Policie opět použila slzný plyn, Obama varoval před použitím síly

Ferguson – Pod těžkou palbou se údajně ocitli policisté v americkém Fergusonu. Proti demonstrantům nasadili slzný plyn a ohlušující granáty. Během nových protestů zatkli 31 lidí. Lidé už týden protestují kvůli smrti černošského mladíka, kterého zastřelil bělošský policista. Nepokoje pokračují i přesto, že předměstí St. Louis hlídá národní garda. Prezident Barack Obama varoval policii před přehnaným použitím síly a místní obyvatele vyzval k uklidnění emocí. Na místo vyslal ministra spravedlnosti.

Místní obyvatelé se v pondělí večer opět shromáždili v ulicích tohoto předměstí St. Louis, aby se domáhali spravedlivého vyšetření zastřelení neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna bělošským policistou Darrenem Wilsonem. Podle velitele místní policie Rona Johnsona se policisté dostali do palby z řad demonstrujících. „Policisté nevystřelili jedinou kulku, ačkoli čelili silnému útoku,“ sdělil Johnson na tiskové konferenci. Policie prý zabavila dvě střelné zbraně a zatkla 31 lidí, mezi nimiž byli podle stanice BBC lidé z až tak vzdálených míst jako Kalifornie nebo New York. Johnson vyzýval lidi, aby protestovali za dne, protože nočních demonstrací využívají „kriminální živly skrývající se v davu s cílem vyvolat chaos“. 

Situace ve Fergusonu očima zpravodaje ČT Martina Řezníčka

„Po většinu dne i noci je situace ve Fergusonu klidná. Na hlavní třídě je klid, jsou tam desítky lidí, kteří pochodují, dávají najevo svou frustraci a rozhořčení z postupu bělošské policie v posledních letech, ne jen v návaznosti na poslední události. Najednou ale jedinci vyhrotí situaci tím, že hodí kameny nebo lahve. V tu chvíli je obklíčí desítky policistů, kteří použijí slzný plyn, a situace se vymkne kontrole. Včera to trvalo dvě hodiny. Národní garda podle všeho nebude do demonstrací zasahovat, nýbrž jen hlídat policejní velitelské stanoviště.“

Proti davu, který už nebyl tak početný jako v minulých dnech, stáli pořádkoví policisté a nasazeno bylo také jedno obrněné vozidlo a vrtulník. Národní gardisté, kteří měli místním policistům pomáhat, si udrželi odstup. Skupina lidí začala vrhat na policejní kordon předměty, které někteří svědci CNN označili za lahve s vodou. Policisté poté použili kouřové granáty a slzotvorný plyn a vyzvali demonstranty k opuštění ulice.

Šéf Bílého domu včera znovu vyzval místní obyvatele k uklidnění emocí a k tomu, aby se raději snažili o „zahojení (ran) spíše než další vzájemné zraňování“. Prezident varoval policii před přehnaným použitím síly a prohlásil, že velká většina lidí protestuje pokojně. „Rabování, nošení zbraní či dokonce útoky na policisty způsobují pouze další zvyšování napětí a šíření chaosu,“ vzkázal lidem používajícím protesty k nezákonným akcím.

Barack Obama, prezident USA

„Je zřejmé, že většina protestujících nejsou násilníci. Těch, kteří nosí na demonstrace zbraně, a pak je neváhají použít proti policistům je minimum. Tito lidé se jen snaží eskalovat už tak napjatou a chaotickou situaci. Chci všechny požádat, aby tyto provokace ignorovali.“

Obama zároveň oznámil, že do Fergusonu vysílá ministra spravedlnosti Erika Holdera, aby dohlédl na spravedlivé vyšetření incidentu. Na předměstí St. Louis dorazí ve středu. Podle amerických médií smrt Browna přijelo do Fergusonu vyšetřovat asi padesát federálních agentů FBI.

Rodiče zastřeleného mladíka žádají další pitvu

Pitva prokázala, že byl mladík zastřelen šesti ranami, z nichž dvě ho zasáhly do hlavy. Rodiče si ale vyžádali další pitvu, která má určit, v jaké pozici vůči policistovi se v době střelby nacházel. Policista Wilson, který je na nařízené placené dovolené a Brownovi rodiče požadují jeho zadržení, se zatím médiím k incidentu nevyjádřil.

