivější otřes o síle 6,4 stupně. Nejvíce jsou  kromě Petrinji zasažena také města Sisak a Glina a okolní obce.

Oblast Petrinje, kde se nacházelo epicentrum zemětřesení, se přitom stále chvěje. Podle katedry geofyziky Přírodovědecké a matematické fakulty v Záhřebu tam bylo od pondělí 28. prosince zaznamenáno 374 následných otřesů, přičemž v pátek a do sobotního odpoledne 109.