Před 25 lety vyhlásilo Slovensko svrchovanost a prezident Havel abdikoval

Nahrávám video
Události: Čtvrtstoletí od vyhlášení slovenské svrchovanosti
Zdroj: ČT24

Přesně před pětadvaceti lety vyhlásila Slovenská národní rada deklaraci o svrchovanosti. Znamenala první krok k rozdělení společného státu, které přišlo o půl roku později. Ještě 17. července 1992 ohlásil demisi prezident Václav Havel. Na Slovensku si výročí připomínají jako památný den.

Byl to začátek konce společného státu. „My, demokraticky zvolená Slovenská národní rada, slavnostně vyhlašujeme, že tisícileté úsilí slovenského národa o svébytnost se naplnilo,“ prohlásil 17. července 1992 tehdejší předseda Slovenské národní rady Ivan Gašparovič. 

Poslanci přijali deklaraci o svrchovanosti velkou většinou. K menšinového táboru sněmovny, který hlasoval proti deklaraci, patřili například někdejší disident Ján Čarnogurský či pozdější slovenský premiér Mikuláš Dzurinda jako poslanci za křesťanské demokraty.

Pro byli kromě národovců i někteří levicoví poslanci a hlavně Mečiarovo Hnutí za demokratické Slovensko, která ve volbách o měsíc a půl dřív získalo skoro polovinu mandátů. „Slováci se deklarovali jako národ svobodný, jako národ kulturní, svrchovaný a rovný,“ prohlásil tehdy slovenský premiér Vladimír Mečiar.

Vedle Mečiarova podpisu nese deklarace i ten tehdejšího předsedy národní rady a pozdějšího prezidenta Ivana Gašparoviče, který v té době v HZDS působil. Vystoupil z něj o deset let později.

Gašparovič je dodnes přesvědčený, že Slováci neměli na výběr, protože jejich návrh konfederace Češi na jednáních odmítli. „To poslední skončilo v takovém jednom výroku, že když ne federace, tak samostatné státy,“ říká dnes bývalý slovenský prezident.

Havel: Nechci být dosluhujícím úředníkem

České politiky přesto vyhlášení svrchovanosti překvapilo. To, že je rozdělení země na spadnutí, naznačil i prezident Václav Havel, když ve stejný den oznámil demisi. „Tak jako se nechci stát brzdou historického vývoje, nechci být ovšem ani pouhým dosluhujícím úředníkem,“ prohlásil tehdy Havel. 

A na Slovensku tentýž večer vzplály vatry svrchovanosti. Zvyk, který se na oslavu památného dne dodržuje dodneška. „Byl to první výrazný krok ke vzniku Slovenské republiky. Nenechte se hanit těmi, kteří říkají, že nějaká pálení vater jsou pohanské činy,“ řekl v souvislosti s výročím slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD).

Vladimir Mečiar při oslavách osmého výročí deklarace u Banské Štiavnice
Zdroj: René Miko/ČTK

Slovenští politici často zdůrazňují, že k rozdělení došlo mírovou cestou, navzdory obavám, které budilo násilí při rozpadu Jugoslávie nebo Sovětského svazu ve stejné době. Mluví taky o úspěšné cestě, kterou samostatné Slovensko za čtvrtstoletí urazilo.

„Slovensko dokázalo po roce 1993 svou životaschopnost, udělalo rozhodnutí a kroky, které v jiných zemích trvaly staletí, a nepochybně patří za jeden stůl s těmi nejvyspělejšími,“ domnívá se premiér Fico.

Po vyhlášení deklarace, jejíž originál dnes slavnostně vystavili v parlamentu, Československu zbývalo už jen půl roku života. Hlavní linie rozluky narýsovali premiéři Klaus a Mečiar na schůzce v brněnské vile Tugendhat, ústavní zákon o rozdělení přijalo federální shromáždění 25. listopadu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajina a Rusko hlásí tisíce případů porušení klidu zbraní

Rusové porušili velikonoční příměří ve 2299 případech, Ukrajinci v 1971, obvinily se vzájemně ukrajinská armáda a ruské ministerstvo obrany. Ukrajinští vojáci zveřejnili i video zobrazující zabití jejich spolubojovníků, kteří měli evakuovat zraněné obránce. Kyjev podle Moskvy udeřil na Bělgorodskou a Kurskou oblast.
09:13Aktualizovánopřed 21 mminutami

