Střelba mezi Gazou a Izraelem sílí. Umírají další lidé

4 minuty
Události: Násilnosti v Gaze
Zdroj: ČT24

Rakety vypálené z palestinské Gazy zabily už tři izraelské civilisty, píše web deníku Haaretz. Při izraelském protiútoku zemřeli dva palestinští ozbrojenci, informovala agentura Reuters s odvoláním na palestinskou organizaci Islámský džihád. Od pátku přišlo podle palestinských médií při konfliktu celkem o život jedenáct Palestinců, z nichž šest byli členové organizací Hamas a Islámský džihád. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nařídil armádě pokračovat v útocích.

Izraelská média uvedla, že z Gazy bylo od soboty na Izrael vypáleno na šest set raket. Mnohé zneškodnila protivzdušná obrana. Jedna však v noci na neděli zasáhla obytný dům v Aškelonu a střepina zabila osmapadesátiletého Izraelce.

Další dva Izraelci zemřeli při raketovém útoku, při němž byla rovněž v Aškelonu zasažena továrna a obětem se nepodařilo dostat se včas do krytu. Třetí člověk byl při tomto útoku těžce zraněn. 

Hamas, který v pásmu vládne, oznámil, že se rozhodl vystupňovat útoky kvůli tomu, že izraelská vláda otálí s plněním dohod uzavřených mezi oběma stranami.

Izraelec v domě zasaženém raketou
Zdroj: Reuters/Amir Cohen

Při protiútocích po raketové palbě se izraelská armáda zaměřila na cíle spojené s palestinskými radikály. Zasaženy byly rampy k odpalování raket, výrobny střel a jeden tunel pod hranicí. Podle listu Haaretz izraelští vojáci v Pásmu Gazy identifikovali 430 míst, odkud Palestinci rakety odpalují.

Mezi mrtvými na palestinské straně je žena a její čtrnáctiměsíční dcera. Izrael ráno uvedl, že civilistku a její dítě nezabily izraelské zbraně, nýbrž palestinská raketa, která spadla předčasně ještě na území pásma.

Palestinské úřady informovaly také o desítkích raněných Palestinců. Útoky z Gazy od soboty zranily podle zdrojů univerzitní nemocnice v Aškelonu 112 Izraelců.

Palestinec u rozbombardovaného domu
Zdroj: Suhaib Salem/Reuters

Příprava na delší boje

Premiér Netanjahu nařídil armádě pokračovat v útocích na cíle v Gaze. Izraelská armáda poslala na hranici Pásma Gazy další brigádu a podle svého mluvčího se připravuje na několikadenní boj.

„Dnes (v neděli) ráno jsem nařídil armádě pokračovat v masivních útocích na teroristy v Pásmu Gazy. Přikázal jsem také posílit jednotky v blízkosti Pásma Gazy tanky a oddíly dělostřelectva a pěchoty,“ oznámil Netanjahu.

Násilí vypuklo v pátek

Města a vesnice na jihu Izraele včetně Rišon Lecionu, který leží zhruba osm kilometrů od Tel Avivu, otevřela pro civilisty kryty.

V sobotu bylo z Gazy na Izrael vypáleno na dvě stě raket, na což izraelská armáda reagovala střelbou z letadel a tanků na pozice organizací Hamas a Islámský džihád. Po zhruba tříhodinové noční přestávce následovala v neděli další palba více než dvou set nových raket.

Evropská unie v sobotu vyzvala k okamžitému zastavení ostřelování Izraele. Spojené státy raketové útoky odsoudily a podpořily právo židovského státu na sebeobranu. Írán odsoudil „brutální“ útok Izraele na Pásmo Gazy a obvinil Spojené státy z bezmezné podpory židovského státu.

Násilnosti začaly v pátek při pravidelných protiizraelských protestech u hranice. Při nich byli zraněni dva izraelští vojáci a o život přišli čtyři Palestinci.

