Obama po schůzce s Trumpem řekl, že chce udělat vše pro to, aby uspěl

Nahrávám video

Dosluhující americký prezident Barack Obama po schůzce s nově zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem uvedl, že chce udělat všechno pro to, aby v nové funkci uspěl. Trump prohlásil, že se těší na další budoucí setkání. Před novináři prezidenta označil za velmi dobrého chlapíka. Trumpa do Bílého domu doprovodila i manželka Melania, která se soukromě sešla s Obamovou ženou Michelle.

Setkali se dva muži, kteří jsou historickými nepřáteli. Nikdy předtím se nesetkali.
Martin Řezníček

Obama řekl, že byl velmi povzbuzen a potěšen zájmem Donalda Trumpa spolupracovat s týmem Obamy na důležitých věcech, uvedl ze Spojených států zpravodaj ČT Martin Řezníček. Prezident označil konverzaci za excelentní. 

Obama: Pokud bude úspěšný Trump, bude úspěšná i Amerika

„Moji největší prioritou pro příští dva měsíce je usnadnit pro nového prezidenta úspěšný přechod do Bílého domu,“ uvedl po schůzce Obama. Zároveň řekl, že pokud Trump jako hlava státu uspěje, bude to znamenat úspěch pro celou Ameriku.

Trump vyjádřil respekt vůči Obamovi a řekl, že se těší na další budoucí schůzky. Naznačil také, že se na Obamu obrátí i s žádostmi o radu, jak vládnout. „Vysvětlili mi některé obtížnosti, některé urgentní věci. Musím říct, že bylo dosaženo některých opravdu skvělých věcí,“ řekl Donald Trump. 

Trump: Mluvit bychom spolu mohli ještě mnohem déle

Jednání mezi Obamou a Trumpem se uskutečnilo pouze mezi čtyřma očima. Obamův mluvčí Josh Earnest následně řekl, že se mluvilo o personálním zajištění administrativy a také o tématech souvisejících s Obamovou cestou do Evropy a Peru, kam zamíří v nadcházejícím týdnu. Obama se podle Earnesta utvrdil v tom, že Trump má zájem na hladkém předání moci. Bílý dům také nevyloučil budoucí konzultace, které zmínil Trump.

Trump po schůzce uvedl, že z původně plánovaných deseti minut se jednání protáhlo na hodinu a půl a trvat by mohlo klidně ještě mnohem déle. Mluvili nejen o organizačních věcech týkajících se předání úřadu, ale i o domácí a zahraniční politice.

Během kampaně se přitom oba politici vzájemně ostře kritizovali. Trump Obamu označil za nejhoršího prezidenta, Obama Trumpa zase označoval za nekvalifikovaného pro nejvyšší úřad v zemi.

Amerika, tak jak byla nastavena zejména po druhé světové válce, jako silný spojenec a ochránce západní a potom celé Evropy, nám pomalu mizí před očima a Donald Trump je pouze výrazem těchto nálad.
Tomáš Klvaňa
komentátor a publicista

Trump: Začnu rychle pracovat na plnění předvolebních slibů

Ještě během čtvrtka se Trump sešel s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem. Po jednání prohlásil, že po lednovém převzetí úřadu chce začít rychle pracovat na plnění svých předvolebních slibů, mimo jiné těch o přistěhovalectví či zdravotní péči. Zároveň uvedl, že chce snížit daně. „Uděláme velkolepé věci,“ řekl Trump.

Dnes v Kongresu Trump řekl zcela jasně tři priority – imigrace, pracovní místa a zdravotnická reforma. Tohle jsou přesně priority Baracka Obamy před několika lety.
Martin Řezníček
Nahrávám video

Ryan, který Trumpovu kandidaturu podpořil pouze vlažně a v průběhu kampaně měl řadu kritických poznámek k některým jeho výrokům, ve středu Trumpovi poblahopřál a prohlásil, že chce s nově zvoleným prezidentem koordinovat budoucí strategii. „Měli jsme fantastickou a plodnou schůzku o tom, jak se dát do práce, vyhrnout si rukávy a pracovat pro americký lid,“ komentoval Ryan čtvrteční setkání.

Paul Ryan, Donald Trump, jeho žena Melanie a Mike Pence na balkóně Kapitolu
Zdroj: Joshua Roberts/Reuters

Vedle schůzky s Ryanem si naplánoval setkání také s šéfem republikánské většiny v Senátu Mitchem McConnellem. Po jednání Trump opět zdůraznil, že přišlo na řadu téma imigrace a posilování ochrany hranic, dále zdravotnictví a zaměstnanost.

Na obě tato jednání ho doprovodila nejen manželka Melania, ale také jeho viceprezident Mike Pence. Pence pak z Kongresu odjel do Bílého domu na jednání s dosluhujícím viceprezidentem Joem Bidenem.

  • 23:31

    Pro dnešek on-line přenos ukončujeme.

