Nový Zéland chystá doživotní zákaz kouření pro nynější mladou generaci

8 minut
Horizont ČT24: Nový Zéland na cestě k zákazu kouření
Zdroj: ČT24

Novozélandská vláda přišla s unikátním plánem, jak v zemi skoncovat s kouřením. Podle návrhu nového zákona by se měl každoročně zvýšit minimální věk pro nákup cigaret o rok. Nynější mladá generace by tak již neměla mít možnost koupit si legálně cigarety za svého života vůbec.

Minimální věk pro nákup tabáku je na Novém Zélandu nyní 18 let. Od roku 2027 by se tato hranice měla postupně zvyšovat.

„Chceme zajistit, že mladí lidé nikdy nezačnou kouřit… Lidé, kterým bude v době uvedení zákona v platnost 14 let, již nebudou mít za svého života možnost koupit si legálně tabák,“ prohlásila představitelka novozélandského ministerstva zdravotnictví Ayesha Verrallová.

Vláda chce návrh zákona předložit parlamentu v roce 2022 a podle Verrallové je pravděpodobné, že ho poslanci schválí. V platnost by nová norma mohla vstoupit v roce 2023. Vládní plán počítá rovněž s povolením prodeje tabákových výrobků jen s velmi nízkým obsahem nikotinu a také se snížením počtu obchodů, které tyto výrobky prodávají.

Cíl: Méně než pět procent kuřáků

Cílem je, aby do roku 2025 kouřilo méně než pět procent Novozélanďanů, uvedla vláda. Množství kuřáků na Novém Zélandu již řadu let klesá; nyní kouří jen jedenáct procent dospělých, devět procent každodenně. Vyšší podíl kuřáků, 29 procent, je mezi původním maorským obyvatelstvem. Vládní plán počítá s vytvořením pracovní skupiny, která by měla pomoci omezit kouření mezi Maory.

Elektronických cigaret by se nový zákon týkat neměl. Podle Verrallové je kouření tabáku mnohem škodlivější a zůstává na Novém Zélandu hlavním důvodem úmrtí, jimž by se dalo zabránit. Ročně stojí až za pěti tisíci úmrtími.

Také vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku Adam Kulhánek vysvětluje, že Nový Zéland balancuje, protože plošné zákazy jsou neefektivní. „Nový Zéland ukázal, že chce zcela utáhnout šrouby u klasických tabákových výrobků, ale nechat možnost užívání jiných forem tabáku nebo nikotinu tam, kde se nejedná přímo o zápalné produkty nebo je nižší míra nikotinu,“ podotýká.

Chystaná pravidla by podle adiktologa měla přispět k výraznému poklesu diagnóz, které s konzumací tabáku souvisí, například mrtvice, infarktů či plicních onemocnění.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Izrael jako první stát na světě uznal nezávislost Somalilandu

Izrael jako první stát na světě oficiálně uznal nezávislost Somalilandu, samozvané republiky odtržené od Somálska. S odvoláním na komuniké šéfa izraelské vlády Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura AFP. Uznání odmítli ministři zahraničí Egypta, Somálska, Džibutska a Turecka.
před 6 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

USA udeřily v Nigérii na teroristy z Islámského státu, oznámil Trump

Spojené státy podnikly několik úderů na severozápadě Nigérie na cíle teroristů z takzvaného Islámského státu. Podle agentury Reuters to oznámil americký prezident Donald Trump. USA akci uskutečnily v koordinaci s místními úřady. Podle šéfa Bílého domu se teroristé dopouštějí masakrů na křesťanech, jeho země proto jednala v odvetě.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zelenskyj se chce v neděli sejít s Trumpem kvůli mírovému plánu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se chce v neděli setkat s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem, aby s ním projednal dosud nevyřešené otázky mírového plánu. „Nemá nic, dokud to neodsouhlasím,“ řekl k tomu Trump v rozhovoru pro server Politico. Nicméně dodal, že očekává dobrou schůzku.
před 10 hhodinami
Načítání...