V Gaze žijí asi dva miliony Palestinců. Hospodářství pásma trpí letitou blokádou ze strany Izraele a Egypta a nedávnými omezeními dodávek zahraniční pomoci. Nezaměstnanost podle Světové banky dosahuje 52 procent a většinu obyvatel sužuje chudoba.

Izrael odůvodňuje blokádu nutností zamezit dodávkám zbraní pro Hamas. Z Gazy totiž často vylétávají rakety na židovský stát.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Některá evropská letiště kvůli ledovce přerušila provoz

Vídeňské letiště Schwechat a Štefánikovo letiště v Bratislavě kvůli namrzajícímu dešti přerušila provoz. Přistávací a odletové dráhy pokryla ledovka. Dočasně zavřené je kvůli počasí také letiště v Budapešti. Pozemní dopravu led komplikuje kromě Slovenska a Rakouska také na východě Německa. Řada železničních spojů je zrušena, další nabírají výrazné zpoždění.
10:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ruský útok na Charkov má oběti

Nejméně čtyři lidé přišli o život a šest utrpělo zranění při ruském nočním útoku na předměstí Charkova, uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Dříve informoval o dvou mrtvých a pěti raněných v druhém největším ukrajinském městě, ležícím na východě země. Moskva pak tvrdí, že Ukrajinci udeřili na přístavní město Taganrog u Azovského moře.
08:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Tchaj-wan není Venezuela.“ Čína se řídí vlastní logikou, míní experti

Vojenský zásah Spojených států ve Venezuele by podle některých komentátorů mohl posloužit jako vzor pro Čínu usilující o kontrolu nad Tchaj-wanem. Řada expertů si ale myslí, že Peking bude dál postupovat obezřetně, protože se řídí vlastní vnitřní logikou, jež bere v potaz ekonomické důsledky i složitost invaze. Čína si navíc uvědomuje, že její armáda by na obrannou koalici vedenou USA ještě nemusela stačit.
před 4 hhodinami

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
00:12Aktualizovánopřed 6 hhodinami

USA odsoudily ruské použití rakety Orešnik proti Ukrajině

Spojené státy v pondělí před Radou bezpečnosti OSN odsoudily ruské použití rakety Orešnik proti Ukrajině jako nebezpečnou a nevysvětlitelnou eskalaci konfliktu. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja veškerou kritiku odmítl, uvedla AFP.
před 6 hhodinami

Teherán svolal prorežimní manifestace, internet blokuje už přes tři dny

Íránská státní televize navzdory pokračujícím protivládním protestům tvrdí, že se situace od nedělního večera uklidnila, píše server BBC. Íráncům podle něj chodí SMS, které je zvou na manifestace na podporu režimu v řadě íránských měst. Podle platformy pro monitoring internetu NetBlocks íránské úřady celostátně blokují internet už 84 hodin. Řada Íránců BBC sdělila, že mají blokované telekomunikační spojení. EU hrozí Teheránu sankcemi.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Zastrašování, řekl šéf Fedu o svém vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa mu pohrozila obviněním za loňské výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky, oznámil v neděli večer Powell. Vyšetřování označil za záminku. Trump si totiž přeje výrazně nižší úrokové sazby a Powella opakovaně kritizoval, že to nezajistil. Současný ministr financí Scott Bessent podle zdrojů serveru Axios prezidenta varoval, že vyšetřování vyvolává chaos a mohlo by mít negativní vliv na finanční trhy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Trump se ve čtvrtek sejde s lídryní venezuelské opozice Machadovou, píše Reuters

Prezident Spojených států Donald Trump se ve čtvrtek setká s venezuelskou opoziční političkou a nositelkou Nobelovy ceny za mír Maríou Corinou Machadovou, informovala v pondělí s odvoláním na představitele Bílého domu agentura Reuters. Americké speciální síly přitom 3. ledna unesly z jihoamerické země tamního autoritářského vůdce Nicoláse Madura a jeho manželku, kteří nyní před soudem v New Yorku čelí obvinění z narkoterorismu.
před 15 hhodinami
Načítání...