Neopětujte palbu, apelují USA na Írán. EU vyzývá ke zdrženlivosti

Spojené státy vyzvaly Teherán, aby neopětoval útok po úderech, které na vojenské objekty v Íránu v noci provedl Izrael. Podobně reagovali i britský premiér Keir Starmer a německý kancléř Olaf Scholz. Evropská unie vyzvala všechny strany k maximální zdrženlivosti, aby se zabránilo nekontrolovatelné eskalaci. Saúdská Arábie či Spojené arabské emiráty izraelské údery odsoudily.

Izraelský útok na Írán se očekával již několik týdnů, předpokládalo se ale, že se uskuteční až po prezidentských volbách v USA 5. listopadu, upozornil web BBC.

Důvod k obavám podle BBC v tuto chvíli mají zejména arabští spojenci USA z řad zemí v Perském zálivu, jejichž vlády nedávno Íránu sdělily, že nedopustí, aby bylo jejich území využito k izraelskému útoku na Írán.

„Pokud se Írán znovu rozhodne reagovat, budeme připraveni a bude to mít pro Teherán opět důsledky,“ upozornili v prohlášení vysoce postavení představitelé administrativy prezidenta Joea Bidena. Doplnili, že si takový scénář nepřejí.

„Tímto by měly skončit přímé údery mezi Izraelem a Íránem,“ stojí dále v prohlášení s tím, že Washington je také připraven „vést snahy o ukončení války v Libanonu“ a pokusit se dosáhnout příměří v Pásmu Gazy spolu s navrácením rukojmí unesených loni z Izraele.

Speciál ČT24 k odvetnému útoku Izraele na Írán (26. října 2024) (zdroj: ČT24)

Biden později podle agentury Reuters prohlásil, že to vypadá, že Izrael v Íránu při svých úderech zasáhl pouze vojenské cíle a že doufá, že znamenají „konec“ ve vzájemných útocích a odvetách za ně.

Starmer vyzývá ke zdrženlivosti

Také britský premiér Starmer se nechal slyšet, že by Írán na izraelský útok neměl reagovat. Vyzval také ke zdrženlivosti na všech stranách. „Můj vzkaz Íránu je jasný: Nesmí se stále pokračovat v masivních reakcích. To teď musí okamžitě přestat. Pak bude příležitost pro mírový vývoj na Blízkém východě,“ napsal na síti X Scholz. Zopakoval také požadavek na příměří v Pásmu Gazy a propuštění vězněných izraelských rukojmí.

Evropská unie uvedla, že „uznává právo Izraele na sebeobranu, zároveň však vyzývá všechny strany k maximální zdrženlivosti, aby se zabránilo nekontrolovatelné eskalaci, která není v ničím zájmu“. Varovala, že kvůli cyklu útoků a odvetných opatření hrozí, že se konflikt na Blízkém východě rozšíří. Sedmadvacítka ujistila, že je připravena přispět ke snížení napětí, a zůstává proto v kontaktu se všemi aktéry.

Generální tajemník OSN António Guterres prostřednictvím svého mluvčího sdělil, že je „hluboce znepokojen pokračováním eskalace na Blízkém východě“. Generální tajemník „naléhavě opakuje svou výzvu všem stranám, aby zastavily veškeré vojenské akce, a to i v Gaze a Libanonu, a vynaložily veškeré možné úsilí, aby zabránily totální regionální válce a vrátily se na cestu diplomacie,“ dodal mluvčí.

Vojenskou odvetnou akci Izraele ostře kritizuje Rijád. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí na sociální síti X napsalo, že království „odsuzuje“ izraelské údery v Íránu a opakuje své „pevné stanovisko odmítající eskalaci konfliktu v regionu“, který „ohrožuje bezpečnost a stabilitu zemí a národů“ na Blízkém východě.

Saúdská Arábie dodala, že Izrael k nočnímu útoku nevyužil její vzdušný prostor. Podle jordánského vojenského zdroje ani Jordánsko vojenským letounům židovského státu neumožnilo překročit jeho vzdušný prostor.

K co největší zdrženlivosti vyzvaly také Spojené arabské emiráty. Pákistán podle agentury Reuters mezitím vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby podnikla kroky k ukončení „bezohledného“ chování Izraele a útok označil za „nebezpečnou eskalaci“ v regionu. K dialogu podle Reuters vyzval i Katar, egyptská diplomacie se nechala slyšet, že ji eskalace „vážně znepokojuje“.

Studio 6: Zpravodaj ČT David Borek o izraelském odvetném úderu na Írán (zdroj: ČT24)

Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters uvedlo, že jej hluboce znepokojil růst napětí mezi Izraelem a Íránem. „Vyzýváme všechny zúčastněné strany, aby zachovaly zdrženlivost, zastavily násilí a zabránily katastrofickému scénáři,“ sdělila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

Kancelář iráckého premiéra v prohlášení uvedla, že Izrael pokračuje v „agresivní politice a rozšiřování konfliktu v regionu“. Bagdád zároveň vyzval k příměří v Pásmu Gazy a Libanonu. Libanonská diplomacie izraelské údery označila za narušení íránské svrchovanosti a vážnou hrozbu pro region a bezpečnost ve světě.

Izrael v noci na sobotu zasáhl vojenské objekty v Íránu v odvetě za raketový útok Teheránu ze začátku října. Po úderech Jeruzalém informoval, že při této akci dosáhl svých cílů a varoval Írán, aby nesahal k odvetě. Ten reagoval, že jeho protivzdušná obrana většinu útoků úspěšně odrazila a způsobené škody jsou pouze „omezeného rozsahu“. Následně Teherán prohlásil, že má „právo a povinnost“ se proti agresi bránit. Vysoce postavený činitel vlády prezidenta Bidena řekl, že izraelský úder byl přiměřený a měl by představovat konec vzájemných útoků mezi oběma zeměmi.