Maďaři si volí parlament. Zájem je podle médií rekordní

O svém nadcházejícím vítězství v maďarských parlamentních volbách v neděli ve volebních místnostech shodně hovořili premiér Viktor Orbán i opoziční lídr Péter Magyar. Zájem o volby je rekordní, do konce dne by účast mohla překonat historické maximum, napsal server Index.hu. Magyar se podle agentury Reuters vyslovil pro posílení spolupráce s Polskem a Českem a uvedl, že chce velmi silnou spolupráci v rámci visegrádské čtyřky (V4), zahrnující také Slovensko.
06:00Aktualizovánopřed 23 mminutami

Rozhovory mezi Íránem a USA skončily bez dohody, oznámil Vance

Mírové rozhovory s Íránem v Islámábádu skončily po 21 hodinách bez dohody. Oznámil to americký viceprezident JD Vance. Íránu předložil „konečnou a nejlepší možnou nabídku“. Podle Vance se nepodařilo Teherán přimět k závazku, že nebude vyvíjet jaderné zbraně. Některé západní země včetně Velké Británie a Austrálie vyjádřily zklamání. Pákistán vyzval k dodržování příměří.
04:03Aktualizovánopřed 30 mminutami

Izrael zničil „připravený“ raketomet v Libanonu

Izraelská armáda tvrdí, že zasáhla raketomet na jihu Libanonu, který byl připravený k odpalu směrem na židovský stát. Uvedla to stanice BBC. Nejnovější údery židovského státu si podle al-Džazíry vyžádaly mrtvé, teroristické hnutí Hizballáh poslalo drony na sever Izraele. Stále není jasné, zda se dočasné příměří mezi USA a Íránem vztahuje i na Libanon. Sobotní jednání v Pákistánu navíc selhala.
08:29Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoFalešná videa v maďarské kampani bavila i děsila

V Maďarsku se před volbami šířila videa vytvořená umělou inteligencí. Falešné nahrávky mají pobavit, dojmout, znejistit i vyvolat obavy. Fidesz premiéra Viktora Orbána straší Bruselem či Ukrajinou, opozice vytáhla třeba nízké důchody. Dlouho bylo tématem i možné kompromitující video na lídra opoziční Tiszy Pétera Magyara. Z TikToku zmizely v poslední době desítky falešných účtů politiků – včetně videí, které zhlédly tisíce lidí.
před 5 hhodinami

Nejméně 30 mrtvých si vyžádala tlačenice v haitské pevnosti Citadelle Laferrière

Nejméně 30 lidí zemřelo při sobotní tlačenici v historické pevnosti Citadelle Laferrière na severu Haiti. Podle agentury AP to oznámily místní úřady, které upozornily, že počet obětí by se ještě mohl zvýšit. Podle AP patří památka z počátku 19. století, kdy karibská země získala nezávislost na Francii, mezi nejoblíbenější turistické atrakce na Haiti.
05:04Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Jednání Američanů s Íránci má i přes „neshody“ pokračovat, tvrdí Teherán

V Islámábádu skončilo další kolo mírových rozhovorů mezi Íránem, USA a Pákistánem. Agentura AP s odkazem na Bílý dům píše, že američtí zástupci s íránskými protějšky jednají „tváří v tvář“. Podle íránské agentury Tasním panují v jednáních neshody zejména ohledně Hormuzského průlivu. Americký viceprezident JD Vance i delegace z Teheránu předtím hovořili s pákistánským premiérem Šahbázem Šarífem. Nejmenovaný americký činitel podle agentury Reuters popřel dřívější zprávy médií, že USA uvolnily některá íránská zmrazená aktiva.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Íránské revoluční gardy hrozí reakcí na vojenská plavidla v Hormuzu

Íránské revoluční gardy varovaly, že jakýkoli pokus vojenských plavidel proplout Hormuzským průlivem by se „setkal se silnou odpovědí". V noci na neděli to napsala agentura Reuters. Ozbrojené síly USA v sobotu oznámily, že Hormuzským průlivem propluly dva torpédoborce amerického námořnictva. Před dalšími kroky směrem ke zbrojení Íránu naopak varoval prezident USA Donald Trump, Čína se dle něj nemá pokoušet o zbrojní dodávky Teheránu.
před 11 hhodinami
Načítání...