Politico: Trump odvolá podporu jaderné smlouvě s Íránem, sankce ale neobnoví

Tým bezpečnostních poradců Bílého domu doporučil prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby odvolal podporu jaderné smlouvě s Íránem, ale zároveň neobnovil sankce, které dohoda blokuje. S odvoláním na činitele Bílého domu to napsal americký zpravodajský server Politico. Nový plán má Kongresu a evropským spojencům USA umožnit zesílení nátlaku na Teherán, aniž by jaderná dohoda padla.

O vztahu Spojených států k jaderné smlouvě, která má znemožnit Íránu rozvíjet vojenský jaderný program, rozhoduje americký prezident každých 90 dnů, kdy Kongres informuje o tom, zda Teherán dohodu dodržuje a zda není v rozporu se zájmy USA. Fakticky tak prodlužuje její platnost, což už se stalo v dubnu a v červenci. Další vyjádření se podle serveru Politico očekává příští týden.

Trump jadernou smlouvu tvrdě kritizuje a nejspíš její podporu příští týden odvolá, píše Politico. Kongres pak bude mít 60 dnů na to, aby sankce blokované smlouvou znovu obnovil. Bílý dům ale bude poslance přesvědčovat, aby sankce nezaváděli, a ponechali tak smlouvu de facto v platnosti. Místo toho chtějí USA zesilovat na Írán nátlak. 

  • Írán se zavázal k tomu, že o dvě třetiny sníží počet svých centrifug na obohacování uranu, a to během deseti let.
  • Samotné zásoby nízko obohaceného uranu se sníží na 300 kilogramů.
  • Inspekce OSN bude mít přístup k pravidelným kontrolám zařízení.
  • Poté, co inspektoři potvrdili dodržování dohod, byly zrušeny sankce OSN, USA a Evropské unie.
  • Více podrobností o dohodě.

Tillerson měl být pro zachování smlouvy

Jeho terčem se mají stát Íránem podporované milice a teroristické skupiny, včetně libanonského radikálního hnutí Hizballáh. Postižena má být i finanční podpora, kterou tyto skupiny využívají. Zvláštní pozornost chce Washington věnovat íránským revolučním gardám, které USA poprvé zařadí mezi teroristické organizace. Zatím na tento seznam patří jen elitní milice revolučních gard Kuds.

Nový plán postupu vůči Teheránu dal dohromady tým poradců vedený hlavní bezpečnostním poradcem Herbertem McMasterem. S plánem, na němž poradci pracovali dlouhé měsíce, nakonec po váhání souhlasil i ministr zahraničí Rex Tillerson, který chtěl původně jadernou smlouvu s Íránem zachovat a její platnost prodloužit, uvádí Politico.