Rusko obvinilo USA z přípravy obnovení jaderných testů

Rusko obvinilo Spojené státy z destruktivního postoje ke Smlouvě o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT) a z přípravy možného návratu k testování těchto zbraní hromadného ničení. V úterním prohlášení ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo USA a další země k ratifikaci CTBT, aby tak dokument mohl vstoupit v platnost.

CTBT přijalo Valné shromáždění OSN v září 1996, smlouva ale dosud neplatí. Rusko, Francie a Velká Británie, které jsou tři z pěti mezinárodně uznaných jaderných velmocí, dokument podepsaly a ratifikovaly. USA a Čína smlouvu sice podepsaly, ale neratifikovaly. Chybí rovněž souhlas Indie, Pákistánu, Severní Koreje, Egypta a Íránu. Izrael, o němž panuje přesvědčení, že má také jaderné zbraně, smlouvu zatím pouze podepsal.

„Nejdestruktivnější postoj v tomto ohledu zaujaly Spojené státy, které oficiálně oznámily, že nemají v úmyslu CTBT ratifikovat, a připravují si půdu pro možné obnovení jaderných zkoušek,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v komuniké k úternímu 20. výročí ratifikace smlouvy Ruskem.

„Rusko vyzývá zmíněných osm států, a především USA, aby svou pozici přehodnotily a daly zelenou“ pro vstup smlouvy v platnost, dodala ruská diplomacie.

The Washington Post: Trumpova vláda zvažovala jaderný test

List The Washington Post koncem května napsal, že vláda prezidenta Donalda Trumpa projednávala možnost provést jaderný test. Podle deníku se o tom jednalo 15. března na setkání zástupců amerických bezpečnostních služeb.

Nejmenovaný člen administrativy řekl, že „rychlý test“ by mohl být pro USA užitečný při vyjednávání s Moskvou a Pekingem. USA chtějí vyjednat třístrannou dohodu o regulaci arzenálů největších jaderných mocností.