Nemilé zjištění vědců: Zamořit budovu dokáže i jediná štěnice

Chicago – Štěnice, které v USA prakticky vymizely, v posledních letech zaznamenaly návrat. Rychle zamořují obytné budovy i úřady či komerční prostory a houževnatě odolávají běžným insekticidům. V USA se v souvislosti s tímto hmyzem loni začalo mluvit o invazi. Jen samotné město New York vynakládá ročně až 40 milionů dolarů na snahu šíření štěnic zvládnout. Jak nyní zjistili američtí vědci, schopnost štěnic ve velmi krátké době zamořit jakoukoli budovu spočívá v jejich „příbuzenském množení“.

Tým entomologů ze Severokarolínské univerzity pod vedením Cobyho Schala prostudoval geny štěnic, které zamořily tři vícepodlažní obytné budovy v Severní Karolíně a New Jersey, a našel jen velmi malou genetickou odlišnost. To znamená, že většina ze zkoumaných štěnic jsou blízcí příbuzní. Ve skutečnosti si byl zkoumaný hmyz tak blízký, že se tým domnívá, že na zamoření mohl stačit jen jeden nebo dva jedinci.

„Zjistili jsme, že zamoření štěnicemi v podstatě začíná z velmi malého počtu jedinců,“ uvedli vědci. „Spustí ho jediná oplodněná samice. Z ní se narodí potomci a ti se začnou pářit mezi sebou i se svou matkou,“ dodali. Tím se podle nich liší od mnoha zvířat. Blízké příbuzenské rozplozování totiž může vyústit v genetické deformity a „u člověka je to tabu“.

Štěnice domácí (Cimex lectularius), někdy nazývané také štěnice postelní, jsou malé, ploché, bezkřídlé ploštice, které se živí lidskou krví. Oběti napadají ve spánku. Před světlem se skrývají na tmavých místech, ve škvírách, v čalounění, v matracích či pokrývkách nebo za obrazy. Štěnice navíc přežijí dlouhé období bez potravy, na hostitele prý dokážou čekat i rok a jejich kousnutí způsobuje nepříjemné svědění.

Existují ovšem živočichové, jimž příbuzenské křížení prochází bez neblahých následků pro druh - a patří mezi ně například švábi. Podle vědců by toto mohlo být rysem těch druhů hmyzu, které se vyvinuly společně s lidmi a jsou na nich závislé při přesunu z místa na místo. Štěnice typicky zamoří dům, když si je člověk nastěhuje dovnitř v nábytku koupeném například v bazaru. „To, že se štěnice mohou přemísťovat na lidech, je mýtus,“ dodali vědci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Radě pro Pásmo Gazy jsou Blair, Rubio či Kushner, předseda je Trump

Bílý dům v pátek večer oznámil složení vedení Rady míru pro Pásmo Gazy, jejíž vznik inicioval americký prezident Donald Trump. Ten bude orgánu předsedat. V radě mimo jiné zasedají americký ministr zahraničí Marco Rubio, Trumpův speciální vyslanec Steve Witkoff, zeť amerického prezidenta Jared Kushner či britský expremiér Tony Blair. Vysokým představitelem pro Pásmo Gazy se stal bývalý blízkovýchodní zmocněnec OSN a bulharský diplomat Nikolaj Mladenov.
včeraAktualizovánopřed 8 mminutami

Trump děkuje Íránu, že nepopravuje. Vojenský úder si prý rozmyslel

Protivládní protesty v Íránu teokratický režim zřejmě prozatím dokázal potlačit, míní odborníci. Podle obhájců lidských práv zemřely tisíce lidí. Prezident USA Donald Trump poděkoval Teheránu, že nevykonal žádnou z více než osmi set údajně plánovaných poprav. Podle agentury AP řekl, že právě proto se rozhodl ustoupit od vojenského zásahu v zemi.
09:25Aktualizovánopřed 48 mminutami

Kadyrovův syn byl po autonehodě hospitalizován ve vážném stavu, píší média

Osmnáctiletý syn autoritářského čečenského vůdce Ramzana Kadyrova se zranil při automobilové havárii v Grozném, správním středisku severokavkazského Čečenska, které je autonomní republikou Ruské federace. Informovala o tom ruská opoziční média či stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Adam Kadyrov byl v pátek v bezvědomí hospitalizován v hlavní grozenské nemocnici a v noci na sobotu letecky dopraven do Moskvy. Podle RFE/RL je jeho stav vážný.
před 1 hhodinou

Americký úřad vydal varování pro lety nad částí východního Pacifiku

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) vydal v pátek varování pro americké letecké společnosti a vyzval je, aby dbaly zvýšené opatrnosti při letech nad východním Tichým oceánem poblíž Mexika, Střední Ameriky a částí Jižní Ameriky. Zdůvodnil to vojenskými aktivitami a možným rušením satelitní navigace, informovala agentura AP.
před 1 hhodinou

Rusko v noci zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti

Rusko v noci na sobotu zaútočilo v jihovýchodní ukrajinské Dněpropetrovské oblasti. Šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža na telegramu oznámil, že ruské drony a dělostřelectvo způsobily škody ve městech Nikopol, Marhanec a Pokrovsk, ale nikdo nebyl zraněn. Moskva zároveň tvrdí, že ruská protivzdušná obrana ráno zničila desítku ukrajinských dronů mířících na blíže neupřesněné cíle v Astrachaňské, Rostovské a Volgogradské oblasti.
před 1 hhodinou

Syrské síly ovládly Dajr Háfir, Kurdové chtějí změnu ústavy

Syrská armáda informovala, že převzala kontrolu nad městem Dajr Háfir na severu země, z něhož se po páteční dohodě stáhly jednotky koalice Syrské demokratické síly (SDF). Píše to agentura AFP. Syrští Kurdové mezitím oznámili, že považují za nedostatečný dekret, kterým dočasný prezident Ahmad Šará uznal jejich národní práva a kurdštinu prohlásil za úřední jazyk.
před 4 hhodinami

Obavy z budoucnosti mladí Číňané rozptylují pomocí AI věštců

Mladí Číňané se zamilovali do věštění. Pohled do budoucna jim už ale nenabízí kartářky, prognostici nebo tvůrci horoskopů, ale stále častěji umělé inteligence, především domácího původu.
před 6 hhodinami

Brusel chce kritickou infrastrukturu bez čínské stopy, píše FT

Evropská komise (EK) plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z Komise.
před 6 hhodinami
Načítání...