K situaci se vyjádřil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, jenž vyzval missourské úřady, aby zajistily ochranu práva na poklidné shromáždění a svobody projevu. Podle mluvčího OSN šéf
světové organizace apeloval na americké bezpečnostní složky, aby „se řídily americkými a mezinárodními standardy při zacházení s demonstranty“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský útok na Kyjev zabil nejméně devět lidi a 27 dalších zranil, uvádí úřady

Ruský útok balistickými střelami na Kyjev v noci na sobotu zabil nejméně devět lidí a dalších 27 zranil, oznámily podle agentury AFP ukrajinské záchranné složky. V ukrajinské metropoli byly slyšet silné exploze. Rusko v posledních týdnech zesílilo útoky balistickými raketami, proti nimž jsou účinné pouze některé systémy protivzdušné obrany, včetně amerických systémů Patriot.
02:44Aktualizovánopřed 1 hhodinou

FIFA ustoupila od prodeje podílu z MS soukromým investorům, oznámil Infantino

Prezident mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino v noci na sobotu uvedl, že světová fotbalová federace upustila od plánů na prodej podílu na mistrovství světa soukromým investorům poté, co se setkala s rozsáhlou vlnou kritiky. Informovala o tom agentura Reuters.
před 5 hhodinami

USA a Izrael chystají tvrdý úder na Írán, uvádí americké zdroje

Spojené státy a Izrael plánují jednu z dosud nejtvrdších bombardovacích kampaní proti Íránu. Cílem má být íránská energetická infrastruktura, jak podle zpravodajského webu CBS News uvedlo několik amerických zdrojů. Informaci také v noci na sobotu potvrdil server CNN s odvoláním na dva americké představitele obeznámené s těmito plány. Údery by se mohly odehrát v průběhu celého víkendu.
před 6 hhodinami

Do Maroka se vrátili téměř všichni migranti z Ceuty, tvrdí španělská vláda

Téměř všichni z padesáti tisíc migrantů, kteří se ve čtvrtek dostali z Maroka do španělského autonomního města Ceuta na severoafrickém pobřeží, se v pátek vrátili zpět, uvedlo španělské ministerstvo vnitra. Podle deníku El País je potvrzeno, že v pátek k šesté hodině večerní se do Maroka vrátilo nejméně 48 300 osob. I v pátek ale přicházel či připlavával do Ceuty menší počet běženců. Premiér Pedro Sánchez označil čtvrteční události za narušení územní celistvosti své země. Itálie na letištích a v přístavech dočasně zavedla kontroly pro mimoevropské obyvatele přicházející ze Španělska.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V Kyjevě znovu protestovali proti odvolání Fedorova

Ukrajinskou metropolí Kyjevem v pátek večer prošel protestní pochod, jehož účastníci především žádali návrat Mychajla Fedorova na post ministra obrany nebo lepší komunikaci od vedení země. Informují o tom ukrajinská média, například stanice Suspilne. Podle serveru Ukrajinska pravda se pochodu zúčastnily tisíce lidí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Babiš žádá uzavření Schengenu pro Španělsko. Nevylučoval bych ho, řekl Macinka

Schengenský prostor je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pro Španělsko třeba okamžitě uzavřít. Situaci po proniknutí desítek tisíc migrantů do španělského města Ceuty na severu Afriky považuje za skandál způsobený španělskou vládou. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) uvedl, že má situaci za velmi složitou pro celý schengenský prostor. Španělsko by z něj nevylučoval. Země je součástí Schengenu, ale pro Ceutu platí zvláštní výjimky a specifický hraniční režim.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Macinka chce prozkoumat financování Českých center

Ministerstvo zahraničí neplánuje rušit žádné z Českých center, naopak vidí potenciál k jejich rozšíření. Oznámil to šéf diplomacie Petr Macinka (Motoristé) s tím, že chce ale proměnit jejich efektivitu. Novým generálním ředitelem Českých center se od srpna stane končící velvyslanec v Egyptě Ivan Jukl. Deník N po tiskové konferenci k tématu oznámil, že ministerstvo na ni odmítlo akreditovat jeho novinářku Zdislavu Pokornou.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Střelu, která dopadla na polské území, vyrobili v Rusku, uvedla prokuratura

Objekt, který v noci na čtvrtek dopadl na polské území během ruského vzdušného útoku na Ukrajinu, byla střela s plochou dráhou letu Ch-101 vyrobená letos v Rusku. Podle polských médií to v pátek uvedl mluvčí lublinské prokuratury Marcin Kozak.
před 14 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.