Sorosova budapešťská Středoevropská univerzita bude přijímat nové studenty ve Vídni

Středoevropská univerzita (CEU) v Budapešti, založená americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem, bude od září příštího roku přijímat nové studenty ve vídeňské pobočce. Podle agentury Reuters univerzita oznámila, že maďarská vláda nepotvrdila smlouvu, která by CEU umožnila další působení v Maďarsku.

„CEU byla přinucena odejít,“ sdělil v prohlášení rektor univerzity Michael Ignatieff. „Je to bezprecedentní. Instituce Spojených států byla vyhozena ze země, která je spojencem v Severoatlantické alianci. Evropská instituce byla vypuzena z členské země Evropské unie,“ dodal Ignatieff podle Reuters.

Maďarský premiér Viktor Orbán považuje Sorose za svého úhlavního nepřítele a výpady proti němu jsou jedním z jeho častých témat. Kvůli represivnímu tlaku ze strany současné maďarské vlády z Budapešti odešla už Sorosova nadace Open Society Foundation (OSF). Orbán Sorose obviňuje ze záměrného podporování masové migrace do Evropy, proti které se Orbánův kabinet důrazně staví.

„Svévolné vypuzení renomované univerzity je hrubé porušení akademické svobody. Je to temný den pro Evropu a temný den pro Maďarsko,“ kritizoval Ignatieff chování Orbánova kabinetu, jehož záměrem je přinutit Středoevropskou univerzitu k odchodu ze země.

Novela školského zákona mířila proti CEU

Maďarský parlament ovládaný Orbánovou stranou Fidesz loni schválil úpravu školského zákona, která byla očividně namířená právě proti CEU. Novela zrušila povolení k činnosti registrovaným zahraničním vysokým školám, které nevyučují ve svých domovských zemích.

Univerzita úřadům už během roku sdělila, že stanovené podmínky splnila, ale vláda s ní odmítala podepsat smlouvu, díky níž by vysoká škola mohla v Budapešti i nadále působit. Vedení CEU proto koncem října uvedlo, že pokud univerzita od maďarských úřadů nedostane do 1. prosince garance ohledně akademické svobody, bude nové studenty přijímat ve své pobočce ve Vídni.