  • 23:07
    Česká televize

    Martin Řezníček: "To, co Donald Trump říkal v kampani, se bude snažit převtělit do nějakých konkrétních programů, ale zároveň ne všechno. V kampani toho řekl tolik, že vše nebude schopen splnit. To je normální. (…) Dnes v Kongresu Trump řekl zcela jasně tři priority – imigrace, pracovní místa a zdravotnická reforma. Tohle jsou přesně priority Baracka Obamy před několika lety."

  • 22:56
    Česká televize

    Profesor historie a mezinárodních vztahů Igor Lukeš: "Protesty v Americe jsou naprosto nesmyslné a nemorální, protože člověk přece nemůže protestovat proti systému, v němž jako volič participoval, jenom proto, že se mu nelíbí výsledek."

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael udeřil na jihu Libanonu, tamní úřady hlásí mrtvé a raněné

Izrael podnikl vzdušný úder na město Súr na jihu Libanonu. Podle údajů Červeného kříže a libanonských úřadů, které cituje agentura AFP, si útok vyžádal čtrnáct mrtvých a více něž dvacet raněných. Židovský stát v pondělí vyzval k evakuaci města a přilehlých oblastí.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Írán a Izrael zastavily vzájemné útoky, Trump varoval před hloupostí

Teherán oznámil, že zastavuje útoky na Izrael, ale pohrozil další reakcí, pokud bude izraelská armáda pokračovat v „agresi“ v Libanonu. Izrael v noci zasáhl mimo jiné petrochemický komplex na jihozápadě Íránu. Ten zrušil až do odvolání všechny lety. Izraelská armáda později informovala o dalších salvách raket vypálených na židovský stát z Íránu a Jemenu. Ceny ropy kvůli eskalaci konfliktu prudce vzrostly.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusové útočili na zastávku s lidmi v Oděse, v Záporožské a Sumské oblasti zabíjeli

Dva lidé byli zabiti a nejméně 23 osob bylo zraněno při ruském útoku na civilisty v centru Záporoží, oznámil v podvečer náčelník správy tohoto regionu Ivan Fedorov. Při ostřelování Sumské oblasti zahynul 71letý muž. Ve městě Nikopol byla při ruském úderu dle místních úřadů zabita žena. Šéf městské vojenské správy Serhij Lysak informoval, že cílem ruského útoku v Oděse byla ráno autobusová zastávka, zranění utrpěli tři lidé. Na Rusy okupovaném Krymu nejezdily některé vlaky.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Druhé kolo prezidentských voleb v Peru směřuje k těsnému výsledku

Vítěz nedělních prezidentských voleb v Peru bude zřejmě znám až za několik dnů. Po sečtení 94 procent volebních okrsků zatím vede levicový kandidát Robert Sánchez s 50,05 procenta hlasů před pravicovou političkou Keikou Fujimoriovou, která má nyní 49,95 procenta. Během dne se ve vedení držela spíše Fujimoriová, nicméně jako poslední se obvykle sčítají hlasy z venkovských oblastí, které jsou baštou Sáncheze, napsal v pondělí španělský deník El País.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Nedostatek pohonných hmot v Rusku způsobily ukrajinské útoky, přiznala Moskva

Ruské ministerstvo energetiky podle státní agentury TASS tvrdí, že problémy s nedostatkem pohonných hmot na jihu Ruska způsobily nepřátelské vzdušné útoky na energetické firmy. Nedostatek pohonných hmot si místy vynutil zavedení přídělového systému, před čerpacími stanicemi se tvoří dlouhé fronty motoristů.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Trumpův poplatek za víza pro specialisty je nelegální, rozhodl soud

Federální soudce v Bostonu Leo Sorokin rozhodl, že poplatek ve výši sto tisíc dolarů (dva miliony korun), který administrativa prezidenta Donalda Trumpa zavedla pro nová víza do USA pro kvalifikované zahraniční pracovníky, je nelegální a má být zrušen, informuje Reuters. Trumpova administrativa navýšení zaměstnavatelem hrazeného poplatku za nová pracovní víza pro specialisty oznámila loni v září.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Evropa novou společnou stíhačku mít nebude

Nová evropská stíhačka, jejíž vývoj stál miliardy eur, nakonec podle agentury DPA nevznikne. Německý kancléř Friedrich Merz a francouzský prezident Emmanuel Macron totiž došli k tomu, že se firmy Dassault a Airbus nejsou schopné na její konstrukci dohodnout. DPA to napsala s odvoláním na německé vládní kruhy, později konec projektu potvrdil Elysejský palác.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoTři roky po útoku na dětském hřišti v Annecy pobuřuje Francouze absence rozsudku

Část francouzské veřejnosti pobouřil další odsun začátku soudu v ostře sledované kauze útoku na skupinu dětí. Přesně před třemi lety vtrhl syrský migrant na hřiště v Annecy, kde nožem pobodal čtyři oběti ve věku od 22 měsíců do tří let a dva starší muže. Útočníka tehdy zastavil náhodný kolemjdoucí, který použil vlastní batoh jako štít. V případu, který otřásl celou zemí, ale ani po třech letech nepadl rozsudek. Proces s pachatelem má začít teprve příští rok. Útoky migrantů ve Francii nahrávají krajní pravici, pro kterou jde o silné téma.
před 4 hhodinami
Načítání...