Syrský režim otevírá Červenému kříži věznice

Damašek - Syrské vládní jednotky pokračují v zátahu na odpůrce režimu prezidenta Bašára Asada. Vojáci dnes zaútočili na několik vesnic poblíž syrsko-libanonských hranic a na uprchlíky, kteří se snažili překročit hranice s Tureckem. Syrský režim také otevřel poprvé od začátku protivládních protestů své věznice zástupcům Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK). V zemi byly pozatýkány tisíce demonstrujících aktivistů a civilistů, Červený kříž má ale zatím přístup jen ke zlomku z nich.

Červenému kříži se podařilo také navštívit s potravinami a léky města Homs, Hamá, Idlíb, Lakatíja a Džisr aš-Šughúr.

Razie armády se dnes uskutečnily v provincii Idlib a v hlavní baště opozice Hamá. Bojuje se také poblíž vojenského letiště na předměstí Damašku, kde údajně dezertovalo několik armádních jednotek. Podle opozice armáda zahájila ofenzivu v Hamá a také ve městě Homs ve střední části země, kde vojáci zabili nejméně dva lidi. Mluvčí koordinačního výboru syrské opozice sdělil, že do Hamá ráno vjela asi třicítka vojenských vozidel, včetně obrněných, a ve městě byla slyšet intenzivní střelba.

V Hamá vojáci dál pátrají po Adnanovi Bakkúrovi, vrchním státním zástupci stejnojmenné provincie, který minulý týden ve videonahrávce obvinil syrské bezpečnostní síly z nezákonného zabití stovek protivládních demonstrantů. Konkrétně zmínil například to, že podle jeho informací bylo koncem července ve věznici v Hamá bez řádného procesu povražděno 72 odpůrců režimu. Bakkúr na protest proti postupu vlády a armády rezignoval a od té doby se neobjevil na veřejnosti. Státní úřady videonahrávku zpochybňují a tvrdí, že Bakkúr byl unesen teroristy.

Protesty proti Asadovi vypukly v polovině března. Podle OSN při nich zahynulo asi 2 200 lidí a ani přes tvrdé zásahy bezpečnostních oddílů neslábnou.

Červenému kříži se otevřela první syrská věznice (zdroj: ČT24)