Protesty proti Putinovi rozháněli i ruští kozáci s biči, tvrdí svědci. Podle DPA byl zásah neobvykle tvrdý

Při sobotních zásazích na nepovolených demonstracích proti Vladimiru Putinovi vypomáhali ruským pořádkovým silám podle očitých svědků i kozáci, což je polovojenská dobrovolnická jednotka. Kozáci měli rozhánět demonstranty pomocí tradičních bičů. Ruský publicista Maxim Ševčenko kvůli tomu žádá o naléhavé svolání prezidentské rady pro občanskou společnost a lidská práva, jíž je členem. Oznámila to rozhlasová stanice Echo Moskvy.

Ruští policisté v sobotu pozatýkali více než 1600 lidí, kteří se zúčastnili nepovolených demonstrací proti prezidentu Vladimiru Putinovi. Při zásazích používali slzný plyn a obušky. Na místě jim podle svědků s pomocí bičů pomáhali i kozáci.

„To je nezbytné objasnit,“ řekl stanici Ševčenko s tím, že jednání Putinova poradního orgánu by se „povinně“ měli zúčastnit lidé, kteří zákroky kozáků utrpěli zranění, a volný přístup na zasedání by měla dostat média.

Agentura DPA uvedla, že policie dosud proti příznivcům opozičního předáka Alexeje Navalného, který demonstrace v téměř stovce ruských měst svolal, nikdy tak tvrdě nezasáhla. Loni v březnu bylo při mohutných protestech, které zorganizoval také on, zadrženo 1500 lidí.

V sobotu jen v Moskvě bylo podle médií zadrženo 704 lidí, včetně Navalného. V Petrohradě bylo zadrženo 229 osob, v Čeljabinsku 163. Navalnyj a jeho stoupenci chtěli Putinovi před pondělní inaugurací protestem vzkázat, že nemůže Rusku vládnout jako car.

Navalného i další demonstranty policisté po sepsání protokolu propustili

Navalného, podobně jako další zadržené demonstranty, policisté o víkendu propustili na svobodu po sepsání protokolů. Obviněn je z neuposlechnutí příkazů policie a opakovaného porušení pravidel pro pořádání veřejných akcí. Před soudem má stanout za pět dnů. „Zjevně přišel rozkaz: do inaugurace nezavírat,“ poznamenal opoziční předák. V pondělí se má totiž Putin počtvrté ujmout prezidentského úřadu. 

Ještě v sobotu soud v Čeljabinsku poslal na 25 dnů do vězení Borise Zolotarevského, který v uralském městě působí jako koordinátor Navalného přívrženců. Oznámil to server OVD-Info, monitorující činnost policie.