Debata o vyslání vojáků na Ukrajinu je stále předčasná, řekl premiér Fiala

18 minut
Studio ČT24: Vyjádření premiéra Petra Fialy k výsledkům summitu o Ukrajině
Zdroj: ČT24

Vyslání vojáků na Ukrajinu po případném uzavření mírové dohody je podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stále v plánu. Pokud by se tak stalo, měli by zajišťovat moře, vzduch i zemi, uvedl po pařížském summitu tří desítek zemí podporujících Kyjev. Český premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že debata o vyslání vojáků je stále předčasná. Kdo volá po zrušení sankcí, pomáhá Rusku a stojí na straně agrese, dodal. I ostatní státníci se shodli, že se sankce nyní rušit nebudou.

Rusko nebude rozhodovat o tom, zda evropské země po případném uzavření mírové dohody vyšlou své vojáky na Ukrajinu, řekl Macron po setkání takzvané koalice ochotných. Uvedl, že na plánu iniciovaném Francií a Británií se nyní chtějí podílet také některé další státy. Evropské země by měly pomoci zajistit ukrajinskou bezpečnost na moři, ve vzduchu a na zemi. Nepůjde ale podle něj o mírové jednotky; vojáci ze „zajišťovacích sil“ by měli být rozmístěni v několika strategických oblastech. Měli by tak zajistit obranu proti případné ruské agresi. Tento bod nyní mají rozpracovat generální štáby jednotlivých států.

Prezident také hovořil o vzniku francouzsko-britského týmu, který spolu s Ukrajinci bude v Kyjevě jednat o tom, kde bude těchto vojenských kontingentů nejvíce potřeba. „Nešlo by o síly na frontových liniích nebo síly, které by nahrazovaly ukrajinskou armádu. Místo toho by šlo o jednotky z některých členských zemí, v tom nejsme zajedno, které by byly nasazené strategicky v místech předem dohodnutých s Ukrajinou,“ řekla francouzská hlava státu.

„Situaci zkomplikoval člen ukrajinské delegace, který dal jasně najevo, že by vojáci této mise mohli být napadnuti, mohli se stát terčem útoku ruských vojáků,“ řekl k tomu zpravodaj ČT v Paříži Jan Šmíd. To podle něj v podstatě potvrdil i prezident Macron. „Ta debata je poměrně obtížná. Itálie, Polsko či Španělsko uvedly, že vojáky na Ukrajinu nepošlou. Pokud tam Francie a Británie své jednotky vyšlou, tak na jejich počtu se mohou bilaterárně domlouvat s Ukrajinou. Nemusí jít tedy o společný evropský projekt,“ řekl Šmíd.

7 minut
Události: Pařížský summit o Ukrajině
Zdroj: ČT24

Není čas rušit sankce

Macron se také spolu s britským premiérem Keirem Starmerem, německým kancléřem Olafem Scholzem či dalšími státníky na summitu shodl, že zatím nenastal čas rušit sankce proti Rusku, které pokračuje v agresi proti Ukrajině.

Polský premiér Donald Tusk po summitu uvedl, že Evropa by měla najít jednotný přístup vůči Rusku i ve chvíli, kdy Maďarsko odmítá podporovat další tlak na Moskvu, což omezuje akceschopnost Evropské unie. Maďarský premiér Viktor Orbán stejně jako jeho slovenský protějšek Robert Fico se čtvrtečního jednání nezúčastnili. Oba politici kritizují protiruské sankce.

Macron již ve středu slíbil ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému další zbrojní pomoc v objemu dvou miliard eur (50 miliard korun). Součástí této pomoci budou další dodávky houfnic Caesar, střel Mistral, obrněných transportérů i dronů, které se na Ukrajině tak osvědčily. Společnost Delaire, spolupracující s ministerstvem obrany, by jich měla do konce roku poslat na Ukrajinu několik stovek.

Prezident Francie Emmanuel Macron o summitu v Paříži
Zdroj: ČT24

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se všichni lídři shodli na tom, že Moskvě navzdory současným jednáním o příměří vedeným Spojenými státy nejde o skutečný mír. Rusko požaduje zrušení části západních sankcí výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři.

Zelenskyj ocenil shodu summitu na tom, že protiruské sankce nebudou zrušeny, dokud nenastane na Ukrajině mír. Zmínil, že (ruský vůdce Vladimir) Putin se snaží vrazit klín mezi Evropu a USA. Spojené státy se summitu nezúčastnily, ale Macron před jeho konáním mluvil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a chce ho také o závěrech setkání informovat.

22 minut
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj o výsledcích summitu v Paříži
Zdroj: ČT24

Podle Zelenského Putin brzo zemře

Ukrajinský prezident (47 let) do Paříže přiletěl již ve středu večer. Novinářům řekl, že ruský vůdce Vladimir Putin (72 let) vzhledem ke svému věku „brzy zemře“ a „pak bude po všem“.

„Další věc, které se (Putin) bojí, je ztráta moci. Záleží to také na stabilitě společnosti, ale i na jeho věku – brzy zemře, to je fakt, a pak bude po všem,“ řekl Zelenskyj novinářům z France Télévisions, BBC, ARD a estonské veřejnoprávní ERR. Přitom nevysvětlil, proč se domnívá, že Putin „brzy zemře“, a novináři s ním tento výrok dále nerozebírali, informovala agentura ČTK.

Fiala: Kdo volá po zrušení sankcí, pomáhá Rusku

Premiér Fiala uvedl, že účastníci summitu se shodli na potřebě silné ukrajinské armády nyní i v budoucnu kvůli odstrašení Ruska. Počítají proto s dalšími dodávkami vojenského materiálu, ale i podporou ukrajinského obranného průmyslu či výměnou zpravodajských informací. Poslední vývoj podle premiéra ukazuje, že Ukrajina je připravená na příměří, ale Rusko chce jen využívat situaci a dobývat další území. Kdo podle Fialy nyní volá po zrušení sankcí, pomáhá Rusku a stojí na straně agrese.

Debata o vyslání vojáků na Ukrajinu je stále předčasná, řekl Fiala. „Téma je ve vzduchu, ale není na stole,“ uvedl. Všechny státy podle něj nejprve potřebují znát podrobnosti příměří, ale třeba i status jednotek, které by na Ukrajinu vysílaly. „To jsou všechno otevřené otázky, na které nemáme odpovědi,“ podotkl.

Západní spojenci Kyjeva podle zdrojů německé agentury DPA uvažují o tom, že by monitorovali případnou demilitarizovanou zónu mezi Ruskem a Ukrajinou. Toto monitorování by přitom bylo primárně ze vzduchu a s pomocí technologií, jako jsou satelity či drony.

Bříza: Tři hlavní scénáře

Vlastislav Bříza z Katedry mezinárodních vztahů Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy považuje nyní za klíčovou vojenskou pomoc Ukrajině a pak poválečné uspořádání, pokud letos dojde k příměří nebo míru. To znamená, jaké jednotky by byly umístěny na Ukrajině. 

Koalice ochotných musí být podle něj připravena na vyslání mírových jednotek na Ukrajinu. „Ale v tuto chvíli si nemyslím, že to musí být ten nejpravděpodobnější scénář.“ Stále více se ukazuje, že padl i scénář vstupu do NATO po vzoru někdejšího západního Německa, uvedl. „A to minimálně kvůli nevůli USA. Ale nepodceňujme ani ostatní členy NATO.“ Připomněl, že vstup do Aliance by musel být schválen jednomyslně. Druhý scénář je „korejský“ (od padesátých let minulého století jsou v Jižní Koreji americké jednotky, které hlídají příměří). A pak je to varianta „dikobraz", kdy plně ozbrojená Ukrajina bude sama dostatečně odstrašující silou proti případné další agresi ze strany Ruska. Tuto variantu považuje Bříza za nejpravděpodobnější.

19 minut
90′ ČT24: Summit podporovatelů Ukrajiny v Paříži
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Souostroví Tonga v Tichomoří zasáhlo silné zemětřesení, hrozí i tsunami

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba USGS předběžně stanovila na 7,1 stupně magnituda. Podle ní hrozí v přilehlých oblastech vlna tsunami.
před 13 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 17 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 21 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
29. 3. 2025Aktualizováno29. 3. 2025
Načítání...