Odvolací soud osvobodil exkancléře Kurze v kauze křivé výpovědi

Odvolací soud ve Vídni v pondělí osvobodil bývalého rakouského kancléře Sebastiana Kurze, který loni v únoru dostal osmiměsíční podmínku za křivou výpověď. Té se podle původního rozsudku dopustil, když v parlamentním vyšetřovacím výboru v roce 2020 snižoval svoji roli při jmenování dozorčí rady státní společnosti ÖBAG a také předsedy představenstva společnosti Thomase Schmida.

Někdejší lidovecký šéf rakouské vlády proti loňskému rozsudku podal odvolání. Jeho advokát tvrdil, že nyní 38letý Kurz nedostal před vyšetřovacím výborem dostatečný prostor k vyjádření a že v rozhodujících otázkách ho přerušovala opozice, a tak nemohl podat úplnou výpověď.

Odvolací soud nyní dospěl k rozhodnutí, že Kurzovu výpověď nelze považovat za křivou a že nepůsobila tak, že by byla úplná a definitivní.

Kurz podle agentury DPA v závěrečné řeči opakoval, že původní rozsudek považoval za nepochopitelný. Připustil, že se na výslech před parlamentním výborem nepřipravil dostatečně, ale řekl, že jeho cílem nikdy nebylo říct něco, co nebylo pravda.

Soud zároveň potvrdil šestiměsíční podmínku pro někdejšího šéfa Kurzova kabinetu Bernharda Bonelliho kvůli jeho roli při výběru členů dozorčí rady ÖBAG. Kurz řekl, že rozhodnutí odvolacího soudu ohledně Bonelliho velmi lituje.

Konec „zázračného dítěte“

APA připomíná, že na počátku tohoto případu byla aféra zvaná Ibizagate, kterou v roce 2019 spustila videonahrávka tajně natočená v roce 2017 na španělském ostrově Ibiza ve vile předsedy pravicově populistických svobodných (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho. Svobodní s Kurzovými lidovci tvořili v letech 2017 až 2019 vládní koalici. K vyšetření skandálu a možné korupce v době působení prvního Kurzova kabinetu zřídil parlament vyšetřovací výbor, před kterým tento politik vypovídal.

Kurz, kterého agentura AFP označuje za někdejší „zázračné dítě" evropských konzervativců, na kancléřský post rezignoval v roce 2021 v souvislosti se sérií obvinění. Jiná jeho kauza se týká podezření, že zpronevěřil státní peníze, aby platil za zmanipulované průzkumy a za pro něj příznivé zprávy v médiích.

Z politika podnikatelem

Kurz z Rakouské lidové strany odešel, opustil i politiku jako takovou a působí jako podnikatel. AFP uvádí, že je jedním ze zakladatelů společnosti Dream zabývající se kyberbezpečností.

Zakládal ji společně s někdejším šéfem izraelské NSO Group, která vyvinula kontroverzní sledovací program Pegasus.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejhorší vzduch je v Pákistánu a Bangladéši. Česko je na tom průměrně

Nejznečištěnější vzduch na světě má podle švýcarské analýzy Pákistán. Koncentrace jemných částic v ovzduší tam překročila doporučené hodnoty Světové zdravotnické organizace (WHO) až třináctkrát. Česko se umístilo přibližně v polovině žebříčku.
před 30 mminutami

Izrael zaútočil na íránskou infrastrukturu

Izraelská armáda podnikla rozsáhlou vlnu útoků na íránskou infrastrukturu v několika oblastech včetně města Isfahán, napsal deník Ha'arec. Íránská agentura IRNA tvrdí, že izraelsko-americké útoky ve středu večer zabily dva chlapce v obytné části města Kafrí v jižním okrese Šíráz. Několik států v Perském zálivu mezitím podle stanice al-Džazíra hlásilo zneškodnění dronů ve svém vzdušném prostoru.
před 1 hhodinou

Írán chce vyjednávat, tvrdí Trump

Íránský režim se podle prezidenta USA Donalda Trumpa účastní mírových rozhovorů. Šéf Bílého domu naznačil, že to však Teherán popírá z obav, že jej „zabijí jeho vlastní lidé“. V noci na čtvrtek to napsala agentura AFP, podle níž se tak Trump vyjádřil během večeře republikánů v Kongresu. Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ve středu tvrdil, že Teherán nemá v úmyslu s Washingtonem vyjednávat.
před 3 hhodinami

Britská armáda bude moci zabavovat lodě ruské stínové flotily, oznámila vláda

Britská armáda bude moci vstupovat na palubu a zabavovat lodě takzvané ruské stínové flotily, které budou proplouvat britskými vodami. V noci na čtvrtek to napsala agentura AFP s odvoláním na kabinet premiéra Keira Starmera. Londýn se tak rozhodl v době, kdy další evropské země zintenzivňují své úsilí s cílem narušit fungování stínové flotily tankerů, které Moskva používá k financování své války proti Ukrajině, poznamenala agentura Reuters.
před 5 hhodinami

Írán hrozí zničením infrastruktury zemi, která podpoří okupaci jeho ostrova

Teherán má zpravodajské informace, podle nichž se jeho nepřátelé připravují na okupaci jednoho z íránských ostrovů, a to za podpory nejmenovaného státu v regionu, prohlásil předseda íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf. V případě takovéto nepřátelské akce bude veškerá důležitá infrastruktura této země cílem nepřetržitých íránských úderů, dodal. Tamní ministr zahraničí Abbás Arakčí podle Reuters vyzval sousední země, aby se od USA distancovaly.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoPolsko staví bunkry. Musejí ho mít všechny novostavby kromě rodinných domů

Polská vláda myslí svůj dlouhodobý záměr posílit civilní obranu vážně. Podle nových nařízení musejí mít všechny novostavby – s výjimkou rodinných domů – vlastní protivzdušný bunkr. Od začátku roku jich jsou v zemi už desítky nových. Jiné se otevřely po rekonstrukci. Na zvláštní dvouletý program Varšava už loni vyčlenila v přepočtu skoro 200 miliard korun. Polsko má co dohánět. V zemi sice je 16 tisíc krytů z dob komunistického režimu, nedávné kontroly ale odhalily, že použitelná je pouze tisícovka z nich. Ta dokáže ochránit pouhá tři procenta obyvatel.
před 9 hhodinami

Ropa zlevnila v naději na jednání s Íránem

Ceny ropy se ve středu snížily díky nadějím na dohodu o ukončení války na Blízkém východě, velkou část počátečního poklesu nicméně během dne smazaly. Cena severomořské ropy Brent se tak neudržela pod psychologicky důležitou hranicí sto dolarů za barel.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Přeživší holocaustu po letech náhodně narazila na svou dozorkyni z koncentračního tábora

Román „Žena v zeleném kabátě“ popisuje nečekané setkání dvou starších žen v centru Říma, bývalá židovská vězeňkyně z Osvětimi se náhodně setká se svou dozorkyní. Skutečnou situaci, která se jí stala před pár lety, popsala maďarsko-italská autorka a pamětnice holocaustu Edith Brucková.
před 11 hhodinami
Načítání...