Strana kurdských pracujících vyhlásila s okamžitou platností příměří

Strana kurdských pracujících (PKK) vyhlásila s okamžitou platností příměří, informuje v sobotu ráno agentura AFP. Pokud nebudou napadeny, nebudou naše síly podnikat žádné ozbrojené akce, oznámila PKK, která přes čtyřicet let vedla ozbrojený boj proti tureckému režimu za práva Kurdů. Vězněný lídr PKK Abdullah Öcalan vyzval organizaci ke složení zbraní ve čtvrtek.

Öcalan ve své výzvě apeloval na to, aby jeho souputníci svolali sjezd a přijali rozhodnutí integrovat se do státu a společnosti. „Všechny skupiny musí složit zbraně a PKK se musí rozpustit,“ uvedl také.

Vedení PKK se v sobotu podle agentury AFN, která má k ozbrojené skupině blízko, k výzvě plně přihlásilo. „V rámci snahy umožnit naplnění výzvy... vyhlašujeme s okamžitou platností příměří,“ nechali se slyšet také čelní představitelé organizace, kterou Turecko, EU i USA považují za teroristickou.

PKK dále sdělila, že je připravena svolat kongres, ten podle ní ale může řídit jen Öcalan, který je od roku 1999 vězněn. Podle jeho souputníků je potřeba, aby získal svobodu, možnost žít a pracovat ve vhodných podmínkách a také mohl neomezeně komunikovat se všemi, s nimiž si přeje hovořit.

Přestože turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek označil Öcalanovu výzvu za „historickou příležitost“, v sobotu večer podle agentury AP zvolil méně přívětivá slova. Turecko podle něj bude pokračovat v bojových operacích, pokud to bude nutné. „Naše železná pěst bude vždy připravena pro případ, že ruka, kterou podáváme, bude ponechána bez stisku,“ prohlásil prezident v Istanbulu na večeři přerušující sobotní ramadánový půst.

„Oznámení PKK se dalo očekávat. Je to první krok k mírovým jednáním, možná začátek konce dekády trvajícího konfliktu. Stále ale neznáme celou řadu detailů a pokud k mírovým jednáním dojde, není nikde psáno, zda uspějí,“ upozornil z Istanbulu zpravodaj České televize Václav Černohorský. Připomněl, že Öcalan v minulosti vyzýval ke klidu zbraní opakovaně, příslušná rokování ale „doposud vždy ztroskotala“.

5 minut
Studio 6 Víkend: Zpravodaj ČT Černohorský komentuje vyhlášení příměří Stranou kurdských pracujících
Zdroj: ČT24

Dekády ozbrojeného boje

PKK vedla od roku 1984 ozbrojený boj proti tureckému režimu za práva Kurdů, kteří tvoří asi pětinu z 85 milionů obyvatel Turecka a v zemi jsou dlouhodobě diskriminováni. Původně uskupení bojovalo za nezávislý Kurdistán, posléze se ale jeho cíl změnil na autonomii. Konflikt si vyžádal na 45 tisíc obětí.

S iniciativou ukončit boje s PKK přišel loni na podzim Devlet Bahçeli, lídr nacionalistické Strany národní akce (MHP), která je klíčovým spojencem tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Bahçeli Öcalana vyzval, aby oznámil „konec terorismu PKK“ a rozpuštění této organizace, a uvedl, že vláda by pak mohla zvážit Öcalanovo propuštění z vězení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko, Ukrajina a Turecko jednají v Istanbulu

K jednacímu stolu v Istanbulu poprvé od března 2022 zasedli zástupci Ukrajiny, Ruska a Turecka. Jednání předcházely dopolední rozhovory zástupců Ukrajiny, Spojených států a Turecka. Ukrajinskou delegaci vede ministr obrany Rustem Umerov, tu ruskou poradce Kremlu Vladimir Medinskij. Ještě před ranním jednáním se vysocí představitelé napadené země setkali se západními partnery.
09:54AktualizovánoPrávě teď

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 13 mminutami

Hlas Ameriky propustí asi třetinu zaměstnanců, píší média

Americká veřejnoprávní rozhlasová stanice Hlas Ameriky (VOA), která se soudí s administrativou prezidenta Donalda Trumpa, se rozloučí se stovkami smluvních zaměstnanců, píší o tom deníky The New York Times (NYT) a The Washington Post (WP). Listy uvádějí, že propouštění se dotkne pěti až šesti set spolupracovníků stanice. Podle WP jim smlouvy končí k 30. květnu.
před 40 mminutami

Izraelské údery na severu Gazy zabily podle úřadů nejméně 69 lidí

Nejméně 69 lidí zahynulo od půlnoci při izraelských úderech na severu Pásma Gazy, píší agentury s odvoláním na tamní zdravotníky a civilní obranu. Pátrací a záchranné akce v sutinách budov pokračují a předpokládá se, že počet obětí ještě vzroste. Izrael v posledních dnech útoky výrazně zintenzivnil. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás a údaje není možné nezávisle ověřit.
11:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Thajská policie obvinila 17 lidí kvůli pádu výškové budovy při zemětřesení

V souvislosti se zřícením výškové budovy v Bangkoku během březnového zemětřesení thajská policie obvinila stavebního magnáta a dalších šestnáct lidí. Informuje o tom agentura AP. Neštěstí si vyžádalo 92 mrtvých.
před 1 hhodinou

U Ria pluje zelená skvrna, v Sao Paulu zmodral potok

U pobřeží brazilského Ria de Janeiro poblíž pláže Barra da Tijuca se ve čtvrtek objevila masivní tmavá skvrna. Úřady se domnívají, že znečištění vzniklo snížením odlivu a teplotním rozdílem mezi vodami. Jiní experti uvažují, že na vině je neuspořádaný růst měst a nedostatečná hygiena v regionu.
před 2 hhodinami

Exšéfa FBI Comeyho vyšetřují pro podezření z výzvy k atentátu na Trumpa

Americké tajné služby vyšetřují bývalého šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, informují média. Ten podle ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemové v nyní už smazaném příspěvku na sociálních sítích vyzval k atentátu na prezidenta Donalda Trumpa.
před 3 hhodinami

Sankce, které srazí Putina na kolena, jsou v nedohlednu, říká historik

Je složité si představit scénář, který by umožnil Ukrajincům vyhnat Rusy ze všech či většiny okupovaných území, míní britský historik, spisovatel a profesor na University College London Mark Galeotti. Podle něj se zároveň nebude jednat o evropské vojáky, kteří v případě příměří Ukrajinu zabezpečí. Na přednášce na Ústavu mezinárodních vztahů v Praze hovořil i o tom, že sankce proti Rusku nedokáží srazit tamní ekonomiku v rámci několika měsíců a je potřeba je obnovovat.
před 3 hhodinami
Načítání...