Případ nestojí na důkazech, ale jen na argumentech, hodnotí Foltýn obvinění Izraele z genocidy

8 minut
Bezpečnostní analytik Foltýn hovořil o rozhodnutí soudu v Haagu ohledně Izraele
Zdroj: ČT24

Mezinárodní soudní tribunál neřekl Izraeli, že má ukončit vojenskou operaci v Pásmu Gazy, a naopak nařídil Hamásu propustit rukojmí, zdůraznil v rozhovoru pro ČT24 bezpečnostní analytik Otakar Foltýn, který komentoval týden starý předběžný verdikt Haagu. Podle experta je právní postup ze strany Jihoafrické republiky založen na argumentech, nikoli na důkazech ohledně páchání genocidy proti palestinským obyvatelům Pásma Gazy.

„Jediné, co (Jihoafričané) přinesli konkrétního, byly záběry některých izraelských politiků a vojáků a řešili jejich verbální výroky. Neřekli, že mají důkaz o páchání genocidy. Když to zjednoduším, tak řekli, že by mohlo docházet k páchání genocidy, protože někteří Izraelci k tomu verbálně směřují, a tím pádem by se v kontextu konfliktu v Gaze a počtu obětí mohlo jednat o genocidu,“ uvedl k předběžnému verdiktu v ČT Foltýn.

Povinnosti plynoucí z válečného práva

Haagský tribunál zopakoval Izraeli jeho povinnosti válčící strany – včetně umožnění přístupu humanitární pomoci. „Humanitární pomoc je v případě válečného konfliktu pokrytá válečným právem. Zajímavé je na tom to, že to, co je Izraeli vyčítáno, je nejen počet civilních obětí, ale i třeba to, že vyzval civilní obyvatelstvo, aby vyklidilo některá území v Gaze. Je to dáváno jako důkaz genocidy, což je ve skutečnosti přesný opak, protože Izrael to byl povinen podle válečného práva udělat, aby civilní oběti omezil,“ upozornil Foltýn.

V Gaze obyvatelstvo nepochybně trpí, míní expert, nelze ale podle něj jednoduše říct, zda je to vinou Izraele. „Ta operace je následkem toho, co se stalo sedmého října ze strany Hamásu,“ připomněl Foltýn krvavý útok teroristů na židovský stát se stovkami civilních obětí. Izrael podle něj dlouhodobě umožňuje přísun humanitární pomoci do Gazy. „To, o čem se bavíme, je rozsah pomoci a rychlosti jejího poskytování. Soud neřekl, že by Izrael porušoval své povinnosti, pouze vyzval k tomu, aby to dělal,“ vysvětluje odborník.

Jasný povel pro teroristy

Haag také před týdnem přikázal Hamásu a dalším teroristickým organizacím okamžitě propustit 132 rukojmí. Podle Foltýna jde o důležitý bod, který je často opomíjen zejména ze strany podporovatelů Hamásu.

„Tribunál ve skutečnosti vůči Izraeli vynesl velmi málo konkrétních věcí. Řekl mu, že jsou povinni zaručit, aby nikdo nevyzýval ke genocidě, aby neexistovala žádná tolerance ke genocidě, a zopakoval skutečnosti z válečného práva, které Izrael zná. Naopak vůči Hamásu velmi jasně řekl, že jsou povinni propustit rukojmí – samotné braní rukojmí je válečným zločinem,“ konstatoval expert.

Kritické ohlasy, zejména u palestinské strany, vyvolal před pár dny zásah Izraele v nemocnici v Džanínu, při němž zemřeli tři teroristé. Podle Foltýna je situace na Západním břehu složitější. 

„Pod přímou kontrolou Izraele je pásmo C, pod vojenskou kontrolou je pásmo B a pásmo A s většími městy je pod přímou palestinskou kontrolou. Samozřejmě Izrael i tady občas dělá policejní operace, při kterých zadržuje teroristy. Někteří to mohou znát z velmi populárního seriálu Fauda. A tyto operace jsou spíše policejní než vojenské, velmi často je ale provázejí vojenské jednotky, což je běžné ale i v jiných zemích. V této chvíli ale není nic proti ničemu, aby tyto operace byly podrobeny mezinárodní justiční kontrole, a nepochybně v tomto ohledu se nějaké žaloby očekávat dají, ale jsem přesvědčen, že tato operace bude vyhodnocena jako policejní,“ soudí expert.

V souvislosti s válkou v Gaze začal na Izrael útočit libanonský Hizballáh. Ostřelování vyhnalo z domovů na 80 tisíc civilistů na severu židovského státu. „To, co dělá hnutí Hizballáh, je masivní ostřelování nerozlišujícím způsobem, to znamená způsob, kterým to dělá, zejména nepřesné rakety, které používají, prakticky vylučují rozlišování mezi civilisty a vojáky. Z tohoto pohledu je stát Libanon, tedy libanonské ozbrojené síly povinny zabránit Hizballáhu, aby to dělal. Pokud toho nejsou schopny, což bohužel nejsou, tak Izrael má právo na sebeobranu a může odpalovací místa ničit,“ hodnotí Foltýn.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 14 mminutami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 10 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 10 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 10 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 16 hhodinami
Načítání...