Ocenění Bandery bylo protiprávní, rozhodl ukrajinský soud

Doněck (Ukrajina) - Ocenění kontroverzního bojovníka za nezávislost Ukrajiny Stepana Bandery bývalým prezidentem Viktorem Juščenkem bylo protiprávní. Rozhodl o tom dnes soud ve východoukrajinském Doněcku. Informovala o tom agentura RIA Novosti. Banderu vnímá část ukrajinské veřejnosti jako zločince a vraha, polští historikové poukazují na to, že spolupracoval s nacisty a podílel se na vyvražďování židů.

Ocenění Bandery, který za druhé světové války stál v čele ukrajinských nacionalistů, jež bojovali jak proti nacistům, tak proti sovětských silám, pobouřilo Moskvu. Několik dní po Banderově vyznamenání se na oblastní soud v Doněcku obrátil tamní právník Vladimir Olencevyč. Argumentoval tím, že tento titul může dostat jen občan Ukrajiny, kterým Bandera nebyl.

Nový ukrajinský prezident Viktor Janukovyč oznámil, že před výročím konce druhé světové války, které Moskva slaví 9. května, problém s kontroverzním dekretem vyřeší.

Hrdina nebo vrah?

Bandera, který bojoval proti sovětské nadvládě v zemi až do začátku 50. let, je nejen na Ukrajině velmi citlivým tématem. V roce 1959 ho v německém Mnichově zavraždil agent sovětské tajné služby KGB. Na západní Ukrajině je považován za národního hrdinu, východ země, kde žije převážně rusky hovořící obyvatelstvo, ho vnímá jako zločince a teroristu.

Někteří historikové také poukazují na to, že Bandera a nacionalisté kolem něj původně spolupracovali s nacisty a podíleli se na vyvražďování židů. Židovské dokumentační středisko Simona Wiesenthala označilo jmenování Bandery ukrajinským národním hrdinou za výsměch obětem nacistické zvůle. Banderovi stoupenci zanechali krvavé stopy po druhé světové válce také v Československu, přes které se snažili probít na západ Evropy.

Banderovci
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Sliby starosty New Yorku Mamdaniho čelí žalobě i finančním výzvám

Zmrazení regulovaného nájemného v New Yorku čelí žalobě několika pronajímatelů, kteří obviňují starostu města Zohrana Mamdaniho, že se vměšoval do rozhodovacího procesu. Naopak ze strany takzvaných demokratických socialistů slyší Mamdani kritiku, protože dle nich nepodnikl patřičné kroky proti newyorské policii. Mladý politik se snaží naplnit i další předvolební sliby, jako jsou městem hrazené školky či vznik obchodů s levnými potravinami. Naráží ovšem na problémy s financováním i ekonomické prognózy.
před 47 mminutami

AP: Počet obětí výbuchu v pákistánském dole vzrostl na nejméně 32

Počet obětí čtvrtečního výbuchu v uhelném dole na předměstí Kvéty na jihozápadě Pákistánu vzrostl na nejméně 32. Deset horníků zůstává nadále uvězněno pod zemí, sdělil v pátek podle agentury AP důlní inspektor Ghání Balúč. Záchranné práce pokračují, nicméně podle úřadů naděje na záchranu pohřešovaných klesá. Předchozí bilance uváděla jedenáct obětí a 31 v dole uvázlých horníků.
před 1 hhodinou

Rada pro mír dosáhla dohody o odzbrojení Hamásu, oznámil Trump

Rada pro mír dosáhla dohody ohledně úplného odzbrojení teroristického hnutí Hamás a dalších palestinských skupin v Pásmu Gazy. V noci na pátek to oznámil americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Hamás dosažení dohody potvrdil, sdělili agentuře AFP dva vysoce postavení činitelé hnutí. Dohoda bude naplňována postupně, přičemž po dokončení procesu odzbrojení se z pásma stáhne izraelská armáda a odpovědnost za bezpečnost převezmou Mezinárodní stabilizační síly (ISF) spolu s nově vytvořenou palestinskou policií, dodal Trump.
01:27Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Tisíce Maročanů pronikly do španělského města Ceuta, policii tam podpoří armáda

Španělské město Ceuta, které se nachází na africkém kontinentě, ve čtvrtek po celý den čelilo nekontrolovanému příchodu tisíce lidí z Maroka. Přesný odhad počtu lidí, kteří překročili hranici po souši či moři, zatím úřady nezveřejnily. Nejméně sedm lidí se utopilo, píše agentura EFE. Ceuta se potýká s větší migrační vlnou už několik dnů. Policii, která nebyla schopná tak velkému počtu příchozích čelit, pomohou i vojáci, rozhodla ve čtvrtek večer španělská vláda.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Hokejová federace IIHF po dalším posouzení nepustí Rusko na šampionáty

Mezinárodní federace ledního hokeje potvrdila, že Rusko se dál nesmí účastnit mezinárodních soutěží. Poté, co se ruský svaz v květnu úspěšně odvolal k disciplinární komisi IIHF, Rada žádost znovu posoudila a ve čtvrtek na webu uvedla, že zákaz pro nadcházející sezonu zůstává v platnosti.
před 8 hhodinami

Zadržená stážistka v NATO pracovala pro Čínu, píše Reuters

Kanadská stážistka v NATO, kterou belgické úřady minulý pátek zadržely kvůli podezření ze špionáže, pracovala pro Čínu. Ve čtvrtek to s odvoláním na své zdroje napsala agentura Reuters. Belgická prokuratura, kanadské úřady ani orgány Severoatlantické aliance dosud neupřesnily, pro koho špionáž prováděla. Ve sdělení prokuratury se nicméně uvádí, že žena je kanadskou občankou čínského původu.
před 8 hhodinami

UEFA vyhlásila bojkot šampionátů, návrh FIFA na prodej práv investorům odmítla

Členské státy Evropské fotbalové unie (UEFA) se dohodly na bojkotu mistrovství světa a dalších soutěží, pokud mezinárodní federace FIFA prodá práva na vrcholné světové turnaje soukromým investorům. UEFA to uvedla v prohlášení na oficiálním webu, které je výsledkem dohody všech 55 národních svazů včetně Fotbalové asociace ČR (FAČR).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Silničáři chystají další kilometry dálnic, rozhodnou peníze z rozpočtu

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předložilo návrh rozpočtu na příští rok. Žádá rekordní sumu – až devadesát miliard, tedy o osm miliard více než letos. Podle ředitele podniku Radka Mátla se v částce promítá vysoká rozestavěnost po celé republice a většina peněz je tak už smluvně vázaná. Na nové stavby má jít zhruba osm miliard korun. Pro dostavbu základní dálniční sítě jde podle ŘSD o klíčové projekty.
před 10 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.