Romero vive: Blahořečení arcibiskupa přihlíželo čtvrt milionu Salvadorců

San Salvador - V Salvadoru byl za účasti čtvrt milionu lidí blahořečen arcibiskup Óscar Romero. V roce 1980 ho nechal za občanské války zavraždit vojenský režim. Stalo se to během mše. Papež František v únoru prohlásil, že Romero zemřel kvůli své víře a může se stát mučedníkem. Blahořečení je v římskokatolické církvi mezistupněm na cestě ke svatořečení.

Romero se narodil v roce 1917 a před vstupem do církve se vyučil tesařem. Později se stal významnou postavou v boji proti takzvaným eskadrám smrti, což byly na salvadorskou vládu napojené oddíly likvidující během občanské války oponenty vojenského režimu.

Stavěl se na stranu levicových povstalců a vyzýval vládu k ukončení násilností. Zastřelen byl během mše, za vraždu nebyl nikdo potrestán. Během salvadorské občanské války v letech 1979 až 1992 zemřelo okolo 75 tisíc lidí.  

  • V roce 1990 byl zahájen Romerův beatifikační proces. O sedm let později byla jeho dokumentace předána Kongregaci pro svatořečení. Papež František začátkem února potvrdil, že Romero byl zabit z nenávisti k víře, takže může být považován za mučedníka.  

Blahořečení Romera vedl kardinál Angelo Amato vyslaný z Vatikánu papežem. „V tento den radosti pro Salvador a další latinskoamerické země děkujeme Bohu, že dal tomuto mučednickému arcibiskupovi schopnost vidět a cítit utrpení jeho lidu,“ uvedl v dopisu František.  

Blahořečení arcibiskupa Romera
Zdroj: ČT24/REUTERS/Jorge Dan Lopez

K zajištění bezpečnosti nasadili 3700 policistů a vojáků. Instalovali v ulicích města 27 obřích obrazovek, na kterých mohli lidé ceremoniál sledovat. Stovky prodejců dnes v ulicích prodávaly pamětní trička a další předměty, napsala agentura AP.      

Blahořečení arcibiskupa Romera
Zdroj: ČT24/Reuters/Jose Cabezas

Americký prezident Barack Obama označil Romera za inspiraci pro salvadorský lid a celý americký kontinent. „Byl to moudrý pastor a odvážný muž,“ prohlásil. „Nebojácně čelil zlu, které viděl, veden potřebami chudého a utlačovaného salvadorského lidu,“ dodal.

Titulní strana amerického listu The New York Times z roku 1980: