Pod namířenou ruskou zbraní: Zpravodaje ČT krátce zadrželi na Krymu

Novoozerne (Krym) – Zničenou paměťovou kartou v kameře skončil incident, při němž ruští ozbrojenci na Krymu pod namířenou zbraní krátce zadrželi zpravodaje České televize Miroslava Karase a jeho kameramana. Stalo se tak ve městě Novoozerne na západním břehu poloostrova, kde je štáb ukrajinské námořní flotily obklíčen ruskými vojáky a ozbrojenci. Čeští novináři se právě chystali natáčet záběry, jak ukrajinští vojáci obklíčenou základnu opouštějí. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek incident odsoudil jako hrubé porušení novinářských svobod.

„Nebudete mi nic přikazovat, tady jste na území Ruska,“ řekl jeden ze dvou ozbrojenců Karasovi poté, co jej reportér ČT požádal, aby na něj přestal mířit zbraní. Ozbrojenci, z nichž se jeden představil jako důstojník ruské armády, zabavili štábu kameru a akreditace. Reportéry nikam neodvedli, nechali je jen čekat. Asi po 40 minutách sice všechno vrátili, paměťová karta v kameře ale byla zničená.

Jak poznamenal Karas, po počáteční zdrženlivosti, kdy se neoznačení ozbrojenci na Krymu pouze obraceli k běžícím kamerám zády, dělají nyní vše pro to, aby je nikdo nenatáčel. Argumentují tím, že novináři jsou „na ruském území“ a vojáky natáčet nesmějí, což přitom ještě před několika dny možné bylo. „Alergie“ Rusů na záznamovou techniku je podle Karase stále ostřejší – ať už jde o kamery, mobilní telefony, nebo pouze o mikrofony. Vzdálenost přitom nehraje roli – při snaze natočit zmíněný odchod ukrajinských vojáků ze základny byl štáb České televize od místa vzdálen 70 metrů.

Zaorálek k incidentu: Co se stalo, je odsouzeníhodné

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek útok na zpravodaje ČT odsoudil a ocenil všechny, kdo v podmínkách panujících na Krymu přinášejí informace z dění na poloostrově. „Podle mě se jedná o hrubé porušení novinářských svobod a je to způsob zacházení s novináři a s lidmi, který vlastně jenom potvrzuje to, co říkáme celou dobu: Že na Krymu dle mého nejsou dnes normální poměry ani pro volby, ani pro referenda a nejsou tam normální poměry ani pro práci novinářů. (…) Já bych dokázal mluvit skoro o jakémsi výjimečném stavu, který na Krymu panuje,“ prohlásil Zaorálek, podle něhož nelze Krym pokládat za místo, které dnes svobodně rozhoduje o svém osudu. „Náš chargé d'affaires v Moskvě se již spojil s panem Karasem, takže v této chvíli já mám informaci, že ten jeden případ je vyřešen,“ řekl český ministr.

Už loni v prosinci zadržela ruská policie na čtyři hodiny Karase a jeho kameramana v Krasnodarském kraji při natáčení reportáže o přípravě na Olympijské hry v Soči. Stalo se tak údajně kvůli nedovolenému překročení hranic, nicméně čeští novináři se tehdy žádného přestupku ani trestného činu nedopustili a pohybovali se v místech, kde předtím působili i jiní zahraniční reportéři.

Proruští ozbrojenci a neoznačení ruští vojáci obsadili na Krymu už několik základen ukrajinského námořnictva. Premiér proruské krymské vlády Sergej Aksjonov vyzval ukrajinské vojáky na poloostrově, aby buď složili přísahu věrnosti Krymu, anebo složili zbraně a poloostrov opustili. Ukrajina začala evakuovat vojáky a jejich příbuzné z poloostrova a žádá OSN, aby byl Krym vyhlášen za demilitarizovanou zónu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Italská stíhačka sestřelila dron nad Lotyšskem

Stíhačky mise NATO sestřelily v pátek nad ránem dron, který pronikl do lotyšského vzdušného prostoru, oznámily tamní ozbrojené síly. Aliance později zásah potvrdila. Riga kvůli incidentu vyhlásila vzdušný poplach pro několik oblastí na východě země. Finsko ve stejnou dobu omezilo leteckou a námořní dopravu ve východní části Finského zálivu. Neznámý dron se pak v pátek zřítil v zalesněné oblasti Rumunska poblíž hranic s Ukrajinou.
04:58Aktualizovánopřed 2 mminutami

USA poslaly spojencům v NATO dotazník. Ptá se na loajalitu k Trumpovi

Spojené státy chtějí vědět, zda jsou členské státy NATO loajální politice prezidenta Donalda Trumpa před tím, než učiní rozhodnutí o snížení počtu amerických vojáků v Evropě. Washington spojencům nedávno zaslal dotazník o podpoře šéfa Bílého domu. Ptá se jich, zda veřejně podporují americkou zahraniční politiku, ale i na to, jak omezily využívání svých vojenských základen armádou USA. V pátek to napsala agentura Bloomberg, která má dokument k dispozici.
před 26 mminutami

Itálie nalezla ukradené obrazy slavných umělců za miliony eur

Italská policie nalezla tři díla francouzských umělců z 19. století v odhadované hodnotě devíti milionů eur (225 milionů korun), která byla odcizena ze soukromého muzea u Parmy. Právě v tomto městě v bytě jednoho z podezřelých policisté obrazy francouzských malířů nalezli. Vloupání do muzea a sídla nadace Magnani Rocca se odehrálo letos v noci na 23. března. Vyšetřováno je v této souvislosti devět Moldavanů a Moldavanek.
14:18Aktualizovánopřed 30 mminutami

Většina požárů u chorvatského letoviska Omiš je pod kontrolou, uvedl šéf hasičů

Většina požárů v okolí chorvatského letoviska Omiš je již pod kontrolou, uvedl v pátek v podvečer šéf chorvatských hasičů Slavko Tucaković. Kvůli rozsáhlému požáru, který v oblasti vypukl ve čtvrtek večer, bylo evakuováno přes dva tisíce lidí. A to včetně asi 300 českých turistů – večer jich ale zůstávalo v evakuačních centrech už jen pět. Plameny si vyžádaly nejméně jednu oběť a desítky zraněných, informují místní média. Požár je jedním z nejhorších v dějinách Chorvatska.
11:09Aktualizovánopřed 36 mminutami

Plameny se šířily extrémně rychle, popisuje český turista v Chorvatsku

Oheň v Chorvatsku vznikl podle českého turisty Jiřího Mikešíka ve čtvrtek před půl devátou. Od silnice začal stoupat dým, který se změnil ve velmi rychle se šířící plameny, popsal muž ve vysílání ČT24. Část českých turistů pak v noci prchala před ohněm jen se základními věcmi. Zkušenosti s organizací evakuace měli různé.
13:42Aktualizovánopřed 39 mminutami

Mangione se u soudu přiznal, že zastřelil šéfa americké zdravotní pojišťovny

Luigi Mangione – podezřelý z vraždy šéfa americké zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare Briana Thompsona – v pátek u soudu v New Yorku přiznal, že tohoto muže pronásledoval s cílem ho zabít. Doznáním viny se Mangione vyhne federálnímu procesu, nadále mu však hrozí doživotní trest vězení. Jeho právnička zároveň oznámila, že požádala o zamítnutí obvinění svého klienta z vraždy ve státním procesu, píší agentury. Mangione dříve všechna obvinění ve státním i federálním případu odmítl.
18:37Aktualizovánopřed 56 mminutami

Pentagon odmítá zprávy o špatných podmínkách na lodi USS Abraham Lincoln

Jako naprosto zkreslené odmítl americký ministr obrany Pete Hegseth zprávy o podmínkách osazenstva letadlové lodi USS Abraham Lincoln. Rodiny části posádky přesto apelují na velení námořnictva i politiky, aby situaci urychleně řešili. Vystrašily je zprávy o sebevražedných pokusech mezi námořníky.
před 1 hhodinou

VideoRozsáhlé požáry se mohou opakovat každoročně, obává se Legner z hasičského sboru

Minimálně poslední čtyři roky nám ukazují, že požáry takového výkonu a rozlohy se stávají běžnou součástí našeho života, uvedl k rozsáhlému požáru u chorvatského Omiše Martin Legner z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru. Obává se, že se nás to v Evropě bude týkat každoročně a budeme se muset naučit s tím žít a bojovat proti tomu. V Interview ČT24 řekl moderátorovi Jiřímu Václavkovi, že k příčinám těchto požárů řadí hlavně klimatické podmínky, skladbu lesa a také větry, „které neskutečným způsobem urychlují frontu požáru a ovlivňuji i jeho výkon“. Na vině bývá i to, že lidé často podceňují základní pravidla typu nerozdělávat oheň poblíž lesa či nevyjíždět například čtyřkolkami na pole, protože výfuky jsou schopny zapálit sušinu. V pořadu mluvil též o tréninku pilotů ve shozu vody, roli vrtulníků či o spolupráci v Evropě. Zmínil také, jak požár v Českém Švýcarsku v roce 2022 posunul „hasičské myšlení“.
před 1 hhodinou

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.